Růžový sad Lidice

Obec Lidice je známá po celém světě především svým tragickým osudem z doby nacistické okupace, kdy byli všichni muži zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück a většina dětí byla zavražděna v plynových komorách vyhlazovacího tábora Chelmno. Původní obec byla srovnána se zemí a po válce díky iniciativě a solidaritě mnoha lidí dobré vůle byla postavena nová obec Lidice. Začal se plnit tehdy často vyslovovaný termín: "Lidice budou žít."

Růžový sad vznikl v 50. letech minulého století

Součástí Nových Lidic se také stal velký růžový sad, byl založen v roce 1955 a dokončen po 6 letech podle projektu arch. Františka Marka. Sad prošel za dobu svého trvání mnoha změnami, v polovině 80. let byla v sadu provedena rozsáhlá rekonstrukce a bylo započato s výstavbou nového památníku. Po r. 1989 však hrubá stavba započatého památníku chátrala, stavební materiál byl rozkrádán a sad byl dlouhou dobu v zuboženém stavu. 

Obnova Růžového sadu a jeho dnešní podoba

Teprve po roce 2000 zásluhou tehdejšího starosty Václava Zelenky, který intervenoval u ministra kultury Pavla Dostála o obnovu růžového sadu, se sad znovu dočkal své obnovy do podoby, jakou si právem zaslouží. Dnes je doslova chloubou obce a za přispění současného obecního zastupitelstva v čele se starostkou Veronikou Kellerovou je sad ve stálé odborné péči specializovaných firem. Jeden z nejrozsáhlejších růžových sadů v České republice je dnes důstojným místem, navazujícím na pietní území "starých Lidic" s pozůstatky domů a společným hrobem lidických mužů. 

Lidice dnes patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v České republice

Růžový sad v Lidicích každoročně navštíví tisíce návštěvníků ze všech koutů planety, roste tu dnes zhruba 24 tisíc růžových keřů ve 240 odrůdách a nové keře dokonce vysazují i novomanželé po uzavření sňatku v tomto překrásném prostředí.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Lidice 
Web: Růžový sad Lidice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Street Workout Lidice - Lidice jsou další obcí, kde vyrostlo Workoutové hřiště pod širým nebem.
Vzdálenost: 1km
Buštěhrad - Buštěhrad je menší městečko v okrese Kladno s unikátním historickým jádrem (zbytky starého hradu, kaplička, morový sloup, pivovar, Buštěhradská dráha, zámek). Město bylo založeno v oblasti osídlené po tisíce let a je rodištěm a působištěm některých význačných osobností českých a evropských dějin.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Hostouň - Obec Hostouň se v posledních letech rozrůstá, což je způsobeno výhodnou polohou obce, pouhých 16 km západně od centra Prahy. Na začátku roku 2016 žilo v Hostouni 1100 obyvatel.
Vzdálenost: 4km
Hřebeč - Obec Hřebeč se nachází zhruba 1 km od okraje města Kladna. Na začátku roku 2016 žilo ve Hřebči 2064 obyvatel. Hřebeč se neustále rozšiřuje a do nově vznikajících novostaveb se stěhují především obyvatelé Prahy. Bydlí zde i atletická legenda, oštěpař Jan Železný.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Rozhledna Skorušina - Rozhledna Skorušina je ocelový vyhlídkový stožár o dvou patrech.
Rozhledna pri Hviezdoslavovej horárni - Tato menší dřevěná rozhledna poskytuje celkem zajímavý výhled do blízkého okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz