Kolínská řepařská drážka

Kolínská řepařská drážka je zajímavou technickou památkou vzniklou na konci 19. století.

Jedná se o železniční trať dlouhou 10,5 km, která svážela cukrovou řepu po trase Jestřabí Lhota – Býchory – Ovčáry – cukrovar Kolín. Řepařské vlaky byly taženy parní lokomotivou a později motorovou dvounápravovou lokomotivou B 600/70 a BN 60. Vagony vezly náklad až 8 tun cukrovky.

Provoz řepařské drážky probíhal v podstatě nepřetržitě od roku 1894 do konce 60. let 20. století.

Klub pro obnovu Kolínské řepařské dráhy 

Obnovení tohoto technického unikátu začalo až v roce 2000, vzniklo občanské sdružení Klub pro obnovu Kolínské řepařské dráhy. V úmyslu bylo obnovit alespoň část dráhy v úseku Kolín – Býchory a zřídit muzejní expozici o historii cukrovarnictví a přepravě cukrové řepy v oblasti Polabské nížiny. V souvislosti s touto akcí musela být vybudována splašková kanalizace, vodovod, trafostanice, příjezdová komunikace a infocentrum, jako součást nádražní budovy v Kolíně Sendražicích. Tyto náročné přípravné práce trvaly zhruba 6 let. Podařilo se také rekonstruovat kolejové vedení s rozchodem 600 mm a výtopnu, aby se nakonec 23. června 2007 mohla Kolínská řepařská drážka slavnostně otevřít pro veřejnost.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Kolín 
Web: Kolínská řepařská drážka
Email: info@vanoil.cz
Telefon: +420 602 450 968

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Veřejné bruslení Kolín - Veřejné bruslení v Kolíně spadá pod Správu městských sportovišť Kolín a.s. Probíhá v areálu zimního stadionu vždy dle rozpisu na jednotlivé sezony.
Vzdálenost: 3km
Kolín - Kolín je okresní město na východě Středočeského kraje na řece Labi. Má přes 30 000 obyvatel. Je důležitou železniční křižovatkou. Nachází se zde průmysl chemický, automobilový, strojírenský, potravinářský a polygrafický.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Pozorovatelna Vodárenský les - Ptačí pozorovatelna Vodárenský les je nízká dřevěná stavba.
Pozorovatelna Praha Žižkov - V roce 2018 bylo na hoře Vítkov instalováno dřevěné monumentální vyhlídkové schodiště.
Ptačí pozorovatelna Rezavka - Ptačí pozorovatelna Rezavka v katastru ostravského Svinova je volně přístupná po celý rok.
Pozorovatelna Durch - Pozorovatelna Durch je neobvyklá vyhlídková stavba.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz