Toulcův dvůr
První hospodářský dvůr je v těchto místech zmiňován v roce 1362, tehdy byl již delší dobu součástí majetku Sázavského kláštěra. Později zde vznikla středověká tvrz a od roku 1866 byl dvůr i s tvrzí ve správě "obce království Českého". Na přelomu 19. a 20. století, necelých 50 let, zde sídlila pobočka modřanského cukrovaru - v letech 1870 - 1919. Po první světové válce byl Hostivařský dvůr zestátněn.
Moudrý a laskavý hospodář František Toulec musel dvůr nakonec opustit
Dnešní název usedlosti vznikl na počest posledního nájemce objektu pana Františka Toulce. Pan Toulec spravoval dvůr až do roku 1950, tento údajně moudrý a šlechetný hospodář se však musel dva roky po převratu v roce 1948 z hospodářství vystěhovat a novým majitelem i správcem zároveň se stal na celých dlouhých 40 let Státní statek Praha. O osudu hospodářského dvora bylo rozhodnuto, začaly se zde vyrábět krmné směsi a vzápětí byl sídlem i pro drobnou průmyslovou výrobu.
40 let spravoval hospodářství Státní statek, po dobu dalších 50 let se o něj bude starat Zájmové sdružení Toulcův dvůr
Zásadní obrat ve vývoji Toulcova dvoru přinesl rok 1992. Rozhodnutím vlády Československé federativní republiky byl předurčen pro neziskovou ekologickou a výchovnou činnost. Vlastnictví celého komplexu budov připadlo Hlavnímu městu Praha a o dva roky později zde započala postupná rekonstrukce. Dnes je Toulcův dvůr Střediskem ekologické výchovy Hlavního města Prahy. Rekonstrukci financoval z větší části Magistrát Hl. m. Prahy a provozovatelem areálu je Zájmové sdružení Toulcův dvůr, které má objekty v pronájmu na 50 let.
Přírodní areál a farma hospodářských zvířat jsou otevřeny široké veřejnosti ZDARMA každý den od 8:00 do 18:00. Bioobchůdky, zdravá jídlena, mateřská školka Semínko a knihovna jsou v provozu dle otvírací doby uvedené na oficiálním webu neziskové organizace Toulcův dvůr.