Plumlovská přehrada

Vodní nádrž Plumlov na říčce Hloučele byla vybudována v místech dvou bývalých středověkých rybníků. Jedná se o jednu z našich nejstarších přehradních nádrží, její stavba započala těsně před 1. světovou válkou.

O stavbě přehrady bylo rozhodnuto již v roce 1911 

Vodní plocha, která svým tvarem připomíná sloní chobot, zaujímá rozlohu 65 hektarů a jímá zhruba 5,5 milionů kubíků vody. Hlavním důvodem ke stavbě přehrady bylo vyrovnávání kolísavého stavu vody v řéčce Hloučele, zejména v letních měsících bylo její koryto téměř vyschlé a okolní zástavba trpěla nedostatkem pitné vody ve studnách. Na jaře naopak zvýšený průtok vody po tání sněhu způsoboval četné záplavy.

Zemní sypaná hráz je v koruně široká 6 metrů, dlouhá 464 metrů a vysoká nade dnem přehrady 17 metrů. U přehradní výpustě je instalována jedna turbína Banki o výkonu 31 kW.

Bagrování dna a rekonstrukce hráze za 132 milionů korun 

V dnešní době přehrada splňuje původní požadavky z doby její výstavby, tzn. Regulaci průtoku v říčce Hloučeli, ochranu před povodněmi a odběr vody pod přehradou v případě provizorního zásobování pitnou vodou v oblasti Prostějovska. Přehrada slouží i pro výrobu elektrické energie, k rekreaci a rybolovu. V poslední době se významně zhoršila kvalita vody, která výrazně omezila koupání v přehradě, z tohoto důvodu byla v roce 2009 přehrada vypuštěna a bylo vybagrováno její dno v celkovém nákladu 132 milionů Kč. Po vybagrování dna a rekonstrukci hráze byla přehrada napouštěna od podzimu 2013 do jara 2014 a dnes je možné se v přehradě opět koupat a provozovat vodní sporty. Na každé straně přehrady se nachází jedna velká pláž, na severní straně písčitá a na jižní travnatá. Jsou zde k dispozici parkoviště, motorest, kemp, občerstvení, půjčovna loděk a šlapadel, restaurace Panel s celoročním provozem.

Taliánská skála 

Zajímavostí je, že o stavbě přehrady se rozhodlo v roce 1911, měla být hotova do 5 let, ale stavební práce přerušila válka. Stavba pokračovala v letech 1921 – 1933, kdy bylo dílo dokončeno, přičemž její kolaudace proběhla v roce 1936. Na stavbě pracovali i váleční zajatci z Itálie, kteří odstřelovalo skálu pro výstavbu hráze – těmto místům se přezdívalo Taliánská skála.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 15.4.2021
Déšť
4°C
2°C
Srážky: 1.5mm
Tlak: 1022.5hPa
Vítr: 7.1m/s
z severo-západu
Zítra
Pátek 16.4.
Zataženo
5°C
3°C
Sobota
17.4.2021
Zataženo
6°C
3°C
Neděle
18.4.2021
Zataženo
11°C
5°C
Pondělí
19.4.2021
Deštivo
11°C
5°C

Kontakt

Adresa:
Mostkovice 

Místa v okolí

Autokemp Plumlovská přehrada Mostkovice - Oblíbený kemp vedle Plumlovské přehrady cca 50 m od hráze. Možnost koupání v Plumlovské přehradě, ale i kulturní využití v Prostějově, nebo v Olomouci.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Letní občerstvení Pod Křébem - Letní občerstvení vhodné jak pro pěší turisty, tak i pro cykloturisty i s dětmi. Denně v provozu gril či udírna, o víkendech makrely. Lze zaparkovat i vozidlo.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 
Rozhledna Světlý vrch - Albrechtice v Jizerských horách jsou významným zimním letoviskem již mnoho desítek let. Při příležitosti 350. výročí založení obce byla postavena na Světlém vrchu dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Komec - V roce 2014 došlo ke stavebním úpravám bývalého komína, který byl součástí kotelny pro vytápění okolních skleníků. Komín byl přestavěn na rozhlednu s točitým ocelovým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.