Přehrada Naděje

Přehrada Naděje byla postavena v letech 1937 - 1938. Na stavbě pracovalo 110 dělníků, ovšem stavební práce komplikovala politická situace v pohraničí. Prioritu měla výstavba českého opevnění s řadou bunkrů (řopíkú) proti narůstajícímu tlaku a nebezpečí vojenské expanze ze strany fašistického Německa.

Bunkry nakonec pochopitelně využity nebyly, hitlerovské Něměcko naší republiku obsadilo bez boje a přehrada Naděje zůstala symbolickým místem "naděje na lepší zítřky" na počátku druhé světové války.  

 

Přehradní hráz o délce 92 metrů, šířce v koruně 170 cm, šířce v patě 6,7 metru a výšce 9,5 metru byla předána majiteli Emanuelu Hahmanovi 5. srpna 1938. Sloužila jako pohon Hamerského mlýna a byla zde instalována Francisova turbína o výkonu 20 kW pro pilu u osady Naděje. Zatopená plocha zaujímá 1,2 hektaru. Hráz byla vyzděna z místních znělcových kvádrů a z křemencových kvádrů vytěžených v lomu (3 km odtud u Milštejna). Pod přehradní hrází je vybudován betonový přeliv, spodní výpusť a odběrné potrubí pro bývalý mlýn. Zhruba 200 metrů nad přehradou je na vodním přítoku vyzděná malá hrázka, která zadržuje naplaveniny.

 

Mlýn i pila po roce 1948 zanikly a přehrada dnes slouží pouze jako zásobárna vody. Dnes je možné se v přehradě koupat, voda je v letních měsících zabarvena do zajímavého modrozeleného odstínu, ale i v nejteplejším ročním období je velmi studená.

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Cvikov 

Místa v okolí

Ski areál Luž (Horní Světlá) - Skiareál Luž kdysi býval velmi vyhledávaným a zajímavým lyžařským centrem v Lužických horách a služby pro lyžařskou veřejnost byly na velmi vysoké úrovni.
Vzdálenost: 3km
Památný jilm Dolní Světlá pod Luží - V Dolní Světlé pod Luží se nachází památný Jilm horský.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Památná borovice v Mařenicích - Borovice lesní je památný strom nedaleko obce Heřmanice v Podještědí.
Vzdálenost: 4km
Památná lipová alej - Na severovýchodním okraji města Cvikov se nachází památná lipová alej.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 4km
Tisíciletý tis - V katastru obce Krompach v Lužických horách se nachází památný strom Tisíciletý tis.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Bývalé nádraží Střezimíř - Střezimíř je bývalá železniční stanice na trati č. 220 Praha - České Budějovice. Jedná se o Technickou památku České republiky.
Pernštejnská podzemní vodárna - Pernštejnská podzemní vodárna je unikátní historická stavba ze 16. století.
Velký sezemický akvadukt - Velký sezemický akvadukt se dvěma mostními oblouky byl postaven, aby se mohly v tomto místě křižovat dva vodní toky - Zadní Lodranka a Mlýnský potok.
Novákovy garáže - Novákovy garáže je stavba z roku 1932. Jedná se o technickou památku České republiky.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.