Růžový sad Lidice

Obec Lidice je známá po celém světě především svým tragickým osudem z doby nacistické okupace, kdy byli všichni muži zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück a většina dětí byla zavražděna v plynových komorách vyhlazovacího tábora Chelmno. Původní obec byla srovnána se zemí a po válce díky iniciativě a solidaritě mnoha lidí dobré vůle byla postavena nová obec Lidice. Začal se plnit tehdy často vyslovovaný termín: "Lidice budou žít."

Růžový sad vznikl v 50. letech minulého století

Součástí Nových Lidic se také stal velký růžový sad, byl založen v roce 1955 a dokončen po 6 letech podle projektu arch. Františka Marka. Sad prošel za dobu svého trvání mnoha změnami, v polovině 80. let byla v sadu provedena rozsáhlá rekonstrukce a bylo započato s výstavbou nového památníku. Po r. 1989 však hrubá stavba započatého památníku chátrala, stavební materiál byl rozkrádán a sad byl dlouhou dobu v zuboženém stavu. 

Obnova Růžového sadu a jeho dnešní podoba

Teprve po roce 2000 zásluhou tehdejšího starosty Václava Zelenky, který intervenoval u ministra kultury Pavla Dostála o obnovu růžového sadu, se sad znovu dočkal své obnovy do podoby, jakou si právem zaslouží. Dnes je doslova chloubou obce a za přispění současného obecního zastupitelstva v čele se starostkou Veronikou Kellerovou je sad ve stálé odborné péči specializovaných firem. Jeden z nejrozsáhlejších růžových sadů v České republice je dnes důstojným místem, navazujícím na pietní území "starých Lidic" s pozůstatky domů a společným hrobem lidických mužů. 

Lidice dnes patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v České republice

Růžový sad v Lidicích každoročně navštíví tisíce návštěvníků ze všech koutů planety, roste tu dnes zhruba 24 tisíc růžových keřů ve 240 odrůdách a nové keře dokonce vysazují i novomanželé po uzavření sňatku v tomto překrásném prostředí.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Lidice 
Web: Růžový sad Lidice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Street Workout Lidice - Lidice jsou další obcí, kde vyrostlo Workoutové hřiště pod širým nebem.
Vzdálenost: 1km
Buštěhrad - Buštěhrad je menší městečko v okrese Kladno s unikátním historickým jádrem (zbytky starého hradu, kaplička, morový sloup, pivovar, Buštěhradská dráha, zámek). Město bylo založeno v oblasti osídlené po tisíce let a je rodištěm a působištěm některých význačných osobností českých a evropských dějin.
Vzdálenost: 2km
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Vzdálenost: 1km
Lípa svobody 2018 Buštěhrad - V Buštěhradě naproti hřbitovu, na východním konci města, byla v roce 2018 vysazena Lípa republiky.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.