Kolínská řepařská drážka

Kolínská řepařská drážka je zajímavou technickou památkou vzniklou na konci 19. století.

Jedná se o železniční trať dlouhou 10,5 km, která svážela cukrovou řepu po trase Jestřabí Lhota – Býchory – Ovčáry – cukrovar Kolín. Řepařské vlaky byly taženy parní lokomotivou a později motorovou dvounápravovou lokomotivou B 600/70 a BN 60. Vagony vezly náklad až 8 tun cukrovky.

Provoz řepařské drážky probíhal v podstatě nepřetržitě od roku 1894 do konce 60. let 20. století.

Klub pro obnovu Kolínské řepařské dráhy 

Obnovení tohoto technického unikátu začalo až v roce 2000, vzniklo občanské sdružení Klub pro obnovu Kolínské řepařské dráhy. V úmyslu bylo obnovit alespoň část dráhy v úseku Kolín – Býchory a zřídit muzejní expozici o historii cukrovarnictví a přepravě cukrové řepy v oblasti Polabské nížiny. V souvislosti s touto akcí musela být vybudována splašková kanalizace, vodovod, trafostanice, příjezdová komunikace a infocentrum, jako součást nádražní budovy v Kolíně Sendražicích. Tyto náročné přípravné práce trvaly zhruba 6 let. Podařilo se také rekonstruovat kolejové vedení s rozchodem 600 mm a výtopnu, aby se nakonec 23. června 2007 mohla Kolínská řepařská drážka slavnostně otevřít pro veřejnost.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Kolín 
Web: Kolínská řepařská drážka
Email: info@vanoil.cz
Telefon: +420 602 450 968

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Veřejné bruslení Kolín - Veřejné bruslení v Kolíně spadá pod Správu městských sportovišť Kolín a.s. Probíhá v areálu zimního stadionu vždy dle rozpisu na jednotlivé sezony.
Vzdálenost: 3km
Kolín - Kolín je okresní město na východě Středočeského kraje na řece Labi. Má přes 30 000 obyvatel. Je důležitou železniční křižovatkou. Nachází se zde průmysl chemický, automobilový, strojírenský, potravinářský a polygrafický.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.