Plumlovská přehrada

Vodní nádrž Plumlov na říčce Hloučele byla vybudována v místech dvou bývalých středověkých rybníků. Jedná se o jednu z našich nejstarších přehradních nádrží, její stavba započala těsně před 1. světovou válkou.

O stavbě přehrady bylo rozhodnuto již v roce 1911 

Vodní plocha, která svým tvarem připomíná sloní chobot, zaujímá rozlohu 65 hektarů a jímá zhruba 5,5 milionů kubíků vody. Hlavním důvodem ke stavbě přehrady bylo vyrovnávání kolísavého stavu vody v řéčce Hloučele, zejména v letních měsících bylo její koryto téměř vyschlé a okolní zástavba trpěla nedostatkem pitné vody ve studnách. Na jaře naopak zvýšený průtok vody po tání sněhu způsoboval četné záplavy.

Zemní sypaná hráz je v koruně široká 6 metrů, dlouhá 464 metrů a vysoká nade dnem přehrady 17 metrů. U přehradní výpustě je instalována jedna turbína Banki o výkonu 31 kW.

Bagrování dna a rekonstrukce hráze za 132 milionů korun 

V dnešní době přehrada splňuje původní požadavky z doby její výstavby, tzn. Regulaci průtoku v říčce Hloučeli, ochranu před povodněmi a odběr vody pod přehradou v případě provizorního zásobování pitnou vodou v oblasti Prostějovska. Přehrada slouží i pro výrobu elektrické energie, k rekreaci a rybolovu. V poslední době se významně zhoršila kvalita vody, která výrazně omezila koupání v přehradě, z tohoto důvodu byla v roce 2009 přehrada vypuštěna a bylo vybagrováno její dno v celkovém nákladu 132 milionů Kč. Po vybagrování dna a rekonstrukci hráze byla přehrada napouštěna od podzimu 2013 do jara 2014 a dnes je možné se v přehradě opět koupat a provozovat vodní sporty. Na každé straně přehrady se nachází jedna velká pláž, na severní straně písčitá a na jižní travnatá. Jsou zde k dispozici parkoviště, motorest, kemp, občerstvení, půjčovna loděk a šlapadel, restaurace Panel s celoročním provozem.

Taliánská skála 

Zajímavostí je, že o stavbě přehrady se rozhodlo v roce 1911, měla být hotova do 5 let, ale stavební práce přerušila válka. Stavba pokračovala v letech 1921 – 1933, kdy bylo dílo dokončeno, přičemž její kolaudace proběhla v roce 1936. Na stavbě pracovali i váleční zajatci z Itálie, kteří odstřelovalo skálu pro výstavbu hráze – těmto místům se přezdívalo Taliánská skála.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 5.7.2020
Polojasno
26°C
21°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1015.3hPa
Vítr: 2.2m/s
z západu
Zítra
Pondělí 6.7.
Deštivo
25°C
18°C
Úterý
7.7.2020
Polojasno
17°C
12°C
Středa
8.7.2020
Polojasno
21°C
17°C
Čtvrtek
9.7.2020
Polojasno
22°C
16°C

Kontakt

Adresa:
Mostkovice 

Místa v okolí

Autokemp Plumlovská přehrada Mostkovice - Oblíbený kemp vedle Plumlovské přehrady cca 50 m od hráze. Možnost koupání v Plumlovské přehradě, ale i kulturní využití v Prostějově, nebo v Olomouci.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Letní občerstvení Pod Křébem - Letní občerstvení vhodné jak pro pěší turisty, tak i pro cykloturisty i s dětmi. Denně v provozu gril či udírna, o víkendech makrely. Lze zaparkovat i vozidlo.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.
Rozhledna Třenická hora - Rozhledna Třenická hora je ve skutečnosti telekomunikační stožár mobilních operátorů, postavený v roce 2007.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.