Ještěd

Ještěd je nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu. Od sedla v Heřmanicích vystupuje do výšky 517 metrů nad okolní terén. Vrchol Ještědu zdobí unikátní vysílač ve tvaru rotačního hyperboloidu, v jehož dolní části se nachází hotel a restaurace. Ještěd patří také mezi vyhledávaná lyžařská střediska.

První horská chata zde stála již v polovině 19. století

 

V roce 1850 byla postavena na vrcholu Ještědu první horská chata. V roce 1868 stará chata dosloužila a byla nahrazena novou Rohanovou chatou s terasou a dřevěnou vyhlídkovou věží. Honosnější projekt nového horského hotelu zde vznikl podle plánů libereckého architekta Schäfera. Hotel byl postaven během druhé poloviny roku 1906, měl 23 pokojů a noclehárnu, společenskou místnost pro zhruba 120 hostů, terasu pro 50 osob a také 23 metrů vysokou rozhlednu. Návštěvníky na vrchol Ještědu tehdy přilákala i nová 3 km dlouhá sáňkařská dráha, postavená v letech 1909 - 1911, na které se v roce 1914 konalo první mistrovství Evropy. (Dráhu poškodil v roce 1938 rozsáhlý polom, v 60. letech byla postavena nová dráha, jejíž torzo je zde k vidění dodnes.) Rohanova chata a hotel byla po roce 1959 přejmenována na Chatu brigádníků a objekt byl rekonstruován podle návrhu libereckého architekta Karla Wintera. Při neopatrném rozmrazování vodovodního potrubí 31. ledna 1963 však vypukl v budově hotelu požár a v následujícím roce při rozmrazování oděvů vyhořela i Rohanova chata.

 

Dva osudné požáry daly vzniknout zajímavé jedinečné stavbě, bez které si vrchol nad Libercem dnes neumíme představit

 

Ještě v témže roce začal pracovat na svém projektu nového hotelu a televizního vysílače Karel Hubáček z ateliéru SIAL Liberec a základní kámen do té doby unikátní kovové stavby tvaru hyperboloidu byl položen 30. července 1966. Slavnostní otevření této překrásné stavby proběhlo 21. září 1973. Na stavbě pracovali dělníci z Pozemních staveb, kterým jako ubytovna sloužila horská chata Ještědka.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 15.6.2021
Polojasno
23°C
16°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1018.8hPa
Vítr: 1.3m/s
z západu
Zítra
Středa 16.6.
Polojasno
24°C
19°C
Čtvrtek
17.6.2021
Jasno
26°C
20°C
Pátek
18.6.2021
Jasno
29°C
21°C
Sobota
19.6.2021
Polojasno
31°C
21°C

Kontakt

Adresa:
Liberec 

Místa v okolí

Ski areál Ještěd - Ještěd patří k nejznámějším vrcholům v České republice a zdejší lyžařský areál se bezpochyby řadí mezi moderní rozsáhlá střediska zimních sportů.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Apartmány pod Ještědem - Nabízím ubytování ve dvou samostatných bytových jednotkách 2 kk pod Ještědem, 100 m od sedací lanovky Skalka.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Pension u Tučků - Poskytujeme ubytování v jednom plně vybaveným apartmánu s kapacitou max. 5 lůžek. Apartmán je umístěn v rodinném domě, který je přímo ve městě Liberec a nachází se nedaleko lyžařských areálů Ještěd a Vesec. Apartmán je vybaven kuchyňkou, jídelnou, TV, SAT, Wi-Fi internetem, koupelnou se sprchovým koutem. Veškeré zařízení je zcela nové. Parkování je umožněno na zamykatelném dvoře domu. Apartmán je vytápěn tepelným čerpadlem v součinnosti s podlahovým vytápěním, které poskytuje komfortní teplotu 21°C po celých 24 hodin.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Veřejné bruslení Sport Park Liberec - Veřejné bruslení v Liberci má mnohaletou tradici a je velmi oblíbené. Dokazuje to vysoká návštěvnost po celou dobu tohoto sezonního sportu, tedy od října do března. 
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Brandlín - Původní tvrz přestavěná na barokní zámek.
Rozhledna Třasák (Útvina) - Rozhledna Třasák patří k našim nejkrásnějším vyhlídkovým stavbám. Nachází se na soukromém pozemku, je však přístupná veřejnosti.
Rozhledna Karlova vyhlídka (Vyhlídka Karla IV.) - Rozhledna Karlova vyhlídka, známá i pod názvem Vyhlídka Karla IV., je 15 metrů vysoká kamenná stavba v novogotickém slohu z roku 1876. Je to současně nejstarší rozhledna v tomto městě. 
Rozhledna Doubská hora - Rozhledna Doubská hora je objekt z roku 1905.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.