Slaný

Královské město Slaný získalo tento titul v roce 1305 od krále Václava II. Bylo ve své době významným kulturním a hospodářským centrem a po bitvě na Bílé hoře připadlo jako konfiskát Martinicům ze Smečna. Titul Královské město byl v roce 1991 obnoven.

Slánská hora byla osídlena již ve 4. tisíciletí před naším letopočtem v době kultury nálevkovitých pohárů, potvrdil to archeologický výzkum, který se na těchto místech prováděl mnoho let. Pod Slánskou horou údajně vznikla v roce 750 n.l. osada v souvislosti s objevem slaného pramene. Její význam postupně rostl a první písemná zmínka o obci pochází z roku 1262. Přelom 13. a 14. století je jedním z nejvýznamnějších mezníků této osídlené oblasti - král Václav II. zde založil město, které v roce 1305 povýšil na královské. 

 

Nejprve královské, pak poddanské, dnes opět královské město

 

Královské město Slaný mělo k dispozici zásluhou přemyslovských panovníků celou řadu výsadních privilegií, od roku 1336 smělo užívat městský znak. V době husitské se Slaný stal významným střediskem husitského hnutí. Hospodářským centrem zdejší oblasti bylo město až do bitvy na Bílé hoře. Po rozsáhlých konfiskacích v pobělohorské době připadlo město do zástavy Martinicům ze Smečna a bylo jejich poddanským městem na dlouhých 150 let. 

 

Od roku 1794 se město Slaný stalo opět svobodným městem. V 19. století se tu významně rozvíjel průmysl a město se začalo rozrůstat. V roce 1884 císař František Josef I. přiznal opět městu titul královského města, ovšem po 1. světové válce a po vzniku samostatné Československé republiky se tohoto titulu město zřeklo.

 

Titul Královské město, dnes už spíše symbolický, byl na základě usnesení městského zastupitelstva v roce 1991 opět obnoven. 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 16.6.2019
Polojasno
22°C
17°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1018.8hPa
Vítr: 4.3m/s
z severu
Zítra
Pondělí 17.6.
Polojasno
24°C
18°C
Úterý
18.6.2019
Jasno
27°C
17°C
Středa
19.6.2019
Polojasno
28°C
20°C
Čtvrtek
20.6.2019
Zataženo
29°C
19°C

Kontakt

Adresa:
Slaný 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Luboš Zábranský - Půjčovna nabízí lodě a rafty. Doprava je možná na řeky po celé České republice.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Ledvice - Víte, která rozhledna v České republice je nejvyšší? Je to vyhlídková plošina s proskleným ochozem na jedné z věží elektrárny Ledvice. Nachází se ve výšce 144 metrů nad zemí.
Rozhledna u Sosnové - Rozhledna nedaleko obce Sosnová na Anenském vrchu je dřevěná stavba se sedmi patry a vrcholovou plošinou krytou dřevěnou stříškou. Byla postavena na konci roku 2018.
Rozhledna Růženka - Rozhledna Růženka stojí na vrcholu hory s názvem Pastevní vrch, v oblasti Českého a Saského Švýcarska.
Rozhledna Štěpánka u Zemětic - Poměrně netradiční pojetí vyhlídkové věže zvolil jistý Petr Štěpanovský, který nedaleko Plzně zakoupil pozemek s krásnými výhledy na blízké okolí. Nechal zde vystavět cihlovou stavbu s dřevěným ochozem a stříškou. Stavba trvala zhruba tři roky.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka

Nové restaurace

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.