Skryjská jezírka

Skryjská jezírka jsou spolu s vodopádem a Zbirožským potokem od roku 1995 chráněnou Přírodní rezervací Jezírka o rozloze necelých 60 hektarů. Jedná se o dvě menší jezírka dlouhá přibližně 30 metrů a široká 10 metrů.

Oběma jezírky protéká Zbirožský potok (pravostranný přítok Berounky), horní jezírko se nachází těsně pod Skryjským vodopádem a dolní jezírko jen o několik metrů níže.

Jezírka vznikla postupným zahrazením soutěsky z vertikální rozrušené pukliny ve skalní stěně. Tu tvoří tmavě šedá hornina sopečného původu, tzv. Dacit. Jezírka byla zatopena po vydatných deštích v roce 1872.

Paleontologické naleziště zkamenělin 

Skryjská jezírka tvoří poměrně stinné údolí, kde se dobře daří kapradinám, najdete zde hojně rozšířené vraní oko čtyřlisté a udatnu lesní. Z ptáků tu hnízdí konipas bílý a horský a občas se tu také vyskytuje zdatný lovec malých rybek ledňáček říční. Lokalita je bohatá i na různé druhy blanokřídlého hmyzu, převážně vážek, motýlic, jepic, pošvatek a chrostíků. Velké množství hmyzu je potravou pro raky říční, pstruhy potoční, vzácné vranky obecné a jelce proudníky.

Jestliže se chystáte navštívit tento překrásný kout přírody poblíž řeky Berounky, můžete zavítat i do obce Skryje, která se proslavila jako paleontologické naleziště zkamenělin, především zásluhou francouzského badatele Joachima Barranda. V obci je pro veřejnost otevřena pobočka rakovnického muzea TGM – památník Joachima Barranda.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 9.8.2020
Skoro jasno
29°C
21°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1018.9hPa
Vítr: 1m/s
z východo-jiho-východu
Zítra
Pondělí 10.8.
Deštivo
28°C
21°C
Úterý
11.8.2020
Polojasno
28°C
19°C
Středa
12.8.2020
Skoro jasno
28°C
18°C
Čtvrtek
13.8.2020
Jasno
29°C
19°C

Kontakt

Adresa:
Podmokly 
Web: Skryjská jezírka

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Jez Čilá (Čechův mlýn) - Jez Čilá na řece Berounce, ř. km. 77,4 s pozvolnou spádovou deskou, ale s vysokým schodem nad terénem pod jezem. Zprava řeka Berounka přijímá pod jezem Zbirožský potok a nedaleko odtud se můžete vydat na Přírodní rezervaci Skryjská jezírka. Za velké vody se jez ovšem stává velmi nebezpečným místem - tvoří se zde pod spádnicí nebezpečný válec a 27. června 2016 tu utonul vodák, který jez sjížděl vpravo po spádnici a už se nevynořil. Zachytil jej silný válec a možná se tu i zaklínil mezi balvany pod jezem. Neriskujte a za velké vody jez nesjíždějte!
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Tábořiště Šlovice - Tábořiště Šlovice slouží nejen jako klasický vodácký kemp, nýbrž i jako autokemp. Mohou zde parkovat karavany, je zde k dispozici pitná voda a toalety. Nedaleký Čechův mlýn na jezu Čilá byl přebudován na elektroskanzen.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Martin Mach - Půjčovna nabzí lodě, kánoe a kajaky na řece Berounce.
Vzdálenost: 3km
Tabořiště AHOJ - Skryje - Tábořiště u obce Skryje, 500 m od skryjského mostu, na řece Berounce na 75,6 ř. km se nachází na pravém břehu. Je zde k dispozici pitná voda, toalety, kiosek s restaurací a parkoviště. Prodává se zde i palivové dřevo.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Kemp Michal u Sokolova - Skromný kemp uvnitř areálu koupaliště Michal u Sokolova. Ideální pro koupání i výlety po okolí. K dispozici je 40 míst, částečně s možností připojení k elektřině.
Kemp Zbečno - Masarykova vyhlídka v srdci CHKO Křivoklátsko - Upravená louka nad Berounkou pro kemp Masarykova vyhlídka je jen pro vás, poskytne vám soukromí, nemáte vedle žádné chaty ani chalupy. V rámci bezKempu.cz Připojení elektřiny, pitné vody, možnost použití suchého záchodu, WI-FI, krásného ohniště i s dřívím.
Rozhledna Tobiášův vrch - Rozhledna Tobiášův vrch byla postavena v roce 1999, jedná se o ocelový stožár telefonních operátorů, který zároveň slouží pro veřejnost jako vyhlídkový bod.
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.