Slaný

Královské město Slaný získalo tento titul v roce 1305 od krále Václava II. Bylo ve své době významným kulturním a hospodářským centrem a po bitvě na Bílé hoře připadlo jako konfiskát Martinicům ze Smečna. Titul Královské město byl v roce 1991 obnoven.

Slánská hora byla osídlena již ve 4. tisíciletí před naším letopočtem v době kultury nálevkovitých pohárů, potvrdil to archeologický výzkum, který se na těchto místech prováděl mnoho let. Pod Slánskou horou údajně vznikla v roce 750 n.l. osada v souvislosti s objevem slaného pramene. Její význam postupně rostl a první písemná zmínka o obci pochází z roku 1262. Přelom 13. a 14. století je jedním z nejvýznamnějších mezníků této osídlené oblasti - král Václav II. zde založil město, které v roce 1305 povýšil na královské. 

 

Nejprve královské, pak poddanské, dnes opět královské město

 

Královské město Slaný mělo k dispozici zásluhou přemyslovských panovníků celou řadu výsadních privilegií, od roku 1336 smělo užívat městský znak. V době husitské se Slaný stal významným střediskem husitského hnutí. Hospodářským centrem zdejší oblasti bylo město až do bitvy na Bílé hoře. Po rozsáhlých konfiskacích v pobělohorské době připadlo město do zástavy Martinicům ze Smečna a bylo jejich poddanským městem na dlouhých 150 let. 

 

Od roku 1794 se město Slaný stalo opět svobodným městem. V 19. století se tu významně rozvíjel průmysl a město se začalo rozrůstat. V roce 1884 císař František Josef I. přiznal opět městu titul královského města, ovšem po 1. světové válce a po vzniku samostatné Československé republiky se tohoto titulu město zřeklo.

 

Titul Královské město, dnes už spíše symbolický, byl na základě usnesení městského zastupitelstva v roce 1991 opět obnoven. 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Slaný 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Luboš Zábranský - Půjčovna nabízí lodě a rafty. Doprava je možná na řeky po celé České republice.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Jinan dvoulaločný Opava - V Opavě, v sousedství Mendelova gymnázia, se nachází krásný exemplář Jinanu dvoulaločného.
Tis červený - V Opavě, nedaleko Beethovenovy fontány, byl zasazen krásný exemplář Tisu červeného.
Mendelův strom - V Opavě ve Smetanových sadech v sousedství kostela sv. Jana Křtitele byl 2. května 2022 zasazen památný strom - dub letní.
Vyhlídka Klobouk - Nad Jáchymovem, na návrší zvaném "Na klobouku" se nachází vyhlídkové posezení s překrásným výhledem na Krušné hory a západní část města.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.