Pevnost Hanička (dělostřelecká tvrz)

Pevnost Hanička byla postavena v letech 1936 – 1938. Měla sloužit jako významná součást Československého opevnění v případě válečného konfliktu s fašistickým Německem, což se nakonec nestalo a republika byla obsazena bez boje. Zhruba od poloviny 70. let byla nakonec pevnost přebudovávána na protiatomový kryt.

Smrtelné úrazy dělníků na stavbě byly nakonec jediné oběti, které si pevnost vyžádala

O umístění pevnostních objektů rozhodovalo ŘOP (ředitelství opevňovacích prací). Tvrz Hanička byla umístěna jižně od kóty 991,5 Anenský vrch nad obcí Rokytnice v Orlických horách. Postupně bylo budováno šest objektů s označením R-S 76, R-S 77, R-S 78, R-S 79, R-S 79a, R-S 80 a dělostřelecká pozorovatelna R-S 91. Tvrz Hanička (jiným názvem Panské Pole – Herrenfeld) byla dokončena 30. září 1938, necelého půl roku předtím, než byla Československá republika obsazena hitlerovským Německem bez boje.

Stavbu prováděla firma ing. Bedřich Hlava, úředně autorisovaný civilní inženýr stavební a stavitel, Praha 2, Riegrovo nábřeží 14. Pevnost měla být postavena za 27 měsíců, první stavební den byl 14. září 1936. Stavbu se podařilo dokončit necelé 3 měsíce před požadovaným termínem, na stavbě pracovalo 18 úředníků a 584 dělníků. Staveniště si také vyžádalo 3 smrtelné úrazy a několik těžkých úrazů.

Plánovaný válečný stav vojenského útvaru činil 27 důstojníků, 9 rotmistrů a 390 mužů. V době míru měla být posádka ubytovaná v Mírových kasárnách v Rokytnici v orlických horách, společně se III. Praporem pluku.

Otakar Vávra - Dny zrady

Po 2. světové válce zde sídlila posádka Československé lidové armády a až do roku 1969 byla pevnost Hanička zdrojnicí pitné vody pro Rokytnici v Orlických horách. V 50. letech byly bez povolení demontovány některé zvony a kopule národním podnikem Kovošrot.

Na začátku 70. let byla tvrz zpřístupněna veřejnosti a v roce 1972 se tu dokonce natáčel film Dny zrady režiséra Otakara Vávry. O tři roky později pevnost uzavřelo Federální ministerstvo vnitra ČSSR, aby ji nechalo přestavět na protiatomový kryt. Stavební práce tu probíhaly paradoxně až do roku 1993, kdy bylo staveniště uzavřeno jako bezúčelné a pevnost byla převedena do majetku Okresního úřadu Rychnov nad Kněžnou.

Od roku1995 je pevnost Hanička znovu přístupná veřejnosti a od roku 2007 je chráněna jako Kulturní památka České republiky.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Rokytnice v Orlických horách 
Web: Pevnost Hanička (dělostřelecká tvrz)
Email: tvrzhanicka@seznam.cz
Telefon: +420 491 616 998

Místa v okolí

Penzion Severák - Penzion s celoročním provozem se nachází v Orlických horách asi 2 km od centra Rokytnice v Orl.h., 4 km od Skicentra Říčky.
Vzdálenost: 4km
Ski areál Bartošovice - Lyžařský areál Nella - Bartošovice v Orlických horách patří k moderním areálům sjezdového lyžování. Je vybaven systémem pro výrobu technického sněhu a sjezdovka podél delšího vleku v délce 400 metrů je osvětlena. Večerní lyžování tu probíhá vždy ve středu, v pátek a v sobotu, případní zájemci ve skupinách mohou požadovat večerní lyžování i v jiném termínu. 
Vzdálenost: 5km
Ski areál Rokytnice v O.h. - Zimní středisko Rokytnice v O.h. se nachází v Orlických horách poblíž města Ústí nad Orlicí v okrese Ústí nad Orlicí. Areál je nadstandartně vybaven. Každý si tak přijde na své.
Vzdálenost: 5km
Ski areál Říčky v O.h. - Skiareál Říčky je špičkové moderní středisko sjezdového lyžování v Orlických horách. Vzhledem ke své výhodné poloze, velmi kvalitnímu zasněžovacímu systému a vynikajícím službám lze Říčky považovat za jeden z nejlepších lyžařských areálů v České republice.
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Mydlářovský dům v Chrudimi - V Chrudimi se nachází tzv. Mydlářovský dům, jehož součástí je i vyhlídková věž, upravená proo veřejnost jako rozhledna.
Zámecká věž v Pardubicích - Zámecká věž v Pardubicích slouží jako veřejnosti přístupná rozhledna.
Radniční věž Uničov - Radniční věž v Uničově slouží jako rozhledna. Věž je vysoká 45 metrů a poskytuje velmi pěkný výhled na město a blízké okolí.
Rozhledna Bílovice nad Svitavou - Rozhledna v Bílovicích nad Svitavou je vysoká 29 metrů. Jedná se ocelovou konstrukci z roku 2021 s dřevěnými prvky, postavenou na železobetonových základech. Původní projekt z roku 2000 počítal s dřevěnou stavbou.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.