Zámek Letovice

Monumentální komplex zámeckých budov trůní nad stejnojmenným městem a jako dominanta spoluvytváří jeho typickou scenérii. V minulosti sídlo pánů z Ronova, Boskovic a z Hardeka se nachází severně od Blanska v Jihomoravském kraji. Původně gotický hrad, přestavěný v 16. století na renesanční zámek, jenž byl koncem 17. století upraven barokně, později též empírově a novogoticky. Účelové využívání a opomíjení jeho údržby ve druhé polovině 20. století učinilo ze zámku téměř ruinu. V restituci byl vrácen hraběti Kálnokymu, který uvedený objekt prodal dnešnímu majiteli B. Vavříčkovi; ten ho intenzivně rekonstruuje a opravuje. Za r. 2008 vyhrál zámek soutěž O nejlépe opravenou památku JM kraje.

13. – 16. století: na hradě husité i Milión

Předchůdcem dnešního zámku byl hrad, vybudovaný na ostrohu nad přechodem trstenické cesty přes řeku Svitavu. Záznamy o jeho nejstarší podobě se nedochovaly. První výslovná zmínka o hradu pochází z r. 1360, kdy jej vlastnili přibyslavští Ronovci. Již v l. 1250-1274 je však uváděn Heřman z Letovic a k r. 1316 pak Stanimír z Letovic, což by předpokládalo existenci hradu už ve druhé polovině 13. století. Kolem r. 1400 byl na tomto sídle přeložen do češtiny známý cestopis Marka Pola Milión. R. 1424 Letovice dobyli a zničili husité. Hrad si posléze přivlastňuje stoupenec kališníků Vaněk mladší z Boskovic a z Černé Hory. Černohorští dávají svou rezidenci rozšířit a opevnit. Pozdně gotickou přestavbu hradu dokládá několik sklepních místností s jednoduchým portálem a část vnější obvodové zdi zámeckých budov. Páni z Boskovic prodávají Letovice r. 1544 Kryštofovi z Hardeka; tento rod pak přistupuje k dalšímu rozšíření a renesanční přestavbě svého sídla, které se tímto posouvá na pomyslné rozhraní mezi hradem a zámkem.

Od 17. století: zámecká éra Letovic, stavebně nejpilnější Kálnokyové

Od r. 1613 patřily Letovice Thurnům a po r. 1642 Bruntálským z Vrbna; ti jsou nuceni odstraňovat škody, které způsobili Švédové při dobytí hradu v r. 1645. Po r. 1664 dochází k rychlému střídání majitelů panství. Koncem 17. století uherský rod Szelepcsényiů nechává jádro sídla přestavět v raně barokní zámek, který však r. 1724 i s městečkem vyhořel. Při následných úpravách objektu přistupuje rod Blümegenů (na Letovicích 1724-1820) k odstranění většiny opevnění a k výstavbě nových hospodářských a úředních budov tvořících samostatné podzámčí (1724-1730). Posledním z 11 rodů, jimž patřilo letovické panství, byla maďarská rodina Kálnoky (1820-2004). Kálnokyové dali odstranit poslední zbytky opevnění a zámek empírově a posléze novogoticky přestavěli. V l. 1881-1885 došlo k úpravě zámeckého svahu v rozsáhlý park anglického stylu o celkové rozloze 26 ha; jako významný krajinářský prvek byl vyhlášen chráněným územím a řadí se k nejcennějším zámeckým parkům u nás.

Osudy zámku po r. 1945: jako Fénix z popela

Po r. 1945 přechází rezidence Kálnokyů do majetku MěNV, tedy do vlastnictví státu. Objekt pak sloužil jako internát, neudržován postupně chátral, až se stal téměř ruinou. Po r. 1989, po dlouhých průtazích, byl zámek navrácen v restitučním řízení hraběti Alexandru Kálnokymu, který ve spolupráci s městem Letovice začal investovat do nezbytných úprav svého zámku. Ty však k záchraně objektu zdaleka nestačily. V r. 2004 hrabě Kálnoky prodává zchátralé sídlo současnému soukromému majiteli Bohumilu Vavříčkovi z Boskovic. Zámek tehdy držel pohromadě snad jen díky obvodovým zdem, jeho interiéry byly zcela zničeny a někde došlo i k destrukci stropů. Nový vlastník neprodleně zahajuje rozsáhlou a intenzívní rekonstrukci, díky níž se zcela zdevastovanému objektu vrací jeho někdejší krása. Obnova památky si vyžádala investici v hodnotě 30 miliónů Kč (odhad expertů však původně zněl na 1,5 miliardy Kč). Mimořádné úsilí vynaložené k záchraně letovického zámku pro budoucí generace bylo již v r. 2008 korunováno zaslouženým úspěchem – objekt je poprvé ve své historii zpřístupněn pro širokou veřejnost, jako bonus navíc si za tento rok připisuje i vítězství v soutěži O nejlépe opravenou kulturní památku JMK. Konečným cílem sanačních prací je renovace interiérů zámku a jejich zpřístupnění. Zámecký areál skýtá řadu zajímavostí: kromě hlavního objektu k nim budou zřejmě patřit sklepní prostory s hladomornou a sugestivně aranžovanou mučírnou. Prohlédnout si lze i vinný sklep, oddávací místnost nebo komnaty pro svatební noc. Adrenalinový bonbónek pak nabízí zdejší specialita - možnost přenocovat na dně hladomorny. K lákadlům patří také obchod se suvenýry a starožitnostmi, mini ZOO koutek či možnost relaxace u zámecké fontány s prohlídkou parku. Jízdárna nyní slouží jako restaurace s multifunkčními prostory, určenými pro pořádání svateb, koncertů a dalších akcí. V areálu zámku se konají též burzy starožitností, řemeslné jarmarky, divadelní představení pro děti, výstavy aj.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Letovice 
Web: Zámek Letovice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Workout park Letovice - V obci Letovice v okrese Blansko byl v těsném sousedství sportovní haly vybudován v roce 2015 velmi pěkný workout park.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Agrocentrum Ohrada - Agrocentrum je ideální pro rodiny s dětmi, ale i pro seniory, kteří zde mohou strávit pohodovou dovolenou nebo relaxační víkend. Pravidelně jsou pořádány společenské události, kde vítáme každého zúčastněného. V objektu se nachází stylová restaurace, která nabízí možnost celodenního stravování, kde si můžete v klidu vychutnat speciality z naší nabídky. Restaurace je nekuřácká.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Družec - V obci Družec na Kladensku byla v roce 2008 vysázena lipová alej.
Ploskovská kaštanka - Za obcí Žilina v kladenském okrese se nachází stromořadí, zařazené mezi chráněné památné stromy ČR.
Skřípelská alej - Nedaleko Hořovic byla kdysi vysázena alej podél silniční komunikace.
Sakurová alej - Nedaleko Švihova se nachází nádherná sakurová alej.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.