Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum se nachází v budově, která je charakteristická novorenesančním slohem.

Západočeské muzeum v Plzni patří k těm nejvýznamnějším muzejním ústavům na území České republiky. Součástí muzea se stala také rozsáhlá knihovna, stylová kavárna, a dokonce i moderně vybavený přednáškový sál s kapacitou 107 míst. Ze stálých expozic vám muzeum nabízí Plzeňskou městskou zbrojnicí, která je největší dochovanou zbrojnicí v Evropě. Součástí je také expozice věnovaná historickému porcelánu. V muzeu probíhají také krátkodobé výstavy.

Historie

Muzeum se pyšní svou více jak stotřicetiletou historií, v níž se odráží kulturní a politický vývoj českého státu. Osudy muzea jsou bezprostředně spjaté s dějinami Plzně. První pokusy o založení muzea byly zaznamenány v roce 1847, kdy se o to pokoušel ředitel plzeňského premonstrátského muzea Josef Stanislav Zauper. Jeho součástí se v té době měly stát gymnasiální a městské sbírky. Následně byl založen „Spolek přátel literatury a vědy české“, který se zasloužil v roce 1878 o založení muzea a vypracoval jeho stanovy. Pro muzeum byly poskytnuty prostory v přízemí gymnázia ve Fodermayerově ulici. Byly provedeny potřebné úpravy a muzeum bylo veřejnosti zpřístupněné 7. listopadu 1888.

Otevírací doba

  • úterý až neděle - 10:00 - 18:00

Vstupné

  • Plzeňská městská zbrojnice - základní 20 Kč, zlevněné 10 Kč, rodinné 30 Kč
  • Míšenský porcelán - základní 20 Kč, zlevněné 10 Kč, rodinné 30 Kč
  • S. Grebeníčková & M. Handl - Sklo - zakladní 20 Kč, zlevněné 10 Kč, rodinné 30 Kč
  • Západočeši na Západní frontě - základní 40 Kč, zlevněné 10 Kč, rodinné 60 Kč
  • Fotografie Jana Saudka - základní 100 Kč, zlevněné 50 Kč, rodinné 250 Kč
  • Výpravy divadel bratří Formanů - základní 60 Kč, zlevněné 40 Kč, rodinné 160 Kč

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Kopeckého sady 357/2
Plzeň 
Web: Západočeské muzeum v Plzni
Email: info@zcm.cz
Telefon: +420 378 370 111

Místa v okolí

Plzeň - Plzeň je statutární město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje. Leží na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava, z nichž vzniká řeka Berounka. Má přes 170 tisíc obyvatel a je tak čtvrtým největším městem v republice a druhým největším v Čechách. Plzeň je známá především jako průmyslové a pivovarnické město.
Vzdálenost: 1km
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst
Vzdálenost: 1km
Vladimír Krpejš - Půjčovna nabízí jachty na Lipně.
Vzdálenost: 2km
Penzion* - Penzion rodinného typu nabízí příjemné ubytování v klidnější části Plzně, 2 km od centra města, v pokojích s vlastním sociálním zařízením, s možností posezení na zahradě a parkováním v garáži. Nachází se poblíž autobusové zastávky trasy Praha-Plzeň i MHD a je velmi lehce dostupný autem
Vzdálenost: 3km
Workout Park Plzeň - Lesopark Homolka - Workout Park Plzeň - venkovní cvičiště přístupné zdarma široké veřejnosti se nachází pod Východním předměstím, v lesoparku Homolka.
Vzdálenost: 3km
Půjčovna lodí Petr Slavík - Půjčovna má k dispozici lodě na řece Berounce.
Vzdálenost: 3km
Restaurace Na vyhlídce - Restaurace Na vyhlídce se nachází v nově rekonstruovaném objektu na Rokycanské třídě, směrem z plzeňského centra na Prahu.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Sakurová alej Opava - V Opavě Vávrovicích naleznete krásnou sakurovou alej.
Jinan dvoulaločný Opava - V Opavě, v sousedství Mendelova gymnázia, se nachází krásný exemplář Jinanu dvoulaločného.
Tis červený - V Opavě, nedaleko Beethovenovy fontány, byl zasazen krásný exemplář Tisu červeného.
Mendelův strom - V Opavě ve Smetanových sadech v sousedství kostela sv. Jana Křtitele byl 2. května 2022 zasazen památný strom - dub letní.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.