Slaný

Královské město Slaný získalo tento titul v roce 1305 od krále Václava II. Bylo ve své době významným kulturním a hospodářským centrem a po bitvě na Bílé hoře připadlo jako konfiskát Martinicům ze Smečna. Titul Královské město byl v roce 1991 obnoven.

Slánská hora byla osídlena již ve 4. tisíciletí před naším letopočtem v době kultury nálevkovitých pohárů, potvrdil to archeologický výzkum, který se na těchto místech prováděl mnoho let. Pod Slánskou horou údajně vznikla v roce 750 n.l. osada v souvislosti s objevem slaného pramene. Její význam postupně rostl a první písemná zmínka o obci pochází z roku 1262. Přelom 13. a 14. století je jedním z nejvýznamnějších mezníků této osídlené oblasti - král Václav II. zde založil město, které v roce 1305 povýšil na královské. 

 

Nejprve královské, pak poddanské, dnes opět královské město

 

Královské město Slaný mělo k dispozici zásluhou přemyslovských panovníků celou řadu výsadních privilegií, od roku 1336 smělo užívat městský znak. V době husitské se Slaný stal významným střediskem husitského hnutí. Hospodářským centrem zdejší oblasti bylo město až do bitvy na Bílé hoře. Po rozsáhlých konfiskacích v pobělohorské době připadlo město do zástavy Martinicům ze Smečna a bylo jejich poddanským městem na dlouhých 150 let. 

 

Od roku 1794 se město Slaný stalo opět svobodným městem. V 19. století se tu významně rozvíjel průmysl a město se začalo rozrůstat. V roce 1884 císař František Josef I. přiznal opět městu titul královského města, ovšem po 1. světové válce a po vzniku samostatné Československé republiky se tohoto titulu město zřeklo.

 

Titul Královské město, dnes už spíše symbolický, byl na základě usnesení městského zastupitelstva v roce 1991 opět obnoven. 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Slaný 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Luboš Zábranský - Půjčovna nabízí lodě a rafty. Doprava je možná na řeky po celé České republice.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Hladomorna hradu Český Šternberk - Součástí hradu Český Šternberk je i bývalá hladomorna. V současné době slouží veřejnosti jako velmi působivý vyhlídkový bod na střední Posázaví.
Kamenná věž Hláska Roudnice nad Labem - Kamenná věž v Roudnici nad Labem je v současné době zprovozněna veřejnosti jako rozhledna.
Vyhlídka Cerhenice (dětské hřiště) - Druhá vyhlídková věž v Cerhenicích se nachází v areálu dětského hřiště Květoslavy Šátkové, nedaleko dřevěného bludiště.
Vyhlídková věž Cerhenice - Na okraji obce Cerhenice byla postavena v roce 2015 menší dřevěná rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.