Studenec

Hora Studenec je zajímavým vyhlídkovým bodem v západních Lužických horách, nedaleko České Kamenice. Na jejím vrcholu stojí rozhledna, jejíž osud měl být zpečetěn, podobně jako osud jejího předchůdce.

První rozhledna byla stržena, druhou, již 128 let starou vyhlídkovou věž, se podařilo zachránit

 

Hora Studenec byla majetkem šlechtického rodu Kinských. Původní dřevěná rozhledna, kterou zde nechal postavit Ferdinand Kinský, byla po 11 letech kvůli nevyhovujícímu technickému stavu stržena a byla zde postavena nová rozhledna z ocelových nosníků. Její stavba byla dokončena v roce 1888 a jedná se druhou nejstarší ocelovou vyhlídkovou věž v České republice. U rozhledny, vysoké 17 metrů, kdysi stávala i horská chata, která však musela být zbořena po druhé světové válce. Zajímavostí je, že objekt rozhledny vlastnila Československá armáda těsně před obsazením republiky fašistickým Německem a ke konci války v roce 1945 byl na jejím vrcholu umístěn protiletecký kanón. 

 

Rozhlednu měl ovšem potkat velmi smutný osud, měla být z důvodu špatného technického stavu a vinou dlouholetého zanedbávání údržby konstrukce v roce 1996 stržena. Nakonec byla 28.3.1997 prohlášena Národní kulturní památkou a demolice rozhledny byla alespoň oddálena. Generální rekonstrukce stavby však byla stále odkládána, s rekonstrukcí nesouhlasila správa CHKO Lužické hory a Lesy České republiky, nedostávalo se navíc potřebných finančních prostředků a nebyly v té době zcela vyjasněné majetkoprávní vztahy samotného objektu.

 

Rok 2001 znamenal pro rozhlednu přelom, připadla do vlastnictví městečka Česká Kamenice, jehož zastupitelům se podařilo získat přibližně milionovou dotaci. Zbývající obnos se nashromáždil z veřejné sbírky - lidé si symbolicky kupovali jednotlivé schody. V září 2007 byla rozhledna snesena z vrcholu Studence vrtulníkem, demontována a následně opravena v litoměřických dílnách (bylo využito zhruba 80% původních dílů.) Vrtulník novou stavbu opět usadil do betonových základů a veřejnost mohla z ocelové konstrukce pozorovat blízké okolí již 21. června 2009. K vyhlídkové plošině vede 75 schodů a spatříte odtud Krkonoše, Jizerské hory, Ještěd, hrad Bezděz a České středohoří.

 

Vrch Studenec je dnes domovem Kamzíka horského, ve stádu tu žije několik desítek kusů.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Česká Kamenice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Rozhledna - zřícenina hradu Fredevald - Hrad Fredevald je znám i pod názvem Pustý zámek.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Česká Kamenice - Město Česká Kamenice je domovem pro 5 tisíc obyvatel. Nachází se na území průsečíku tří chráněných krajinných oblastí - CHKO Lužické hory, CHKO Labské pískovce a CHKO České středohoří. Historická část města byla vyhlášena městskou památkovou zónou.
Vzdálenost: 5km
Jetřichovice - Obec Jetřichovice se prvně uvádí v souvislosti se skalním hradem Falkenštejnem koncem 14. století .
Vzdálenost: 5km
Restaurace U Nádraží - Provozujeme legendární restauraci s nabídkou českých jídel. Kapacita je pro 80 osob. K dispozici je salonek, terasa a připojení WiFi. Na sále v prvním patře pořádáme firemní, rodinné oslavy, rauty, večírky a svatby. Podáváme alkoholické i nealkoholické nápoje.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Na Plazu - Vyhlídka Na Plazu je předsunutá vyhlídková plošina.
Vyhlídkové místo Karvánka - Na soutoku Střely a Berounky se nachází vyhlídkový bod do krajiny.
Vyhlídkové místo Dobříč - Čivice - Nad obcí Čivice, na horním toku Berounky, se nachází vyhlídkové místo na řeku Berounku a jez u Žíkovského mlýna.
Vyhlídka Poradní skála - Vyhlídka Poradní skála se nachází nedaleko vodáckého kempu u Dolanského mostu, kde bývá obvyklý začátek splouvání řeky Berounky.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.