Plumlovská přehrada

Vodní nádrž Plumlov na říčce Hloučele byla vybudována v místech dvou bývalých středověkých rybníků. Jedná se o jednu z našich nejstarších přehradních nádrží, její stavba započala těsně před 1. světovou válkou.

O stavbě přehrady bylo rozhodnuto již v roce 1911 

Vodní plocha, která svým tvarem připomíná sloní chobot, zaujímá rozlohu 65 hektarů a jímá zhruba 5,5 milionů kubíků vody. Hlavním důvodem ke stavbě přehrady bylo vyrovnávání kolísavého stavu vody v řéčce Hloučele, zejména v letních měsících bylo její koryto téměř vyschlé a okolní zástavba trpěla nedostatkem pitné vody ve studnách. Na jaře naopak zvýšený průtok vody po tání sněhu způsoboval četné záplavy.

Zemní sypaná hráz je v koruně široká 6 metrů, dlouhá 464 metrů a vysoká nade dnem přehrady 17 metrů. U přehradní výpustě je instalována jedna turbína Banki o výkonu 31 kW.

Bagrování dna a rekonstrukce hráze za 132 milionů korun 

V dnešní době přehrada splňuje původní požadavky z doby její výstavby, tzn. Regulaci průtoku v říčce Hloučeli, ochranu před povodněmi a odběr vody pod přehradou v případě provizorního zásobování pitnou vodou v oblasti Prostějovska. Přehrada slouží i pro výrobu elektrické energie, k rekreaci a rybolovu. V poslední době se významně zhoršila kvalita vody, která výrazně omezila koupání v přehradě, z tohoto důvodu byla v roce 2009 přehrada vypuštěna a bylo vybagrováno její dno v celkovém nákladu 132 milionů Kč. Po vybagrování dna a rekonstrukci hráze byla přehrada napouštěna od podzimu 2013 do jara 2014 a dnes je možné se v přehradě opět koupat a provozovat vodní sporty. Na každé straně přehrady se nachází jedna velká pláž, na severní straně písčitá a na jižní travnatá. Jsou zde k dispozici parkoviště, motorest, kemp, občerstvení, půjčovna loděk a šlapadel, restaurace Panel s celoročním provozem.

Taliánská skála 

Zajímavostí je, že o stavbě přehrady se rozhodlo v roce 1911, měla být hotova do 5 let, ale stavební práce přerušila válka. Stavba pokračovala v letech 1921 – 1933, kdy bylo dílo dokončeno, přičemž její kolaudace proběhla v roce 1936. Na stavbě pracovali i váleční zajatci z Itálie, kteří odstřelovalo skálu pro výstavbu hráze – těmto místům se přezdívalo Taliánská skála.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Mostkovice 

Místa v okolí

Autokemp Plumlovská přehrada Mostkovice - Oblíbený kemp vedle Plumlovské přehrady cca 50 m od hráze. Možnost koupání v Plumlovské přehradě, ale i kulturní využití v Prostějově, nebo v Olomouci.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Autokemp Žralok- ubytování, kempingový nábytek, koupání - Kemp pro rodiny s dětmi, páry i celé skupiny. Možnost pořádání akcí, srazů apod. Nabízíme ubytování v chatkách, stanech vlastních i půjčených, obytných autech...
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Letní občerstvení Pod Křébem - Letní občerstvení vhodné jak pro pěší turisty, tak i pro cykloturisty i s dětmi. Denně v provozu gril či udírna, o víkendech makrely. Lze zaparkovat i vozidlo.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Javor klen u Podhradských - Nedaleko vodáckého kempu pod zříceninou hradu Dívčí Kámen se nachází nádherný javor klen.
Strom lásky České Budějovice - V Českých Budějovicích, na Pražském sídlišti u pravého břehu Vltavy, byl zasazen Strom lásky.
Jinan dvoulaločný v Lannově loděnici České Budějovice - Na levém břehu Vltavy, v Lannově loděnici v Českých Budějovicích stojí státem chráněný strom Jinan dvoulaločný.
Hlohová alej Litvínovice - V obci Litvínovice, na jižním okraji Českých Budějovic, stojí překrásná hlohová alej.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz