Vyšehrad

Vyšehrad je bývalá pevnost, bazilika a historické hradiště na vrcholu skaliska, nad pravým břehem Vltavy. Je součástí Hlavního města Prahy a váže se k němu několik pověstí z počátků dějin Českých zemí.

Vyšehrad byl osídlen již před 5 tisíci lety

První osídlení Vyšehradu se datuje přibližně do doby 3. tisíciletí před naším letopočtem. Dokládají to četné archeologické nálezy a rovněž nálezy řivnáčské kultury z doby přibližně 2400 let př.n.l. Důkazy o staroslovanském osídlení ale chybí. Byly zde nalezeny pozůstatky teprve slovanské kultury z doby 10. století našeho letopočtu. Jedním z posledních nálezů v roce 2014 se však stal překvapivý objev raně středověkého kostela byzantského typu. 

 

Někdy kolem roku 1070 sídlil na Vyšehradě kníže Vratislav II., který zde později založil baziliku sv. Petra a Pavla. Objekt spravoval sbor kněží - kapitula, která byla přímo podřízena papežskému stolci. Vyšehrad byl sídlem českých panovníků až do roku 1140 a pak se opětovně panovníci usídlili na Pražském hradě. Bazilika sv. Petra a Pavla je jednou z nejkrásnějších staveb v Praze a je zároveň největším pražským kostelem (délka 110 metrů). V roce 1249 ji zasáhl ničivý požár a jednu z významných rekonstrukcí objektu nařídila i Eliška Přemyslovna. V rekonstrukci a přestavbě chrámu pokračoval i Karel IV. a následně jeho syn Václav IV. 

Z gotického sídla barokní pevnost a nakonec novogotická přestavba

Rok 1420 byl pro Vyšehrad tím nejhorším obdobím, vyplenily jej husitská vojska a staletý chrám se proměnil v trosky. Nakonec se zde usídlili chudí řemeslníci a z Vyšehradu se stalo městečko s podhradím. V období třicetileté války se Pražané soustředili na budování opevnění před nájezdy vetřelců, byly postaveny předsunuté bastiony před samotnou hradbou města se střelci a děly a z Vyšehradu se stala rozsáhlá pevnost. Barokní přestavba Vyšehradu však změnila jeho původní gotickou tvář a paradoxem je, že nakonec vyšehradská pevnost vůbec do bojů při obraně Prahy nezasáhla. 

19.století přineslo ve stavbě původně gotického chrámu významnou změnu, získal novou tvář v novogotickém slohu a také poněkud nezvyklou secesní podobu. Vyšehrad se tehdy stal národním pohřebištěm významných osobností a v jeho čele byla postavena hrobka Slavín. Po válce s Pruskem došlo k postupnému bourání hradeb, Vyšehrad byl stále pod vojenskou správou až do roku 1911, kdy se stal jeho celek včetně pevnostních objektů majetkem města. 

V roce 1904 byl vyšehradským skalním masivem proražen tunel, který znamenal otevření pravobřežní komunikace Prahy s jižní částí. Od roku 1962 je celý areál Vyšehradu upravený jako sad a  byl vyhlášen Národní kulturní památkou.


 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 6.8.2020
Skoro jasno
23°C
18°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1021.9hPa
Vítr: 2.9m/s
z severo-východu
Zítra
Pátek 7.8.
Skoro jasno
26°C
21°C
Sobota
8.8.2020
Jasno
29°C
19°C
Neděle
9.8.2020
Polojasno
30°C
20°C
Pondělí
10.8.2020
Skoro jasno
29°C
19°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Emauzský klášter - Emauzský klášter neboli klášter benediktinů u chrámu P. Marie a slovanských patronů, zvaný Na Slovanech či Emauzy, byl založen roku 1347 českým králem a římským císařem Karlem IV. Lucemburským pro řád slovanských benediktinů. Nachází se v Praze na Novém Městě.
Vzdálenost: 1km
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Království železnic - Muzeum Království železnic je velmi zajímavý projekt modelového kolejiště. Dnes zaujímá plochu přes tisíc metrů čtverečních a je největší modelovou železnicí ve střední a východní Evropě.
Vzdálenost: 2km
Novoměstská radnice - Novoměstská radnice patří zcela určitě mezi nejvýznamnější památky města Prahy, proto patří i na seznam národních kulturních památek. Nachází se na Karlově náměstí, výborně dostupné metrem nebo tramvají.
Vzdálenost: 2km
Venkovní cvičiště Praha - Podolí (Kublov) - V Praze - Podolí se nachází svého druhu vůbec první parkourový park v Ćeské republice.
Vzdálenost: 2km
Půjčovna lodiček - VITTUS GROUP - Půjčovna má k dispozici lodě, pramice a čluny, které se využívají na řece Vltavě.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.
Rozhledna Studený vrch - Rozhledna Studený vrch byla upravena a zpřístupněna veřejnosti v roce 2004 z bývalé zeměměřičské stavby. Ta byla na Studeném vrchu v provozu již od roku 1940.
Rozhledna Rudolfka - Rozhledna Rudolfka je bývalá těžní věž Dolu Rastislava Štefánika, je postavena z železobetonu, což je poměrně ojedinělý způsob výstavby těžních důlních staveb. Zřejmě se jedná dokonce o světový unikát. Původně na jejím místě stála ocelová věž Dolu korunního prince Rudolfa, a to až do roku 1950.
Rozhledna Rožmitál pod Třemšínem - Rozhledna v Rožmitálu pod Třemšínem je bývalá trafostanice, která se nachází v objektu bývalého socialistického zemědělského podniku Agrostroj Rožmitál.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.