Středověké opevnění v Nymburku

Město Nymburk zaujme své návštěvníky i pozůstatky městských středověkých hradeb.

Původní hradební zeď  byla dlouhá přibližně 1600 metrů a vysoká 7 - 8 metrů. Hradební věže byly vysoké zhruba 12 metrů.  Hradebních věží bylo v době svého vzniku asi 50 a skrze opevnění se do města dalo vstoupit pouze čtyřmi vstupními branami - Veelibskou, Svatojiřskou, Bobnickou a Mosteckou (Labskou). Nejkrásnější z nich byla Mostecká, s věžními hodinami, střežila přístup do města od řeky Labe, a její vznik se datuje až ke konci výstavby celého opevnění, tedy kolem r. 1335. Poslední malá brána, jménem Fortna, která zajišťovala přístup k řece, stávala u nároží tzv. Kamenného domu - královského hradu. Vstupní brány jsou vystavěny z velmi pevných pálených cihel a jádro zdiva sestává ze směsi opukové drtě a vápenné malty.  

Historie hradeb sahá až k době Přemysla Otakara II.

Spolehlivé písemné záznamy o stavbě opevnění dnes bohužel nemáme, jisté však je, že za vlády Přemysla Otakara II., kolem r. 1275, se hradby již stavěly. Ve stavbě pokračoval i panovník Václav II. na konci 13. století a jelikož je v oblasti Polabí nedostatek vhodného stavebního kamene, využívala se ke stavbě technika zdění z cihel, jakou tehdy znali nymburští kolonisté z území kolem dolního Porýní. Cihlovou stavbu opevnění doplnil i vodní příkop (dnešní Malé Valy) a součástí stavby nesměl chybět i kamenný hrad (Kamenný dům) a dominikánský kláštěr v jižní části města.

 Husitské války přinesly další významné změny ve stavbě opevnění, byl vyhlouben vnější širší hradební příkop (dnešní Velké Valy) a na parkánu mezi vnitřním a vnějším příkopem byla postavena parkánová opuková zeď,, z níž se dnes dochovaly jen nepatrné pozůstatky.

Ovšem ani masivní hradební valy nedokázaly město ochránit před plenícími vojsky Švédů v průběhu třicetileté války, kteří po dobytí města téměř všechny jeho obyvatele povraždili. Také v průběhu Prusko-Rakouských válek byly hradby značně poškozeny a jelikož se ukázaly jako neúčinné, zdejší obyvatelé je začali postupně rozebírat a bourat a používali je často k výstavbě svých domů. Většina městských bran byla poškozena rozsáhlým požárem v r. 1838 a musela být stržena a rozbořena, čehož se v 19. století využilo k rozšiřování a výstavbě silnic. Poslední malá brána Fortna byla zbořena na počátku 20. století a spolu s ní i zbytky Kamenného domu. 

O nově vzniklé panorama severního úseku hradeb v dnešní "romantické" podobě, spolu s dochovanými vodními příkopy, jež jsou v České republice unikátem, se zasloužil architekt Ludvík Lábler v letech 1905 - 1909. Rekonstruované opevnění se z počátku 20. století dochovalo dodnes  a v roce 1958 bylo vyhlášeno nemovitou památkou. V péči města Nymburk se podařilo provést několikamilionovým nákladem rozsáhlou rekonstrukci všech úseků hradeb v letech 2000 - 2006.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 21.10.2020
Polojasno
11°C
7°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1015.5hPa
Vítr: 3.7m/s
z východo-jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 22.10.
Zataženo
16°C
13°C
Pátek
23.10.2020
Zataženo
16°C
12°C
Sobota
24.10.2020
Skoro jasno
17°C
8°C
Neděle
25.10.2020
Polojasno
16°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Nymburk 

Místa v okolí

Nymburk - Nymburk je okresní město ve Středočeském kraji na řece Labe. Leží 45 km východně od Prahy. Žije zde přibližně 14 tisíc obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 
Rozhledna Hemberk - Rozhledna Hemberk pod vrcholem Křemenáč u obce Písečná je celodřevěná stavba vyhlídkové plošiny, vysoká 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.