Slaný

Královské město Slaný získalo tento titul v roce 1305 od krále Václava II. Bylo ve své době významným kulturním a hospodářským centrem a po bitvě na Bílé hoře připadlo jako konfiskát Martinicům ze Smečna. Titul Královské město byl v roce 1991 obnoven.

Slánská hora byla osídlena již ve 4. tisíciletí před naším letopočtem v době kultury nálevkovitých pohárů, potvrdil to archeologický výzkum, který se na těchto místech prováděl mnoho let. Pod Slánskou horou údajně vznikla v roce 750 n.l. osada v souvislosti s objevem slaného pramene. Její význam postupně rostl a první písemná zmínka o obci pochází z roku 1262. Přelom 13. a 14. století je jedním z nejvýznamnějších mezníků této osídlené oblasti - král Václav II. zde založil město, které v roce 1305 povýšil na královské. 

 

Nejprve královské, pak poddanské, dnes opět královské město

 

Královské město Slaný mělo k dispozici zásluhou přemyslovských panovníků celou řadu výsadních privilegií, od roku 1336 smělo užívat městský znak. V době husitské se Slaný stal významným střediskem husitského hnutí. Hospodářským centrem zdejší oblasti bylo město až do bitvy na Bílé hoře. Po rozsáhlých konfiskacích v pobělohorské době připadlo město do zástavy Martinicům ze Smečna a bylo jejich poddanským městem na dlouhých 150 let. 

 

Od roku 1794 se město Slaný stalo opět svobodným městem. V 19. století se tu významně rozvíjel průmysl a město se začalo rozrůstat. V roce 1884 císař František Josef I. přiznal opět městu titul královského města, ovšem po 1. světové válce a po vzniku samostatné Československé republiky se tohoto titulu město zřeklo.

 

Titul Královské město, dnes už spíše symbolický, byl na základě usnesení městského zastupitelstva v roce 1991 opět obnoven. 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 21.10.2020
Polojasno
11°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1014.8hPa
Vítr: 3m/s
z jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 22.10.
Polojasno
18°C
14°C
Pátek
23.10.2020
Deštivo
15°C
13°C
Sobota
24.10.2020
Skoro jasno
16°C
8°C
Neděle
25.10.2020
Skoro jasno
15°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Slaný 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Luboš Zábranský - Půjčovna nabízí lodě a rafty. Doprava je možná na řeky po celé České republice.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 
Rozhledna Hemberk - Rozhledna Hemberk pod vrcholem Křemenáč u obce Písečná je celodřevěná stavba vyhlídkové plošiny, vysoká 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.