Baťův kanál

Baťův kanál neboli Průplav Otrokovice-Rohatec je umělá vodní cesta, dlouhá 52 kilometrů, vybudovaná v letech 1934 - 1938. V letech 1961 - 1995 byl na ní zastaven provoz, dnes však po rekonstrukci opět slouží svému účelu v celé své původní délce.

Myšlenka propojení řeky Moravy s Odrou se objevila již v 17. století, o více než 200 let později byl přijat vodocestný zákon (červen 1901), který měl v plánu vybudovat Dunajsko-oderský kanál, nakonec však započaté práce přerušila první světová válka. 

Tomáš Baťa se chopil stavby kanálu a i přes jeho tragickou smrt se započaté dílo podařilo dokončit

Na konci 20. let minulého století využil Tomáš Baťa svého vlivu, aby se splavnění řeky Moravy stalo součástí vodocestného zákona, jelikož si dobře uvědomoval důležitost vybudování propojovacího kanálu pro spojení se světovými trhy. Přestože Tomáš Baťa v roce 1932 tragicky zahynul při letecké nehodě, firma Baťa realizovala první pokusy plavby nákladního člunu po řece Moravě. V roce 1934 vznikl první zásadní průlom ve stavbě Baťova kanálu: Firma Baťa sjednala dohodu se státními úřady, načež měl vzniknout malý průplav podle vzoru Holandska a Francie. 9 milionů korun do stavby vložila firma Baťa, 7 milionů ministerstvo sociální péče (namísto výdajů na podporu v nezaměstnanosti se z tohoto fondu platily mzdy dělníkům) a 18 milionů na meliorace a závlahy se převedlo z kompetence ministerstva zemědělství ze státní pokladny. Stavba kanálu započala v roce 1934 a první zkušební plavba proběhla v červenci 1938. V říjnu téhož roku bez problémů přečkal kanál velkou povodeň a tak mohl být 2. prosince 1938 slavnostně otevřen.

Kanál ztratil po válce na významu na dlouhých 30 let

V době války však byla tato nová vodní cesta těžce poškozena, škody přesáhly 10 milionů korun. Kanál se začal opravovat v roce 1946, ovšem brzy se ukázal Baťův kanál jako nerentabilní. Přepravoval se tudy pouze stavební materiál, svůj význam ztratily i závlahové kanály, jelikož družstevně rozoraná pole jejich služeb nevyužívala. Provozovatel kanálu Průmyslové stavby Gottwaldov v roce 1961 na vodní cestě zastavil provoz, později rozprodal lodní park a dalších 30 let Baťův kanál a jeho zařízení chátralo.

Baťův kanál je dnes opět v provozu a je dokonce mezinárodní vodní cestou

Kanál se podařilo oživit až po roce 1989, první loď po postupné rekonstrukci plavební cesty tu vyplula v roce 1995. Od roku 2002 se o kanál stará společnost Baťův kanál, která podporuje podnikatele v jejich aktivitách souvisejících s rozvojem turistického ruchu v této oblasti, a rovněž zde organizuje provoz a provozuje informační centrum. Dnes je téměř celá vodní cesta opravena (52 km kanálu, 13 plavebních komor), funguje tu pravidelná turistická vodní přeprava mezi Otrokovicemi a Petrovem a také slovenským přístavem Skalica. Baťův kanál se stal mezinárodní vodní cestou a úprava vodní cesty má za cíl proplouvat až do Hodonína a Kroměříže.

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 27.1.2021
Polojasno
2°C
-4°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1016.3hPa
Vítr: 5.1m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Čtvrtek 28.1.
Zataženo
2°C
1°C
Pátek
29.1.2021
Silný déšť
2°C
5°C
Sobota
30.1.2021
Sněžení
7°C
-2°C
Neděle
31.1.2021
Polojasno
-1°C
-8°C

Kontakt

Adresa:
Veselí nad Moravou 
Web: Baťův kanál
Email: ic@batacanal.cz
Telefon: +420 518 325 330

Místa v okolí

Přístav Veselí nad Moravou - Půjčovna motorových člunů a hausbótů, pravidelné plavby výletní lodí Danaj. Kemp, půjčovna kol a koloběžek, lanové centrum. Více informací a rezervace na tel: 603 579 456, www.batakanal.cz
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Petr Súkup - Půjčovna nabízí lodě, které vás provedou na řece Moravě a Baťovém kanálu.
Vzdálenost: 1km
Uherský Ostroh - Městečko Uherský Ostroh se rozkládá několik kilometrů od okresního města Uherské Hradiště, ve Zlínském kraji. Zdejší úrodná oblast Dolnomoravského úvalu byla osídlena již dobách pravěku a dnes je proslulá především prosluněnými vinicemi a trnkovými sady.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Radejčín - Rozhledna Radejčín je stožár vysílače mobilního operátora, postavený v roce 2010.
Rozhledna Ploučnická vyhlídka - Neobvyklá vyhlídková stavba stojící v Benešově nad Ploučnicí na Sokolském vrchu patří k nejstarším objektům tohoto druhu v České republice.
Rozhledna Pastýřská stěna - Rozhledna Pastýřská stěna v Děčíně, nedaleko Zoologické zahrady, pochází z roku 1905. Jedná se o kamennou stavbu, připomínající svým vzhledem gotický hrad.
Rozhledna Na Horách - Rozhledna s poetickým jménem Na Horách využívá především výhody místního terénu, je postavena na nevysokém návrší, ale s dobrým výhledem do krajiny Českého středohoří.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.