Skryjská jezírka

Skryjská jezírka jsou spolu s vodopádem a Zbirožským potokem od roku 1995 chráněnou Přírodní rezervací Jezírka o rozloze necelých 60 hektarů. Jedná se o dvě menší jezírka dlouhá přibližně 30 metrů a široká 10 metrů.

Oběma jezírky protéká Zbirožský potok (pravostranný přítok Berounky), horní jezírko se nachází těsně pod Skryjským vodopádem a dolní jezírko jen o několik metrů níže.

Jezírka vznikla postupným zahrazením soutěsky z vertikální rozrušené pukliny ve skalní stěně. Tu tvoří tmavě šedá hornina sopečného původu, tzv. Dacit. Jezírka byla zatopena po vydatných deštích v roce 1872.

Paleontologické naleziště zkamenělin 

Skryjská jezírka tvoří poměrně stinné údolí, kde se dobře daří kapradinám, najdete zde hojně rozšířené vraní oko čtyřlisté a udatnu lesní. Z ptáků tu hnízdí konipas bílý a horský a občas se tu také vyskytuje zdatný lovec malých rybek ledňáček říční. Lokalita je bohatá i na různé druhy blanokřídlého hmyzu, převážně vážek, motýlic, jepic, pošvatek a chrostíků. Velké množství hmyzu je potravou pro raky říční, pstruhy potoční, vzácné vranky obecné a jelce proudníky.

Jestliže se chystáte navštívit tento překrásný kout přírody poblíž řeky Berounky, můžete zavítat i do obce Skryje, která se proslavila jako paleontologické naleziště zkamenělin, především zásluhou francouzského badatele Joachima Barranda. V obci je pro veřejnost otevřena pobočka rakovnického muzea TGM – památník Joachima Barranda.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 24.4.2019
Skoro jasno
21°C
16°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1007.3hPa
Vítr: 3.9m/s
z jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 25.4.
Jasno
22°C
16°C
Pátek
26.4.2019
Zataženo
23°C
11°C
Sobota
27.4.2019
Silný déšť
11°C
7°C
Neděle
28.4.2019
Zataženo
13°C
7°C

Kontakt

Adresa:
Podmokly 
Web: Skryjská jezírka

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Jez Čilá (Čechův mlýn) - Jez Čilá na řece Berounce, ř. km. 77,4 s pozvolnou spádovou deskou, ale s vysokým schodem nad terénem pod jezem. Zprava řeka Berounka přijímá pod jezem Zbirožský potok a nedaleko odtud se můžete vydat na Přírodní rezervaci Skryjská jezírka. Za velké vody se jez ovšem stává velmi nebezpečným místem - tvoří se zde pod spádnicí nebezpečný válec a 27. června 2016 tu utonul vodák, který jez sjížděl vpravo po spádnici a už se nevynořil. Zachytil jej silný válec a možná se tu i zaklínil mezi balvany pod jezem. Neriskujte a za velké vody jez nesjíždějte!
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Tábořiště Šlovice - Tábořiště Šlovice slouží nejen jako klasický vodácký kemp, nýbrž i jako autokemp. Mohou zde parkovat karavany, je zde k dispozici pitná voda a toalety. Nedaleký Čechův mlýn na jezu Čilá byl přebudován na elektroskanzen.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Martin Mach - Půjčovna nabzí lodě, kánoe a kajaky na řece Berounce.
Vzdálenost: 3km
Tabořiště AHOJ - Skryje - Tábořiště u obce Skryje, 500 m od skryjského mostu, na řece Berounce na 75,6 ř. km se nachází na pravém břehu. Je zde k dispozici pitná voda, toalety, kiosek s restaurací a parkoviště. Prodává se zde i palivové dřevo.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Přilba - Přilba je název hory na Šumavě, nedaleko Kvildy a Churáňova. Na jejím úpatí se nachází horská osada Nové Hutě.
Jelení hora - Jelení hora je jedna z krkonošských tisícovek nedaleko Malé Úpy. 
Orel (hora) - Orel je název jedné z šumavských tisícovek, najdete ji nedaleko horského střediska Kvilda.
Chlum (hora) - Chlum je název jedné ze šumavských tisícovek. Nachází se uvnitř areálu vojenského újezdu Boletice. Zároveň se jedná o šestý nejvyšší vrchol v okrese Český Krumlov.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Apartmány Vlčková - ubytování Zlín - Ubytování nedaleko města Zlín v soukromých luxusně vybavených apartmánech a 4km od Zoo Lešná v obci Vlčková.
Chalupa Krkonoše - lenné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst