Ještěd

Ještěd je nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu. Od sedla v Heřmanicích vystupuje do výšky 517 metrů nad okolní terén. Vrchol Ještědu zdobí unikátní vysílač ve tvaru rotačního hyperboloidu, v jehož dolní části se nachází hotel a restaurace. Ještěd patří také mezi vyhledávaná lyžařská střediska.

První horská chata zde stála již v polovině 19. století

 

V roce 1850 byla postavena na vrcholu Ještědu první horská chata. V roce 1868 stará chata dosloužila a byla nahrazena novou Rohanovou chatou s terasou a dřevěnou vyhlídkovou věží. Honosnější projekt nového horského hotelu zde vznikl podle plánů libereckého architekta Schäfera. Hotel byl postaven během druhé poloviny roku 1906, měl 23 pokojů a noclehárnu, společenskou místnost pro zhruba 120 hostů, terasu pro 50 osob a také 23 metrů vysokou rozhlednu. Návštěvníky na vrchol Ještědu tehdy přilákala i nová 3 km dlouhá sáňkařská dráha, postavená v letech 1909 - 1911, na které se v roce 1914 konalo první mistrovství Evropy. (Dráhu poškodil v roce 1938 rozsáhlý polom, v 60. letech byla postavena nová dráha, jejíž torzo je zde k vidění dodnes.) Rohanova chata a hotel byla po roce 1959 přejmenována na Chatu brigádníků a objekt byl rekonstruován podle návrhu libereckého architekta Karla Wintera. Při neopatrném rozmrazování vodovodního potrubí 31. ledna 1963 však vypukl v budově hotelu požár a v následujícím roce při rozmrazování oděvů vyhořela i Rohanova chata.

 

Dva osudné požáry daly vzniknout zajímavé jedinečné stavbě, bez které si vrchol nad Libercem dnes neumíme představit

 

Ještě v témže roce začal pracovat na svém projektu nového hotelu a televizního vysílače Karel Hubáček z ateliéru SIAL Liberec a základní kámen do té doby unikátní kovové stavby tvaru hyperboloidu byl položen 30. července 1966. Slavnostní otevření této překrásné stavby proběhlo 21. září 1973. Na stavbě pracovali dělníci z Pozemních staveb, kterým jako ubytovna sloužila horská chata Ještědka.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Liberec 

Místa v okolí

Ski areál Ještěd - Ještěd patří k nejznámějším vrcholům v České republice a zdejší lyžařský areál se bezpochyby řadí mezi moderní rozsáhlá střediska zimních sportů.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Apartmány pod Ještědem - Nabízím ubytování ve dvou samostatných bytových jednotkách 2 kk pod Ještědem, 100 m od sedací lanovky Skalka.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Pension u Tučků - Poskytujeme ubytování v jednom plně vybaveným apartmánu s kapacitou max. 5 lůžek. Apartmán je umístěn v rodinném domě, který je přímo ve městě Liberec a nachází se nedaleko lyžařských areálů Ještěd a Vesec. Apartmán je vybaven kuchyňkou, jídelnou, TV, SAT, Wi-Fi internetem, koupelnou se sprchovým koutem. Veškeré zařízení je zcela nové. Parkování je umožněno na zamykatelném dvoře domu. Apartmán je vytápěn tepelným čerpadlem v součinnosti s podlahovým vytápěním, které poskytuje komfortní teplotu 21°C po celých 24 hodin.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Veřejné bruslení Sport Park Liberec - Veřejné bruslení v Liberci má mnohaletou tradici a je velmi oblíbené. Dokazuje to vysoká návštěvnost po celou dobu tohoto sezonního sportu, tedy od října do března. 
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Chebnice - Rozhledna Chebnice je nízká dřevěná zastřešená vyhlídková stavba.
Rozhledna Krušetnica - Rozhledna Krušetnica je stylová dřevěná vyhlídková věž o dvou patrech.
Rozhledna Štiavnik - Rozhledna Štiavnik na Slovensko-českém pomezí je dřevěná vyhlídková věž.
Kemp vranovská pláž - ubytování, zahrada, sport, relax - Kemp Vranovská pláž- ubytování na břehu vranovské přehrady, kde si vhodné ubytování najde opravdu každý. Možno spaní ve stanu, mobilheimech i v penzionu. Sportovní využití, krásná velká zahrada, aktivity pro děti i rodiče.

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.