Středověké opevnění v Nymburku

Město Nymburk zaujme své návštěvníky i pozůstatky městských středověkých hradeb.

Původní hradební zeď  byla dlouhá přibližně 1600 metrů a vysoká 7 - 8 metrů. Hradební věže byly vysoké zhruba 12 metrů.  Hradebních věží bylo v době svého vzniku asi 50 a skrze opevnění se do města dalo vstoupit pouze čtyřmi vstupními branami - Veelibskou, Svatojiřskou, Bobnickou a Mosteckou (Labskou). Nejkrásnější z nich byla Mostecká, s věžními hodinami, střežila přístup do města od řeky Labe, a její vznik se datuje až ke konci výstavby celého opevnění, tedy kolem r. 1335. Poslední malá brána, jménem Fortna, která zajišťovala přístup k řece, stávala u nároží tzv. Kamenného domu - královského hradu. Vstupní brány jsou vystavěny z velmi pevných pálených cihel a jádro zdiva sestává ze směsi opukové drtě a vápenné malty.  

Historie hradeb sahá až k době Přemysla Otakara II.

Spolehlivé písemné záznamy o stavbě opevnění dnes bohužel nemáme, jisté však je, že za vlády Přemysla Otakara II., kolem r. 1275, se hradby již stavěly. Ve stavbě pokračoval i panovník Václav II. na konci 13. století a jelikož je v oblasti Polabí nedostatek vhodného stavebního kamene, využívala se ke stavbě technika zdění z cihel, jakou tehdy znali nymburští kolonisté z území kolem dolního Porýní. Cihlovou stavbu opevnění doplnil i vodní příkop (dnešní Malé Valy) a součástí stavby nesměl chybět i kamenný hrad (Kamenný dům) a dominikánský kláštěr v jižní části města.

 Husitské války přinesly další významné změny ve stavbě opevnění, byl vyhlouben vnější širší hradební příkop (dnešní Velké Valy) a na parkánu mezi vnitřním a vnějším příkopem byla postavena parkánová opuková zeď,, z níž se dnes dochovaly jen nepatrné pozůstatky.

Ovšem ani masivní hradební valy nedokázaly město ochránit před plenícími vojsky Švédů v průběhu třicetileté války, kteří po dobytí města téměř všechny jeho obyvatele povraždili. Také v průběhu Prusko-Rakouských válek byly hradby značně poškozeny a jelikož se ukázaly jako neúčinné, zdejší obyvatelé je začali postupně rozebírat a bourat a používali je často k výstavbě svých domů. Většina městských bran byla poškozena rozsáhlým požárem v r. 1838 a musela být stržena a rozbořena, čehož se v 19. století využilo k rozšiřování a výstavbě silnic. Poslední malá brána Fortna byla zbořena na počátku 20. století a spolu s ní i zbytky Kamenného domu. 

O nově vzniklé panorama severního úseku hradeb v dnešní "romantické" podobě, spolu s dochovanými vodními příkopy, jež jsou v České republice unikátem, se zasloužil architekt Ludvík Lábler v letech 1905 - 1909. Rekonstruované opevnění se z počátku 20. století dochovalo dodnes  a v roce 1958 bylo vyhlášeno nemovitou památkou. V péči města Nymburk se podařilo provést několikamilionovým nákladem rozsáhlou rekonstrukci všech úseků hradeb v letech 2000 - 2006.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Nymburk 

Místa v okolí

Nymburk - Nymburk je okresní město ve Středočeském kraji na řece Labe. Leží 45 km východně od Prahy. Žije zde přibližně 14 tisíc obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Prievidza - Rozhledna nad městem Prievidza je ocelová konstrukce vyhlídkové věže se zábradlím.
Rozhledna Zliechov - Košecké Rovné - Rozhledna Zliechov - Košecké Rovné je masivní dřevěná vyhlídková stavba.
Rozhledna Malý Lubín - Rozhledna Malý Lubín je dřevěná vyhlídková věž, která poskytuje fantastický výhled do okolí.
Rozhledna Čajka v oblakoch - Rozhledna Čajka v oblakoch je obdobou rozhleden v České republice, s názvem "Stezka v oblacích".

Nové ubytování

+ přidat
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.