Středověké opevnění v Nymburku

Město Nymburk zaujme své návštěvníky i pozůstatky městských středověkých hradeb.

Původní hradební zeď  byla dlouhá přibližně 1600 metrů a vysoká 7 - 8 metrů. Hradební věže byly vysoké zhruba 12 metrů.  Hradebních věží bylo v době svého vzniku asi 50 a skrze opevnění se do města dalo vstoupit pouze čtyřmi vstupními branami - Veelibskou, Svatojiřskou, Bobnickou a Mosteckou (Labskou). Nejkrásnější z nich byla Mostecká, s věžními hodinami, střežila přístup do města od řeky Labe, a její vznik se datuje až ke konci výstavby celého opevnění, tedy kolem r. 1335. Poslední malá brána, jménem Fortna, která zajišťovala přístup k řece, stávala u nároží tzv. Kamenného domu - královského hradu. Vstupní brány jsou vystavěny z velmi pevných pálených cihel a jádro zdiva sestává ze směsi opukové drtě a vápenné malty.  

Historie hradeb sahá až k době Přemysla Otakara II.

Spolehlivé písemné záznamy o stavbě opevnění dnes bohužel nemáme, jisté však je, že za vlády Přemysla Otakara II., kolem r. 1275, se hradby již stavěly. Ve stavbě pokračoval i panovník Václav II. na konci 13. století a jelikož je v oblasti Polabí nedostatek vhodného stavebního kamene, využívala se ke stavbě technika zdění z cihel, jakou tehdy znali nymburští kolonisté z území kolem dolního Porýní. Cihlovou stavbu opevnění doplnil i vodní příkop (dnešní Malé Valy) a součástí stavby nesměl chybět i kamenný hrad (Kamenný dům) a dominikánský kláštěr v jižní části města.

 Husitské války přinesly další významné změny ve stavbě opevnění, byl vyhlouben vnější širší hradební příkop (dnešní Velké Valy) a na parkánu mezi vnitřním a vnějším příkopem byla postavena parkánová opuková zeď,, z níž se dnes dochovaly jen nepatrné pozůstatky.

Ovšem ani masivní hradební valy nedokázaly město ochránit před plenícími vojsky Švédů v průběhu třicetileté války, kteří po dobytí města téměř všechny jeho obyvatele povraždili. Také v průběhu Prusko-Rakouských válek byly hradby značně poškozeny a jelikož se ukázaly jako neúčinné, zdejší obyvatelé je začali postupně rozebírat a bourat a používali je často k výstavbě svých domů. Většina městských bran byla poškozena rozsáhlým požárem v r. 1838 a musela být stržena a rozbořena, čehož se v 19. století využilo k rozšiřování a výstavbě silnic. Poslední malá brána Fortna byla zbořena na počátku 20. století a spolu s ní i zbytky Kamenného domu. 

O nově vzniklé panorama severního úseku hradeb v dnešní "romantické" podobě, spolu s dochovanými vodními příkopy, jež jsou v České republice unikátem, se zasloužil architekt Ludvík Lábler v letech 1905 - 1909. Rekonstruované opevnění se z počátku 20. století dochovalo dodnes  a v roce 1958 bylo vyhlášeno nemovitou památkou. V péči města Nymburk se podařilo provést několikamilionovým nákladem rozsáhlou rekonstrukci všech úseků hradeb v letech 2000 - 2006.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Nymburk 

Místa v okolí

Nymburk - Nymburk je okresní město ve Středočeském kraji na řece Labe. Leží 45 km východně od Prahy. Žije zde přibližně 14 tisíc obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Větrný mlýn Varnsdorf - Větrný mlýn holandského typu z lomového kamene stojí ve městě Varnsdorf již od 19. století.
Scholzeho větrný mlýn - Větrný mlýn holandského typu postavil v roce 1843 Josef Scholz.
Větrný mlýn Borovnice - U obce Borovnice stojí replika větrného mlýnu německého typu.
Větrný mlýn na Sv. Anně - Ing. arch. Pavel Vandas se pustil do stavby repliky větrného mlýna holandského typu, který by měl sloužit nejen pro obytné účely.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz