Svitavy

Svitavy jsou okresním městem na jihovýchodě Pardubického kraje, 59 km severozápadně od Olomouce. Městem protéká řeka Svitava. V současnosti zde žije přibližně 17 tisíc obyvatel.

Nejstarší písemná zmínka o Svitavách pochází z roku 1256. Osadu s kostelem zde založili premonstrátští mniši z Litomyšle a nazvali ji podle zde protékající řeky Svitavy. Z roku 1539 pochází zmínka o svitavské škole. Na konci 18. století postihl město hladomor, těsně na to obrovský požár.

Mezi památky a zajímavá místa Svitav patří Městské muzeum a galerie, Kostel Navštívení Panny Marie, Kostel Svatého Jiljí, zbytky městského opevnění, Mariánský sloup, Stará radnice nebo raně barokní budova Fary římskokatolické církve s hodnotným portálem. Po městě a blízkém okolí vede 12 km dlouhá naučná stezka Českomoravské pomezí, která informuje o historii města či řadě zemských hraničních kamenů v okolních lesích.

Mezi slavné rodáky města patří grafik a ilustrátor Zdeněk Veselý, politik Evžen Snítilý nebo známý překladatel, filantrop a anarchista Valentin Oswald Ottendorfer.

 

Jaké stopy zanechali ve Svitavách starostové

 

autor Bc. Petra Soukupová, manažerka komunikace Městského informačního centra Svitavy

 

Zajímavou procházku po městě Svitavy slibuje trasa, kterou bychom mohli nazvat „po stopách starostů“. Začneme v parku Jana Palacha, na levé straně silnice směrem na Poličku.

 

Park byl původně soukromou zahradou podnikatele Julia Langera. Pro něho byla mezi lety 1890 a 1892 postavena vila v historizujícím slohu, považovaná za jednu z nejpůvabnějších staveb ve Svitavách. Rodina Langerova ale ve vile a ve své zahradě nepobyla dlouho, ve třicátých letech 20. století dostihla i svitavského podnikatele hospodářská krize a on byl nucen objekt postoupit svitavské spořitelně. Ta ho brzy pronajala městu, které stavbu po několika letech odkoupilo. Od roku 1945 v Langrově vile sídlil městský národní výbor, později městský úřad, a je i sídlem současného starosty.

 

Ze zahrady se stal park dr. Edvarda Beneše a byl vděčným cílem procházek veřejnosti. Od roku 1993 nese jméno Jana Palacha. Na přelomu tisíciletí prošel rozsáhlou revitalizací: byly rekonstruovány cesty, jezírko s mostem, byly přidány skulptury a další umělecká díla, prostor se našel pro dětské aktivity a byly vysázeny nové druhy zeleně. Park, i nyní místo pro vycházky a pořádání nejrůznějších akcí, je zároveň arboretem se sedmdesáti druhy stromů a keřů.

 

Z parku Jana Palacha naše kroky povedou na náměstí. To patří svou délkou (půl kilometru) k nejdelším oboustranně loubeným náměstím. Že měšťanské domy v minulosti vznikaly spíše spontánně, potvrzuje ojedinělá dispozice náměstí. V úzké části stojí budova staré radnice, která coby úřadovna rady města začala sloužit v roce 1538 (do té doby se konšelé a rada scházeli v domech purkmistrů, kvůli rostoucí administrativě a snaze o nezávislost se však město rozhodlo zakoupit dům na náměstí). V roce 1781 se objektu nevyhnul ničivý požár, radnice se šest let opravovala a přibyla k ní radniční věž s hodinami. Jako radnice přestala sloužit ve třicátých letech minulého století.

 

Od staré radnice se vydáme do dolní části náměstí, odkud je už vidět Budigova vila. V roce 1892 ji postavili coby rodinné sídlo pro starostu, podnikatele a mecenáše Johanna Budiga. Později nechal majitel přistavět ještě dvě křídla. Honosný objekt patřil rodině do roku 1945, kdy jim byl zabaven majetek. O dva roky později bylo ve vile otevřeno městské muzeum. Dnes jsou v celém objektu výstavní sály muzea a galerie. Před vilou na Budigově, později Smetanově náměstí, stála až do roku 1981 socha Mateřské lásky. Při výstavbě silničního průtahu městem byla přemístěna do Palachova parku.

 

Trasa „po stopách starostů“ vám ukáže historické i současné Svitavy a připomene, že k městu na pomezí Čech a Moravy neodmyslitelně patří krásná příroda a udržovaná zeleň.

