Růžový sad Lidice

Obec Lidice je známá po celém světě především svým tragickým osudem z doby nacistické okupace, kdy byli všichni muži zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück a většina dětí byla zavražděna v plynových komorách vyhlazovacího tábora Chelmno. Původní obec byla srovnána se zemí a po válce díky iniciativě a solidaritě mnoha lidí dobré vůle byla postavena nová obec Lidice. Začal se plnit tehdy často vyslovovaný termín: "Lidice budou žít."

Růžový sad vznikl v 50. letech minulého století

Součástí Nových Lidic se také stal velký růžový sad, byl založen v roce 1955 a dokončen po 6 letech podle projektu arch. Františka Marka. Sad prošel za dobu svého trvání mnoha změnami, v polovině 80. let byla v sadu provedena rozsáhlá rekonstrukce a bylo započato s výstavbou nového památníku. Po r. 1989 však hrubá stavba započatého památníku chátrala, stavební materiál byl rozkrádán a sad byl dlouhou dobu v zuboženém stavu. 

Obnova Růžového sadu a jeho dnešní podoba

Teprve po roce 2000 zásluhou tehdejšího starosty Václava Zelenky, který intervenoval u ministra kultury Pavla Dostála o obnovu růžového sadu, se sad znovu dočkal své obnovy do podoby, jakou si právem zaslouží. Dnes je doslova chloubou obce a za přispění současného obecního zastupitelstva v čele se starostkou Veronikou Kellerovou je sad ve stálé odborné péči specializovaných firem. Jeden z nejrozsáhlejších růžových sadů v České republice je dnes důstojným místem, navazujícím na pietní území "starých Lidic" s pozůstatky domů a společným hrobem lidických mužů. 

Lidice dnes patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v České republice

Růžový sad v Lidicích každoročně navštíví tisíce návštěvníků ze všech koutů planety, roste tu dnes zhruba 24 tisíc růžových keřů ve 240 odrůdách a nové keře dokonce vysazují i novomanželé po uzavření sňatku v tomto překrásném prostředí.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 15.5.2021
Zataženo
14°C
10°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1010.2hPa
Vítr: 3.7m/s
z jiho-západu
Zítra
Neděle 16.5.
Deštivo
14°C
8°C
Pondělí
17.5.2021
Polojasno
12°C
9°C
Úterý
18.5.2021
Deštivo
15°C
8°C
Středa
19.5.2021
Déšť
12°C
7°C

Kontakt

Adresa:
Lidice 
Web: Růžový sad Lidice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Street Workout Lidice - Lidice jsou další obcí, kde vyrostlo Workoutové hřiště pod širým nebem.
Vzdálenost: 1km
Buštěhrad - Buštěhrad je menší městečko v okrese Kladno s unikátním historickým jádrem (zbytky starého hradu, kaplička, morový sloup, pivovar, Buštěhradská dráha, zámek). Město bylo založeno v oblasti osídlené po tisíce let a je rodištěm a působištěm některých význačných osobností českých a evropských dějin.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Hostouň - Obec Hostouň se v posledních letech rozrůstá, což je způsobeno výhodnou polohou obce, pouhých 16 km západně od centra Prahy. Na začátku roku 2016 žilo v Hostouni 1100 obyvatel.
Vzdálenost: 4km
Hřebeč - Obec Hřebeč se nachází zhruba 1 km od okraje města Kladna. Na začátku roku 2016 žilo ve Hřebči 2064 obyvatel. Hřebeč se neustále rozšiřuje a do nově vznikajících novostaveb se stěhují především obyvatelé Prahy. Bydlí zde i atletická legenda, oštěpař Jan Železný.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Holý vrch - Rozhledna Holý vrch je šest metrů vysoká dřevěná stavba z roku 2015.
Rozhledna Drahy - Rozhledna Drahy je 19 metrů vysoká stavba, která pochází z roku 2009.
Rozhledna Zlobice - Rozhledna Zlobice je jednou z vojenských staveb z doby socialismu, která byla postavena v roce 1972 jako součást výcvikového prostoru.
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.