Zámek Stekník

Zámek Stekník na okraji řeky Ohře nedaleko Žatce je od roku 1958 Kulturní památkou ČR. Je v péči Národního památkového ústavu a je přístupný veřejnosti.

Středověkou tvrz vlastnil i rytíř Alexandr Kaplíř ze Sulevic

V místech dnešního zámku stávala středověká tvrz, první písemná zmínka osídlení pochází z roku 1389, obývání středověké tvrze je uváděno až od roku 1539. Tvrz Stekník vlastnil zámožný šlechtický rod Kaplířů ze Sulevic, ti však po stavovském povstání a bitvě na Bílé hoře o svůj majetek přišli konfiskací.   

 

Barokní zámek nechal na místě staré tvrze vystavět žatecký měšťan

Královská komora tvrz Stekník odprodala Adamovi z Valdštejna a dalším majitelem panství byl Jan z Aldringenu. V roce 1631 po vpádu Saských vojsk do Čech se vrátil z vyhnanství potomek Kaplířů Alexandr Kaplíř ze Sulevic, který tvrz Stekník vlastnil až do roku 1635 (poznámka z tomuto roku: v genealogii je uvedeno, že zemřel v exilu v saském Schandau roku 1635), kdy mu byla tvrz zabavena spolu s veškerým majetkem. Kaplířové drželi Stekník až do začátku Třicetileté války, kdy jim byl z náboženských důvodů zkonfiskován.

Dalšími majiteli tvrze byli Oldřich z Bisingenu, Lochmar Palič a žatecký měšťan Jiří Kulhánek z Klaudensteinu, který nechal starou poškozenou tvrz zbořit a na jejím místě vystavět barokní zámek.  Ve  2. pol. 18. století, za jeho vnuka Jana Františka sv. pána z Klaudensteina dochází k rokokové úpravě objektu s rozsáhlými nástěnnými malbami a freskami. Zámek na mělkém svahu nad řekou Ohří obklopila terasovitá zahrada, v přízemí se nachází sala terrena, v patře hlavní sál  a dochovala se i barokní kaple Navštívení Panny Marie u sv. Alžběty se sochami z 2. poloviny 18. století.

Kulhánkové spravovali zámek až do roku 1796, kdy jej odkoupil rytíř Antonín Josef Korb z Weidenheimu. Zámek Stekník pak vlastnili JUDr.Leopold z Hennetu, Hans Fridrich Gimbel, švýcarský konzul Gerold Détéindre a následně jeho potomci. 

Potomci Gérolda Déteindre potom drželi velkostatek Stekník až do prosince 1949. Tehdy byl velkostatek Stekník (včetně zámku a mobiliáře) Československou vládou vykoupen v rámci tzv. Náhradové dohody  uzavřené mezi Švýcarskou konfederací a Československou republikou. Pozemky velkostatku Stekník byly následně rozparcelovány a  samotný zámek využíval jej Výzkumný ústav chmelařský v Žatci. Od poloviny 60. let zámek spravovala Národní galerie v Praze, která zde zřídila depozitář obrazů a od roku 1997 je zámek v péči Národního památkového ústavu. Dnes je zámek Stekník přístupný veřejnosti.

 

Zámek s italskou terasovitou zahradou, patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Památka vytváří jedinečnou kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele, tato krajina s chmelnicemi a stavbami spojenými se zpracováním chmele a jeho obchodováním, včetně zámku Stekník byla pro svou výjimečnou hodnotu zapsána v září 2023 na seznam světového dědictví UNESCO. Zámek stojí na místě pozdně středověké tvrze Kaplířů ze Sulevic, později přestavěné na barokní zámek Kulhánků z Klaudenstina, upravený v 18. století v rokokovém stylu. Návštěvníkům nabízí celkem čtyři okruhy: hlavní prohlídkový okruh v západním křídle, připomínající osudy posledního soukromého majitele, rodiny švýcarského konzula Gerolda Déteindre, která vlastnila zámek v letech 1907–1949. Součástí trasy jsou dva reprezentační prostory sala terreny v přízemí a hlavního sálu v patře zámku, prohlídka je ukončena návštěvou kaple Navštívení Panny Marie. Samostatně jsou zpřístupněny chodby přízemí zámku s výstavním prostorem a sklepením s expozicí věnovanou chmelové tématice a samozřejmě italská terasovitá zahrada. Mimořádně jsou zpřístupněny dosud nezrestaurované interiéry salonů jižního křídla zámku, rozšířeným okruhem č.IV. Památku spravuje Národní památkový ústav, územní památková správa v Praze. 

 

Otevírací doba: otevřeno včetně státních svátků

 

Otevírací dobe zde: www.zamek-steknik.cz/cs/informace-pro-navstevniky/navstevni-doba

  

Vstupné:

 

Vstupné zde: www.zamek-steknik.cz/cs/informace-pro-navstevniky/vstupne 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Zálužice 
Web: Zámek Stekník
Email: steknik@npu.cz
Telefon: +420 723 086 011

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Klobouk - Nad Jáchymovem, na návrší zvaném "Na klobouku" se nachází vyhlídkové posezení s překrásným výhledem na Krušné hory a západní část města.
Císařská alej Jáchymov - V Jáchymově se nachází necelý kilometr dlouhá lipová alej s krásnými výhledy do krajiny Krušných hor.
Duby u Panské louky Krásný les - Krásné státem chráněné stromořadí naleznete u panské louky pod Horním hradem.
Modřínová alej u Šindelové - Modřínová alej je unikátní státem chráněné stromořadí.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.