Vyšehrad

Vyšehrad je bývalá pevnost, bazilika a historické hradiště na vrcholu skaliska, nad pravým břehem Vltavy. Je součástí Hlavního města Prahy a váže se k němu několik pověstí z počátků dějin Českých zemí.

Vyšehrad byl osídlen již před 5 tisíci lety

První osídlení Vyšehradu se datuje přibližně do doby 3. tisíciletí před naším letopočtem. Dokládají to četné archeologické nálezy a rovněž nálezy řivnáčské kultury z doby přibližně 2400 let př.n.l. Důkazy o staroslovanském osídlení ale chybí. Byly zde nalezeny pozůstatky teprve slovanské kultury z doby 10. století našeho letopočtu. Jedním z posledních nálezů v roce 2014 se však stal překvapivý objev raně středověkého kostela byzantského typu. 

 

Někdy kolem roku 1070 sídlil na Vyšehradě kníže Vratislav II., který zde později založil baziliku sv. Petra a Pavla. Objekt spravoval sbor kněží - kapitula, která byla přímo podřízena papežskému stolci. Vyšehrad byl sídlem českých panovníků až do roku 1140 a pak se opětovně panovníci usídlili na Pražském hradě. Bazilika sv. Petra a Pavla je jednou z nejkrásnějších staveb v Praze a je zároveň největším pražským kostelem (délka 110 metrů). V roce 1249 ji zasáhl ničivý požár a jednu z významných rekonstrukcí objektu nařídila i Eliška Přemyslovna. V rekonstrukci a přestavbě chrámu pokračoval i Karel IV. a následně jeho syn Václav IV. 

Z gotického sídla barokní pevnost a nakonec novogotická přestavba

Rok 1420 byl pro Vyšehrad tím nejhorším obdobím, vyplenily jej husitská vojska a staletý chrám se proměnil v trosky. Nakonec se zde usídlili chudí řemeslníci a z Vyšehradu se stalo městečko s podhradím. V období třicetileté války se Pražané soustředili na budování opevnění před nájezdy vetřelců, byly postaveny předsunuté bastiony před samotnou hradbou města se střelci a děly a z Vyšehradu se stala rozsáhlá pevnost. Barokní přestavba Vyšehradu však změnila jeho původní gotickou tvář a paradoxem je, že nakonec vyšehradská pevnost vůbec do bojů při obraně Prahy nezasáhla. 

19.století přineslo ve stavbě původně gotického chrámu významnou změnu, získal novou tvář v novogotickém slohu a také poněkud nezvyklou secesní podobu. Vyšehrad se tehdy stal národním pohřebištěm významných osobností a v jeho čele byla postavena hrobka Slavín. Po válce s Pruskem došlo k postupnému bourání hradeb, Vyšehrad byl stále pod vojenskou správou až do roku 1911, kdy se stal jeho celek včetně pevnostních objektů majetkem města. 

V roce 1904 byl vyšehradským skalním masivem proražen tunel, který znamenal otevření pravobřežní komunikace Prahy s jižní částí. Od roku 1962 je celý areál Vyšehradu upravený jako sad a  byl vyhlášen Národní kulturní památkou.


 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 17.4.2021
Zataženo
3°C
5°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1022.4hPa
Vítr: 2.9m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Neděle 18.4.
Polojasno
9°C
7°C
Pondělí
19.4.2021
Zataženo
12°C
5°C
Úterý
20.4.2021
Polojasno
13°C
5°C
Středa
21.4.2021
Polojasno
15°C
7°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Emauzský klášter - Emauzský klášter neboli klášter benediktinů u chrámu P. Marie a slovanských patronů, zvaný Na Slovanech či Emauzy, byl založen roku 1347 českým králem a římským císařem Karlem IV. Lucemburským pro řád slovanských benediktinů. Nachází se v Praze na Novém Městě.
Vzdálenost: 1km
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Království železnic - Muzeum Království železnic je velmi zajímavý projekt modelového kolejiště. Dnes zaujímá plochu přes tisíc metrů čtverečních a je největší modelovou železnicí ve střední a východní Evropě.
Vzdálenost: 2km
Novoměstská radnice - Novoměstská radnice patří zcela určitě mezi nejvýznamnější památky města Prahy, proto patří i na seznam národních kulturních památek. Nachází se na Karlově náměstí, výborně dostupné metrem nebo tramvají.
Vzdálenost: 2km
Venkovní cvičiště Praha - Podolí (Kublov) - V Praze - Podolí se nachází svého druhu vůbec první parkourový park v Ćeské republice.
Vzdálenost: 2km
Půjčovna lodiček - VITTUS GROUP - Půjčovna má k dispozici lodě, pramice a čluny, které se využívají na řece Vltavě.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.