Zámek Stekník

Zámek Stekník na okraji řeky Ohře nedaleko Žatce je od roku 1958 Kulturní památkou ČR. Je v péči Národního památkového ústavu a je přístupný veřejnosti.

Středověkou tvrz vlastnil i rytíř Alexandr Kaplíř ze Sulevic

V místech dnešního zámku stávala středověká tvrz, první písemná zmínka osídlení pochází z roku 1389, obývání středověké tvrze je uváděno až od roku 1539. Tvrz Stekník vlastnil zámožný šlechtický rod Kaplířů ze Sulevic, ti však po stavovském povstání a bitvě na Bílé hoře o svůj majetek přišli konfiskací.   

 

Barokní zámek nechal na místě staré tvrze vystavět žatecký měšťan

Královská komora tvrz Stekník odprodala Adamovi z Valdštejna a dalším majitelem panství byl Jan z Aldringenu. V roce 1631 po vpádu Saských vojsk do Čech se vrátil z vyhnanství potomek Kaplířů Alexandr Kaplíř ze Sulevic, který tvrz Stekník vlastnil až do roku 1635 (poznámka z tomuto roku: v genealogii je uvedeno, že zemřel v exilu v saském Schandau roku 1635), kdy mu byla tvrz zabavena spolu s veškerým majetkem. Kaplířové drželi Stekník až do začátku Třicetileté války, kdy jim byl z náboženských důvodů zkonfiskován.

Dalšími majiteli tvrze byli Oldřich z Bisingenu, Lochmar Palič a žatecký měšťan Jiří Kulhánek z Klaudensteinu, který nechal starou poškozenou tvrz zbořit a na jejím místě vystavět barokní zámek.  Ve  2. pol. 18. století, za jeho vnuka Jana Františka sv. pána z Klaudensteina dochází k rokokové úpravě objektu s rozsáhlými nástěnnými malbami a freskami. Zámek na mělkém svahu nad řekou Ohří obklopila terasovitá zahrada, v přízemí se nachází sala terrena, v patře hlavní sál  a dochovala se i barokní kaple Navštívení Panny Marie u sv. Alžběty se sochami z 2. poloviny 18. století.

Kulhánkové spravovali zámek až do roku 1796, kdy jej odkoupil rytíř Antonín Josef Korb z Weidenheimu. Zámek Stekník pak vlastnili JUDr.Leopold z Hennetu, Hans Fridrich Gimbel, švýcarský konzul Gerold Détéindre a následně jeho potomci. 

Potomci Gérolda Déteindre potom drželi velkostatek Stekník až do prosince 1949. Tehdy byl velkostatek Stekník (včetně zámku a mobiliáře) Československou vládou vykoupen v rámci tzv. Náhradové dohody  uzavřené mezi Švýcarskou konfederací a Československou republikou. Pozemky velkostatku Stekník byly následně rozparcelovány a  samotný zámek využíval jej Výzkumný ústav chmelařský v Žatci. Od poloviny 60. let zámek spravovala Národní galerie v Praze, která zde zřídila depozitář obrazů a od roku 1997 je zámek v péči Národního památkového ústavu. Dnes je zámek Stekník přístupný veřejnosti.

 

Zámek s italskou terasovitou zahradou, patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Památka vytváří jedinečnou kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele. Pro svou výjimečnou hodnotu je tato krajina v současnosti nominována mezi památky UNESCO. Zámek vznikl na místě středověké tvrze Kaplířů ze Sulevic a později barokního zámku Kulhánků z Klaudensteina. Jeho dnešní rokoková úprava pochází z 18. století. Zpřístupněn je nový prohlídkový okruh v západním křídle, připomínající osudy posledního soukromého majitele, rodiny švýcarského konzula Gérolda Déteindre, která vlastnila zámek v letech 1907–1949. Součástí trasy jsou dva reprezentační prostory sala terrena v přízemí a hlavní sál v patře zámku, prohlídka je ukončena návštěvou kaple Navštívení Panny Marie. Mimořádně jsou zpřístupněny také interiéry salonů jižního křídla s výstavou historických hraček a kočárků. Samostatně jsou zpřístupněny chodby přízemí zámku s výstavním prostorem a sklepením a samozřejmě italská terasovitá zahrada. Památku spravuje Národní památkový ústav, územní památková správa v Praze.

 

 

Otevírací doba: otevřeno včetně státních svátků

 

1. 1.–31. 3. Zavřeno
1. 4.–30. 4. so–ne 10.00–15.30
1. 5.–30. 9. út–ne 10.00–16.30
1. 5. st.sv. 10.00–16.30
8. 5. st.sv. 10.00–16.30
5. 7. st.sv. 10.00–16.30
6. 7. st.sv. 10.00–16.30
28. 9. st.sv. 10.00–16.30
1. 10.–31. 10. so–ne 10.00–15.30
28.10. st.sv. 10.00–15.30
1.11  – 31.12. Zavřeno  

 

 

Prohlídkové okruhy:

 

1. Okruh - Reprezentační a soukromé prostory (základní okruh) - s průvodcem.

2. Okruh - Zámecká zahrada (italská barokní zahrada) - bez průvodce.

3. Okruh - Výstava a sklepení - bez průvodce.

4. Okruh - Interiéry jižního křídla - historické hračky a kočárky   - s průvodcem. (pouze o sobotách a stát. svátcích).

 

 

Kontakt:

 +420 778 882 956
(informace pro návštěvníky)

 

+420 778 486 747
(pokladna, rezervace prohlídek, nákup zboží) 

 

e-mail: steknik@npu.cz

 
 

Vstupné:

 

Základní okruhy


I. Reprezentační a soukromé prostory (prohlídka s průvodcem)


plné (dospělí od 25 let do 65 let) 150,- Kč
snížené (senioři nad 65 let) 120,- Kč
snížené (mládež od 18 let do 25 let) 120,- Kč
snížené (pro děti od 6 let do 18 let) 60,- Kč
děti do 6 let (v doprovodu rodičů) zdarma
držitele ZTP a ZTP/P (po předložení průkazu) 120,- Kč
průvodce držitele průkazu ZTP/P zdarma
držitele průkazu ICOMOS, NÁŠ ČLOVĚK zdarma

 


Výběrové okruhy


II. Zámecká zahrada - italská, terasovitá, (bez průvodce)


jednotné vstupné za osobu 50,- Kč
děti do 6 let (v doprovodu rodičů) zdarma
průvodce držitele průkazu ZTP/P zdarma


III. Výstava a sklepení – bez průvodce


jednotné vstupné za osobu 80,- Kč
děti do 6 let (v doprovodu rodičů) zdarma
průvodce držitele průkazu ZTP/P zdarma


IV. Interiéry jižního křídla - hračky a kočárky (prohlídka s průvodcem)


plné (dospělí od 25 let do 65 let) 110,- Kč
snížené (senioři nad 65 let) 90,- Kč
snížené (mládež od 18 let do 25 let) 90,- Kč
snížené (pro děti od 6 let do 18 let) 40,- Kč
děti do 6 let (v doprovodu rodičů) zdarma
držitele ZTP a ZTP/P (po předložení průkazu) 90,- Kč
průvodce držitele průkazu ZTP/P zdarma

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Zálužice 
Web: Zámek Stekník
Email: steknik@npu.cz
Telefon: +420 723 086 011

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Chebnice - Rozhledna Chebnice je nízká dřevěná zastřešená vyhlídková stavba.
Rozhledna Krušetnica - Rozhledna Krušetnica je stylová dřevěná vyhlídková věž o dvou patrech.
Rozhledna Štiavnik - Rozhledna Štiavnik na Slovensko-českém pomezí je dřevěná vyhlídková věž.
Kemp vranovská pláž - ubytování, zahrada, sport, relax - Kemp Vranovská pláž- ubytování na břehu vranovské přehrady, kde si vhodné ubytování najde opravdu každý. Možno spaní ve stanu, mobilheimech i v penzionu. Sportovní využití, krásná velká zahrada, aktivity pro děti i rodiče.

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.