Lanžhot

Lanžhot je nejjižněji položené moravské město, nedaleko odtud se nachází soutok řek Moravy a Dyje. Je domovem pro necelých 3700 obyvatel.

Z křižovatky obchodních cest nakonec hraniční přechod se Slovenskem  

Obec Lanžhot (tehdejší název Lanczhut oppido) je poprvé písemně zaznamenána v roce 1384. Její vznik souvisí s křižovatkou obchodních cest, která byla podnětem k osídlení oblasti. Městečko Lanžhot vlastnili od konce 15. století Lichtenštejnové a v jejich držení setrvalo až do 19. století. Nebyla to však vůbec klidná zóna pro život, proudila tudy často různá vojska (místo se nachází na hranici tří území - Rakouska, Uher a Moravy), jedna z nejhorších událostí byl vpád vojáků Štěpána Bočkaje v roce 1605, kteří město vyplenili a nakonec vypálili. Paradoxně v období třicetileté války, kdy byla většina českých a moravských měst drancována, Lanžhot utrpěl jen malé škody. 

Městečko zaznamenalo období relativního klidu a rozvoje od konce 18. století. V roce 1850 nakonec získal Lanžhot vlastní samosprávu a žilo zde v té době zhruba 2700 obyvatel. Od roku 1900 je Lanžhot uváděn již jako městys. Po okupaci hitlerovským Německem v březnu 1939 byl Lanžhot jedinou obcí v pohraničí, která nebyla odtržena od původní Československé republiky jako Sudety, ale stala se součástí Protektorátu Čechy a Morava. Do Lanžhotu se v průběhu války stěhovala řada obyvatel Břeclavi a v roce 1944 měl Lanžhot již 5000 obyvatel. 

Velmi těžké boje na konci 2. světové války

Osvobozování republiky na konci války obec Lanžhot pamatuje jako období těžkých bojů v rámci Bratislavsko-brněnské operace. Na území Lanžhotu se vedly tak silné boje, že při nich zahynulo několik stovek sovětských vojáků, několik stovek německých vojáků, 56 místních občanů a další stovky lidí byly zraněny. Třetina obytných domů v Lanžhotu byla úplně zničena. 11. dubna 1945 se stal Lanžhot první osvobozenou obcí na jižní Moravě. Většina lanžhotských obyvatel, kteří přežili, ale přišli o své domovy, se po válce stěhovala do vysídleného pohraničí po sudetských Němcích, počet obyvatel Lanžhotu zas tedy poklesl zhruba o 1300 osob.

 

V polovině roku 2001 byl Lanžhot povýšen na město.

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 12.7.2020
Polojasno
20°C
13°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1024.8hPa
Vítr: 4.5m/s
z severu
Zítra
Pondělí 13.7.
Polojasno
21°C
12°C
Úterý
14.7.2020
Polojasno
23°C
16°C
Středa
15.7.2020
Zataženo
23°C
16°C
Čtvrtek
16.7.2020
Polojasno
20°C
15°C

Kontakt

Adresa:
Lanžhot 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Břeclav - Břeclav je okresním městem ležícím na řece Dyji, poblíž hranic s Rakouskem a Slovenskem. Rozloha města činí 77 km². Břeclav je důležitou železniční křižovatkou.
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 10km
Street Workout Park Ladná - V obci Ladná se nachází pěkné venkovní cvičiště, které je přístupné každému zájemci zdarma.
Vzdálenost: 12km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Libčice - Rozhledna Libčice je dřevěná konstrukce s vnitřním ocelovým točitým schodištěm. Vznikla na popud a podle projektu studentů ČVUT v roce 2019. Výstavby se ujala firma Skanska Reality a.s.
Rozhledna Vlková - Rozhledna Vlková je dřevěná stavba loveckého objektu s vyhlídkovou věží, vysokou 15 metrů. Vznikla v roce 1924, v místech, kde kdysi stával na konci 19. století vyhlídkový otevřený altánek.
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.