Vyšehrad

Vyšehrad je bývalá pevnost, bazilika a historické hradiště na vrcholu skaliska, nad pravým břehem Vltavy. Je součástí Hlavního města Prahy a váže se k němu několik pověstí z počátků dějin Českých zemí.

Vyšehrad byl osídlen již před 5 tisíci lety

První osídlení Vyšehradu se datuje přibližně do doby 3. tisíciletí před naším letopočtem. Dokládají to četné archeologické nálezy a rovněž nálezy řivnáčské kultury z doby přibližně 2400 let př.n.l. Důkazy o staroslovanském osídlení ale chybí. Byly zde nalezeny pozůstatky teprve slovanské kultury z doby 10. století našeho letopočtu. Jedním z posledních nálezů v roce 2014 se však stal překvapivý objev raně středověkého kostela byzantského typu. 

 

Někdy kolem roku 1070 sídlil na Vyšehradě kníže Vratislav II., který zde později založil baziliku sv. Petra a Pavla. Objekt spravoval sbor kněží - kapitula, která byla přímo podřízena papežskému stolci. Vyšehrad byl sídlem českých panovníků až do roku 1140 a pak se opětovně panovníci usídlili na Pražském hradě. Bazilika sv. Petra a Pavla je jednou z nejkrásnějších staveb v Praze a je zároveň největším pražským kostelem (délka 110 metrů). V roce 1249 ji zasáhl ničivý požár a jednu z významných rekonstrukcí objektu nařídila i Eliška Přemyslovna. V rekonstrukci a přestavbě chrámu pokračoval i Karel IV. a následně jeho syn Václav IV. 

Z gotického sídla barokní pevnost a nakonec novogotická přestavba

Rok 1420 byl pro Vyšehrad tím nejhorším obdobím, vyplenily jej husitská vojska a staletý chrám se proměnil v trosky. Nakonec se zde usídlili chudí řemeslníci a z Vyšehradu se stalo městečko s podhradím. V období třicetileté války se Pražané soustředili na budování opevnění před nájezdy vetřelců, byly postaveny předsunuté bastiony před samotnou hradbou města se střelci a děly a z Vyšehradu se stala rozsáhlá pevnost. Barokní přestavba Vyšehradu však změnila jeho původní gotickou tvář a paradoxem je, že nakonec vyšehradská pevnost vůbec do bojů při obraně Prahy nezasáhla. 

19.století přineslo ve stavbě původně gotického chrámu významnou změnu, získal novou tvář v novogotickém slohu a také poněkud nezvyklou secesní podobu. Vyšehrad se tehdy stal národním pohřebištěm významných osobností a v jeho čele byla postavena hrobka Slavín. Po válce s Pruskem došlo k postupnému bourání hradeb, Vyšehrad byl stále pod vojenskou správou až do roku 1911, kdy se stal jeho celek včetně pevnostních objektů majetkem města. 

V roce 1904 byl vyšehradským skalním masivem proražen tunel, který znamenal otevření pravobřežní komunikace Prahy s jižní částí. Od roku 1962 je celý areál Vyšehradu upravený jako sad a  byl vyhlášen Národní kulturní památkou.


 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 25.5.2020
Deštivo
14°C
10°C
Srážky: 2.7mm
Tlak: 1025.8hPa
Vítr: 4.4m/s
z severo-západu
Zítra
Úterý 26.5.
Skoro jasno
16°C
10°C
Středa
27.5.2020
Zataženo
19°C
13°C
Čtvrtek
28.5.2020
Skoro jasno
18°C
11°C
Pátek
29.5.2020
Zataženo
18°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Emauzský klášter - Emauzský klášter neboli klášter benediktinů u chrámu P. Marie a slovanských patronů, zvaný Na Slovanech či Emauzy, byl založen roku 1347 českým králem a římským císařem Karlem IV. Lucemburským pro řád slovanských benediktinů. Nachází se v Praze na Novém Městě.
Vzdálenost: 1km
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Království železnic - Muzeum Království železnic je velmi zajímavý projekt modelového kolejiště. Dnes zaujímá plochu přes tisíc metrů čtverečních a je největší modelovou železnicí ve střední a východní Evropě.
Vzdálenost: 2km
Novoměstská radnice - Novoměstská radnice patří zcela určitě mezi nejvýznamnější památky města Prahy, proto patří i na seznam národních kulturních památek. Nachází se na Karlově náměstí, výborně dostupné metrem nebo tramvají.
Vzdálenost: 2km
Venkovní cvičiště Praha - Podolí (Kublov) - V Praze - Podolí se nachází svého druhu vůbec první parkourový park v Ćeské republice.
Vzdálenost: 2km
Půjčovna lodiček - VITTUS GROUP - Půjčovna má k dispozici lodě, pramice a čluny, které se využívají na řece Vltavě.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Boží vyhlídka (Boží Dar) - Nepříliš vysoká stavba miniaturní rozhledny na Božím Daru s názvem Boží vyhlídka, ve tvaru, který se nápadně podobá zápalkové krabičce, je umístěna na jednom z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Krušných horách. 
Rozhledna Máminka - Dřevěná rozhledna jménem Máminka měří 33 metrů, vyhlídková plošina se nachází o 12 metrů níže. Věž byla postavena v roce 2015. Na jejím místě stával dříve dřevěný triangulační bod.
Rozhledna Maják - Rozhledna Maják nedaleko Lednicko-valtického areálu vznikla v roce 2012. Je postavena ze dřeva a oceli, k vyhlídkové plošině ve výšce 21 metrů vede točité ocelové schodiště.
Rozhledna Haniperk - Rozhledna Haniperk patří k větším vyhlídkovým věžím. Její výška je 25 metrů a vyhlídková plošina se nachází o 4 metry níže. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.