Růžový sad Lidice

Obec Lidice je známá po celém světě především svým tragickým osudem z doby nacistické okupace, kdy byli všichni muži zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück a většina dětí byla zavražděna v plynových komorách vyhlazovacího tábora Chelmno. Původní obec byla srovnána se zemí a po válce díky iniciativě a solidaritě mnoha lidí dobré vůle byla postavena nová obec Lidice. Začal se plnit tehdy často vyslovovaný termín: "Lidice budou žít."

Růžový sad vznikl v 50. letech minulého století

Součástí Nových Lidic se také stal velký růžový sad, byl založen v roce 1955 a dokončen po 6 letech podle projektu arch. Františka Marka. Sad prošel za dobu svého trvání mnoha změnami, v polovině 80. let byla v sadu provedena rozsáhlá rekonstrukce a bylo započato s výstavbou nového památníku. Po r. 1989 však hrubá stavba započatého památníku chátrala, stavební materiál byl rozkrádán a sad byl dlouhou dobu v zuboženém stavu. 

Obnova Růžového sadu a jeho dnešní podoba

Teprve po roce 2000 zásluhou tehdejšího starosty Václava Zelenky, který intervenoval u ministra kultury Pavla Dostála o obnovu růžového sadu, se sad znovu dočkal své obnovy do podoby, jakou si právem zaslouží. Dnes je doslova chloubou obce a za přispění současného obecního zastupitelstva v čele se starostkou Veronikou Kellerovou je sad ve stálé odborné péči specializovaných firem. Jeden z nejrozsáhlejších růžových sadů v České republice je dnes důstojným místem, navazujícím na pietní území "starých Lidic" s pozůstatky domů a společným hrobem lidických mužů. 

Lidice dnes patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v České republice

Růžový sad v Lidicích každoročně navštíví tisíce návštěvníků ze všech koutů planety, roste tu dnes zhruba 24 tisíc růžových keřů ve 240 odrůdách a nové keře dokonce vysazují i novomanželé po uzavření sňatku v tomto překrásném prostředí.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 27.10.2020
Zataženo
10°C
5°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1012.4hPa
Vítr: 4.4m/s
z jiho-západu
Zítra
Středa 28.10.
Polojasno
12°C
8°C
Čtvrtek
29.10.2020
Skoro jasno
10°C
7°C
Pátek
30.10.2020
Déšť
12°C
12°C
Sobota
31.10.2020
Zataženo
14°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Lidice 
Web: Růžový sad Lidice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Street Workout Lidice - Lidice jsou další obcí, kde vyrostlo Workoutové hřiště pod širým nebem.
Vzdálenost: 1km
Buštěhrad - Buštěhrad je menší městečko v okrese Kladno s unikátním historickým jádrem (zbytky starého hradu, kaplička, morový sloup, pivovar, Buštěhradská dráha, zámek). Město bylo založeno v oblasti osídlené po tisíce let a je rodištěm a působištěm některých význačných osobností českých a evropských dějin.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Hostouň - Obec Hostouň se v posledních letech rozrůstá, což je způsobeno výhodnou polohou obce, pouhých 16 km západně od centra Prahy. Na začátku roku 2016 žilo v Hostouni 1100 obyvatel.
Vzdálenost: 4km
Hřebeč - Obec Hřebeč se nachází zhruba 1 km od okraje města Kladna. Na začátku roku 2016 žilo ve Hřebči 2064 obyvatel. Hřebeč se neustále rozšiřuje a do nově vznikajících novostaveb se stěhují především obyvatelé Prahy. Bydlí zde i atletická legenda, oštěpař Jan Železný.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Brodek - Menší vyhlídková stavba ze dřeva, vysoká 8 metrů, vyrostla v roce 2010 v Brodku u Přerova zásluhou jednoho z místních obyvatel.
Rozhledna Vitčice - V roce 2001 byla postavena dřevěná, 8 metrů vysoká, rozhledna z trámové konstrukce s horní krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 6 metrů nad zemí. 
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.