Lanovka na Ještěd

Lanová dráha na Ještěd je jednou z nejznámějších kabinkových visutých lanových drah v České republice. Každoročně k horskému hotelu Ještěd přepraví 250 tisíc cestujících.

Záměr vybudovat lanovou dráhu k horskému hotelu vznikl již v roce 1924

 

Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory vlastnil ve dvacátých letech minulého století na vrcholu Ještědu horský hotel. V roce 1924 vznikl první návrh na vybudování lanové dráhy z Horního Hanychova na vrchol Ještědu, nakonec však tento návrh nebyl uskutečněn a výstavbou lanovky byly pověřeny Československé státní dráhy. Ty získaly pozemky pod tratí a rovněž na obou místech budoucích stanic a mohlo se začít stavět. Visutá lanová dráha byla postavena v rekordním čase - dvanáct měsíců uplynulo od zahájení prvních stavebních prací do kolaudace a prvního zkušebního provozu. 27. června 1933 již na vrchol Ještědu cestovali lanovkou první návštěvníci. Zajímavostí je, že lanovku stavěla chrudimská firma František Wiesner, která byla po znárodnění v roce 1948 přejmenována na světoznámou značku výrobce lanových drah Transporta Chrudim.

V roce 1945 byla lanovka pod správou Československých státních drah a v letech 1953 a 1962 se prováděla výměna nosných lan. Rok 1971 znamenal další zásadní zlom ve vývoji lanové dráhy na vrchol Ještědu. Rozsáhlou přestavbu dráhy tehdy prováděl již zmiňovaný státní podnik Transporta Chrudim a během pěti let byla prodloužena na šikmou délku 1188 metrů s převýšením 402 metrů. Dvě nosné podpěry lanoví byly nahrazeny jedinou podpěrou, vysokou 30 metrů, a pohonná jednotka dosahovala dvojnásobné rychlosti a výkonu oproti stávající dráze. Výměna nosných lan se pak prováděla ještě v letech 1983 a 1985. Od roku 1993 jsou vlastníkem lanovky České dráhy a jedná se o jedinou lanovou dráhu v majetku Českých drah, která nebyla privatizována nebo předána do majetku obce.

 

Kabinka z roku 1933 součástí muzejní expozice

 

Historickou kabinku lanovky z roku 1933 dnes můžete obdivovat v Severočeském muzeu v Liberci, po vyřazení z činnosti sloužila nejprve jako bufet, pak jako stavební buňka a nakonec jako raritní kůlna a včelín. V plánu je pochopitelně uvést kabinku do jejího původního stavu nákladnou renovací podle dochovaných technických výkresů a fotografií.

 

83 let bez vážnější technické závady a ohrožení přepravovaných osob

 

Dnešní moderní kabinová dráha přepraví každoročně zhruba 250 tisíc cestujících, nedaleko dolní stanice se nachází tramvajová zastávka linky Liberec - Horní Hanychov, je zde také velkokapacitní parkoviště pro osobní automobily a autobusy a v zimním období se Ještěd promění na vyhledávaný lyžařský areál.

 

Za celou dobu provozu jak historické lanovky, tak i té současné moderní kabinové dráhy nedošlo k žádné větší technické závadě a pochopitelně ani k ohrožení nebo omezení cestujících.

 

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Otevírací doba

Pondělí14:00 - 19:00
Úterý8:00 - 19:00
Středa8:00 - 19:00
Čtvrtek8:00 - 19:00
Pátek8:00 - 19:00
Sobota8:00 - 19:00
Neděle8:00 - 19:00
Svátky8:00 - 19:00

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 15.5.2021
Déšť
13°C
9°C
Srážky: 1.4mm
Tlak: 1009.9hPa
Vítr: 3.1m/s
z jiho-jiho-západu
Zítra
Neděle 16.5.
Deštivo
13°C
7°C
Pondělí
17.5.2021
Deštivo
13°C
7°C
Úterý
18.5.2021
Deštivo
12°C
6°C
Středa
19.5.2021
Deštivo
13°C
5°C

Kontakt

Adresa:
Beranova cesta
Liberec 

Místa v okolí

Ski areál Ještěd - Ještěd patří k nejznámějším vrcholům v České republice a zdejší lyžařský areál se bezpochyby řadí mezi moderní rozsáhlá střediska zimních sportů.
Vzdálenost: 1km
Apartmány pod Ještědem - Nabízím ubytování ve dvou samostatných bytových jednotkách 2 kk pod Ještědem, 100 m od sedací lanovky Skalka.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Pension u Tučků - Poskytujeme ubytování v jednom plně vybaveným apartmánu s kapacitou max. 5 lůžek. Apartmán je umístěn v rodinném domě, který je přímo ve městě Liberec a nachází se nedaleko lyžařských areálů Ještěd a Vesec. Apartmán je vybaven kuchyňkou, jídelnou, TV, SAT, Wi-Fi internetem, koupelnou se sprchovým koutem. Veškeré zařízení je zcela nové. Parkování je umožněno na zamykatelném dvoře domu. Apartmán je vytápěn tepelným čerpadlem v součinnosti s podlahovým vytápěním, které poskytuje komfortní teplotu 21°C po celých 24 hodin.
Vzdálenost: 4km
Veřejné bruslení Sport Park Liberec - Veřejné bruslení v Liberci má mnohaletou tradici a je velmi oblíbené. Dokazuje to vysoká návštěvnost po celou dobu tohoto sezonního sportu, tedy od října do března. 
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Holý vrch - Rozhledna Holý vrch je šest metrů vysoká dřevěná stavba z roku 2015.
Rozhledna Drahy - Rozhledna Drahy je 19 metrů vysoká stavba, která pochází z roku 2009.
Rozhledna Zlobice - Rozhledna Zlobice je jednou z vojenských staveb z doby socialismu, která byla postavena v roce 1972 jako součást výcvikového prostoru.
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.