Lanžhot

Lanžhot je nejjižněji položené moravské město, nedaleko odtud se nachází soutok řek Moravy a Dyje. Je domovem pro necelých 3700 obyvatel.

Z křižovatky obchodních cest nakonec hraniční přechod se Slovenskem  

Obec Lanžhot (tehdejší název Lanczhut oppido) je poprvé písemně zaznamenána v roce 1384. Její vznik souvisí s křižovatkou obchodních cest, která byla podnětem k osídlení oblasti. Městečko Lanžhot vlastnili od konce 15. století Lichtenštejnové a v jejich držení setrvalo až do 19. století. Nebyla to však vůbec klidná zóna pro život, proudila tudy často různá vojska (místo se nachází na hranici tří území - Rakouska, Uher a Moravy), jedna z nejhorších událostí byl vpád vojáků Štěpána Bočkaje v roce 1605, kteří město vyplenili a nakonec vypálili. Paradoxně v období třicetileté války, kdy byla většina českých a moravských měst drancována, Lanžhot utrpěl jen malé škody. 

Městečko zaznamenalo období relativního klidu a rozvoje od konce 18. století. V roce 1850 nakonec získal Lanžhot vlastní samosprávu a žilo zde v té době zhruba 2700 obyvatel. Od roku 1900 je Lanžhot uváděn již jako městys. Po okupaci hitlerovským Německem v březnu 1939 byl Lanžhot jedinou obcí v pohraničí, která nebyla odtržena od původní Československé republiky jako Sudety, ale stala se součástí Protektorátu Čechy a Morava. Do Lanžhotu se v průběhu války stěhovala řada obyvatel Břeclavi a v roce 1944 měl Lanžhot již 5000 obyvatel. 

Velmi těžké boje na konci 2. světové války

Osvobozování republiky na konci války obec Lanžhot pamatuje jako období těžkých bojů v rámci Bratislavsko-brněnské operace. Na území Lanžhotu se vedly tak silné boje, že při nich zahynulo několik stovek sovětských vojáků, několik stovek německých vojáků, 56 místních občanů a další stovky lidí byly zraněny. Třetina obytných domů v Lanžhotu byla úplně zničena. 11. dubna 1945 se stal Lanžhot první osvobozenou obcí na jižní Moravě. Většina lanžhotských obyvatel, kteří přežili, ale přišli o své domovy, se po válce stěhovala do vysídleného pohraničí po sudetských Němcích, počet obyvatel Lanžhotu zas tedy poklesl zhruba o 1300 osob.

 

V polovině roku 2001 byl Lanžhot povýšen na město.

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 11.12.2019
Jasno
1°C
-2°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1019.4hPa
Vítr: 0.9m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 12.12.
Zataženo
3°C
0°C
Pátek
13.12.2019
Zataženo
3°C
1°C
Sobota
14.12.2019
Deštivo
6°C
3°C
Neděle
15.12.2019
Polojasno
9°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Lanžhot 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Břeclav - Břeclav je okresním městem ležícím na řece Dyji, poblíž hranic s Rakouskem a Slovenskem. Rozloha města činí 77 km². Břeclav je důležitou železniční křižovatkou.
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 10km
Street Workout Park Ladná - V obci Ladná se nachází pěkné venkovní cvičiště, které je přístupné každému zájemci zdarma.
Vzdálenost: 12km

Nová místa

+ přidat
Rybník Posměch - Rybník Posměch založil pravděpodobně Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Byl součástí panství Rožmberků.
Rybník Blato - Rybník Blato je jeden z mnoha rybníků využívaných pro chov ryb v CHKO Třeboňsko. Najdete jej nedaleko obce Žíteč u Chlumu u Třeboně. 
Purkrabský rybník - Purkrabský rybník se datuje od roku 1541. Jeho zakladatelem byl rybníkář Mikuláš Ruthard z Malešova.
Ratmírovský rybník - Ratmírovský rybník patří k nejstarším v Čechách, byl vybudován zhruba v polovině 13. století zásluhou Řádu německých rytířů. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.