Slaný

Královské město Slaný získalo tento titul v roce 1305 od krále Václava II. Bylo ve své době významným kulturním a hospodářským centrem a po bitvě na Bílé hoře připadlo jako konfiskát Martinicům ze Smečna. Titul Královské město byl v roce 1991 obnoven.

Slánská hora byla osídlena již ve 4. tisíciletí před naším letopočtem v době kultury nálevkovitých pohárů, potvrdil to archeologický výzkum, který se na těchto místech prováděl mnoho let. Pod Slánskou horou údajně vznikla v roce 750 n.l. osada v souvislosti s objevem slaného pramene. Její význam postupně rostl a první písemná zmínka o obci pochází z roku 1262. Přelom 13. a 14. století je jedním z nejvýznamnějších mezníků této osídlené oblasti - král Václav II. zde založil město, které v roce 1305 povýšil na královské. 

 

Nejprve královské, pak poddanské, dnes opět královské město

 

Královské město Slaný mělo k dispozici zásluhou přemyslovských panovníků celou řadu výsadních privilegií, od roku 1336 smělo užívat městský znak. V době husitské se Slaný stal významným střediskem husitského hnutí. Hospodářským centrem zdejší oblasti bylo město až do bitvy na Bílé hoře. Po rozsáhlých konfiskacích v pobělohorské době připadlo město do zástavy Martinicům ze Smečna a bylo jejich poddanským městem na dlouhých 150 let. 

 

Od roku 1794 se město Slaný stalo opět svobodným městem. V 19. století se tu významně rozvíjel průmysl a město se začalo rozrůstat. V roce 1884 císař František Josef I. přiznal opět městu titul královského města, ovšem po 1. světové válce a po vzniku samostatné Československé republiky se tohoto titulu město zřeklo.

 

Titul Královské město, dnes už spíše symbolický, byl na základě usnesení městského zastupitelstva v roce 1991 opět obnoven. 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 22.10.2019
Polojasno
14°C
11°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1024.5hPa
Vítr: 1m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Středa 23.10.
Polojasno
13°C
11°C
Čtvrtek
24.10.2019
Skoro jasno
13°C
11°C
Pátek
25.10.2019
Jasno
17°C
9°C
Sobota
26.10.2019
Polojasno
19°C
13°C

Kontakt

Adresa:
Slaný 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Luboš Zábranský - Půjčovna nabízí lodě a rafty. Doprava je možná na řeky po celé České republice.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Veřejné bruslení Skalka Family Park - Skalka Family Park se nachází jen pár minut autem od Ostravy-Poruby, nabízí spoustu sportovních aktivit (lanové centrum, workoutové hřiště, horolezecká stěna…), a v zimním období také kluziště. Kluziště si lze pronajmout i pro soukromé účely. Pro Vaše děti nabízíme i možnost návštěvy kurzu bruslení.
Studánka u čuráčka - Na okraji Přírodního parku Sovinecko, nedaleko Rýmařova, vyvěrá spodní pramen, jehož název stojí za pozornost.
Spolský rybník - Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.