Lanovka na Ještěd

Lanová dráha na Ještěd je jednou z nejznámějších kabinkových visutých lanových drah v České republice. Každoročně k horskému hotelu Ještěd přepraví 250 tisíc cestujících.

Záměr vybudovat lanovou dráhu k horskému hotelu vznikl již v roce 1924

 

Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory vlastnil ve dvacátých letech minulého století na vrcholu Ještědu horský hotel. V roce 1924 vznikl první návrh na vybudování lanové dráhy z Horního Hanychova na vrchol Ještědu, nakonec však tento návrh nebyl uskutečněn a výstavbou lanovky byly pověřeny Československé státní dráhy. Ty získaly pozemky pod tratí a rovněž na obou místech budoucích stanic a mohlo se začít stavět. Visutá lanová dráha byla postavena v rekordním čase - dvanáct měsíců uplynulo od zahájení prvních stavebních prací do kolaudace a prvního zkušebního provozu. 27. června 1933 již na vrchol Ještědu cestovali lanovkou první návštěvníci. Zajímavostí je, že lanovku stavěla chrudimská firma František Wiesner, která byla po znárodnění v roce 1948 přejmenována na světoznámou značku výrobce lanových drah Transporta Chrudim.

V roce 1945 byla lanovka pod správou Československých státních drah a v letech 1953 a 1962 se prováděla výměna nosných lan. Rok 1971 znamenal další zásadní zlom ve vývoji lanové dráhy na vrchol Ještědu. Rozsáhlou přestavbu dráhy tehdy prováděl již zmiňovaný státní podnik Transporta Chrudim a během pěti let byla prodloužena na šikmou délku 1188 metrů s převýšením 402 metrů. Dvě nosné podpěry lanoví byly nahrazeny jedinou podpěrou, vysokou 30 metrů, a pohonná jednotka dosahovala dvojnásobné rychlosti a výkonu oproti stávající dráze. Výměna nosných lan se pak prováděla ještě v letech 1983 a 1985. Od roku 1993 jsou vlastníkem lanovky České dráhy a jedná se o jedinou lanovou dráhu v majetku Českých drah, která nebyla privatizována nebo předána do majetku obce.

 

Kabinka z roku 1933 součástí muzejní expozice

 

Historickou kabinku lanovky z roku 1933 dnes můžete obdivovat v Severočeském muzeu v Liberci, po vyřazení z činnosti sloužila nejprve jako bufet, pak jako stavební buňka a nakonec jako raritní kůlna a včelín. V plánu je pochopitelně uvést kabinku do jejího původního stavu nákladnou renovací podle dochovaných technických výkresů a fotografií.

 

83 let bez vážnější technické závady a ohrožení přepravovaných osob

 

Dnešní moderní kabinová dráha přepraví každoročně zhruba 250 tisíc cestujících, nedaleko dolní stanice se nachází tramvajová zastávka linky Liberec - Horní Hanychov, je zde také velkokapacitní parkoviště pro osobní automobily a autobusy a v zimním období se Ještěd promění na vyhledávaný lyžařský areál.

 

Za celou dobu provozu jak historické lanovky, tak i té současné moderní kabinové dráhy nedošlo k žádné větší technické závadě a pochopitelně ani k ohrožení nebo omezení cestujících.

 

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Otevírací doba

Pondělí14:00 - 19:00
Úterý8:00 - 19:00
Středa8:00 - 19:00
Čtvrtek8:00 - 19:00
Pátek8:00 - 19:00
Sobota8:00 - 19:00
Neděle8:00 - 19:00
Svátky8:00 - 19:00

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 30.10.2020
Silný déšť
8°C
11°C
Srážky: 5.2mm
Tlak: 1018.2hPa
Vítr: 1.6m/s
z jiho-západu
Zítra
Sobota 31.10.
Zataženo
12°C
10°C
Neděle
1.11.2020
Déšť
11°C
10°C
Pondělí
2.11.2020
Zataženo
15°C
11°C
Úterý
3.11.2020
Déšť
14°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Beranova cesta
Liberec 

Místa v okolí

Ski areál Ještěd - Ještěd patří k nejznámějším vrcholům v České republice a zdejší lyžařský areál se bezpochyby řadí mezi moderní rozsáhlá střediska zimních sportů.
Vzdálenost: 1km
Apartmány pod Ještědem - Nabízím ubytování ve dvou samostatných bytových jednotkách 2 kk pod Ještědem, 100 m od sedací lanovky Skalka.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Pension u Tučků - Poskytujeme ubytování v jednom plně vybaveným apartmánu s kapacitou max. 5 lůžek. Apartmán je umístěn v rodinném domě, který je přímo ve městě Liberec a nachází se nedaleko lyžařských areálů Ještěd a Vesec. Apartmán je vybaven kuchyňkou, jídelnou, TV, SAT, Wi-Fi internetem, koupelnou se sprchovým koutem. Veškeré zařízení je zcela nové. Parkování je umožněno na zamykatelném dvoře domu. Apartmán je vytápěn tepelným čerpadlem v součinnosti s podlahovým vytápěním, které poskytuje komfortní teplotu 21°C po celých 24 hodin.
Vzdálenost: 4km
Veřejné bruslení Sport Park Liberec - Veřejné bruslení v Liberci má mnohaletou tradici a je velmi oblíbené. Dokazuje to vysoká návštěvnost po celou dobu tohoto sezonního sportu, tedy od října do března. 
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Brusná u Bludova - Rozhledna Brusná je svérázná, netypická dřevěná vyhlídková stavba opatřená ocelovým schodištěm.
Rozhledna Brodek - Menší vyhlídková stavba ze dřeva, vysoká 8 metrů, vyrostla v roce 2010 v Brodku u Přerova zásluhou jednoho z místních obyvatel.
Rozhledna Vitčice - V roce 2001 byla postavena dřevěná, 8 metrů vysoká, rozhledna z trámové konstrukce s horní krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 6 metrů nad zemí. 
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.