 

Stadion, park a les tvoří unikátní areál

 

autor Bc. Petra Soukupová, manažerka komunikace Městského informačního centra Svitavy

 

Zelený prstenec. Tak se ve Svitavách říká prostoru od zdejšího sportovního stadionu přes park Patriotů po přírodní areál Vodárenský les. A je to areál určený všem: nejenom sportovcům, ale i pěším, rodičům s kočárky, cyklistům, pejskařům, dětem, párům i seniorům. Každý si tu může najít to své.

 

Pojďme popořádku. Svitavský stadion není „obyčejným“ stadionem, je řešen originálním způsobem. Potkávají se tu nejrůznější sporty s hřišti pro menší i větší děti (ty budou nadšeny zejména z lanovky), cvičebními stroji pro seniory, restaurace s volnočasovými aktivitami, plochami pro aktivní i pasivní odpočinek a dokonce moderním uměním. Z jedné strany ke stadionu přiléhá veliké parkoviště se stáním pro obytné přívěsy a karavany.

 

Modelovaný terén, dřeviny, řady stromů, to je park Patriotů. Lidé sem chodí na procházku, projet se na kolech, inlinech, koloběžkách, děti obhlížejí a zkoušejí dřevěné prvky, které cestou nacházejí. Už jste poseděli na dřevěném kolíčku? Asi není potřeba zdůrazňovat, že to je oblíbená trasa pro běhající i majitele čtyřnohých mazlíčků. A je tu poměrně unikátní záležitost: griloviště – můžete si půjčit veškeré vybavení a ugrilovat si tu buřtík. Nejvýše položený bod ve městě, kopec Patriotů, je vysoký 453 metrů.

Skutečnost, jak je areál parku Patriotů oblíbený, zcela jistě naplňuje hlavní myšlenky zakladatelů parku: pocit sounáležitosti s rodištěm a empatie k domovině. Bez zajímavosti rozhodně není, že každý občan má možnost vysadit zde svůj vlastní strom nebo keř.

 

A do třetice: Vodárenský les. Výjimečná lokalita s Ostrým potokem, lesním porostem, dřevinami, řadou druhů zvířat, pro které je přirozeným domovem, s množstvím druhů květin, keřů, travin. Pohodlný pohyb umožňují dřevěné chodníčky, cesty i můstky chránící pěší před přirozeným bažinatým podmáčeným povrchem. Naučná stezka vedoucí srdcem Vodárenského lesa seznámí zájemce prostřednictvím informativních tabulí s životem zdejších živočichů i místní florou. Nechybějí herní prvky pro děti, vyvýšená rozhledna, zajímavé informace o životodárné tekutině, vodě. Ve Vodárenském lese zapomenete, že jste vlastně ve městě…

 

Ze Svitav a do Svitav všemi směry

 

autor Bc. Petra Soukupová, manažerka komunikace Městského informačního centra Svitavy 

 

Svitavy a nejbližší okolí nabízejí hned několik možností pro nadšené cyklisty i milovníky koloběžek.

 

Čerstvý vzduch, přírodu, vodní plochu, to vše najdete v areálu u rybníku Rosnička. Takzvaný Brand vás kromě dobré trasy pro vaše kolo láká zajímavými aktivitami. Využít můžete venkovní posilovnu, přičemž cvičební stroje zvládnou i senioři a děti. Dvoukilometrová fitness stezka vám rovněž dovolí protáhnout tělo, oblíbena je především dětmi a rodiči, neboť cvičení na zdejších prvcích je koncipováno spíše zábavně.

 

Samotná cyklostezka Brandu vede pouze a jenom lesem. Její výškový profil není náročný, takže ji zvládnou i děti. Původní trasa měří dvanáct kilometrů, ti méně zdatní nebo již unavení ji můžou zkrátit třeba na polovinu nebo dokonce na „pouhých“ dva a půl kilometru.

 

Další cyklotrasou zamíříte k nádrži Žabka v blízké obci a poznáte její okolí, můžete se vydat po stopách pruských dělostřelců (ze Svitav na Javornický hřeb a na Brlenku), nebo po stopách loupeživých rytířů (do Kamenné Horky a přes Hřebeč, Koclířov a Dětřichov do Opatova a Svitav). Jet můžete svitavským údolím, krajem biskupských rybníků nebo po kupeckých stezkách.

Nejdelší cyklotrasa vede na Kralický Sněžník a měří na 168 kilometrů. Zvolit tu nejbližší vašemu srdci (či spíše dolním končetinám) můžete z dvaceti různých tras vedoucích snad všemi směry od Svitav.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Svitavy 

Místa v okolí

Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.