Pardubice
Typ: | Město |
---|---|
Kraj: | Pardubický kraj |
Okres: | Okres Pardubice |
Výška: | 224 m n.m. |
GPS: | 50°2'15.667"N, 15°46'49.819"E |
První zmínka o městě pochází z roku 1295. Roku 1491 připadlo pardubické panství Vilému z Pernštejna, nejmocnějšímu šlechtici českého království. Vilém nechal goticky přestavět zdejší vodní hrad. Pernštejnům vděčíme i za celé historické městské jádro spolu s renesančním náměstím, malebnými uličkami a Zelenou bránou, dominantou Pardubic. Pernštejnové zadlužené panství roku 1560 prodali a město začalo ztrácet na vlivu.
Mezi historické památky patří pardubický zámek, původně však tvrz ze 13. století. Ve 14. století přebudován v gotický hrad, nakonec přestavěný goticko-renesanční zámek. Další památkou je Zelená brána, více než šedesát metrů vysoká dominanta města nabízející nádherné výhledy do okolí. Na Pernštýnském náměstí stojí novorenesanční radnice. Z církevních památek nesmíme zapomenout uvést arciděkanský kostel svatého Bartoloměje nebo kostel Zvěstování Panny Marie z roku 1359 s podzemními hrobkami.
Pardubice jsou známé díky pořádání dvou významných sportovních akcí: dostihové závody Velká Pardubická a motocyklové závody Zlatá přilba. Krom toho v Pardubicích sídlí úspěšný hokejový klub HC Eaton Pardubice.
Historie
Původní ves, doložená již z roku 1295, nesla název Pordoby. Místní jméno tedy dříve než Pardubice znělo Pordobice (1318 de Pordobitz), tj. „ves lidí Pordobových". Jméno do Polabí přinesli z Polska mniši řádu cyriaků, kteří spravovali zdejší kapli sv. Jiljí.
V roce 1491 Pardubice koupil Vilém z Pernštejna, nejmocnější šlechtic tehdejšího Českého království. Vedle zvelebování města a panství se Vilém pustil i do gotické přestavby zdejšího vodního hradu, jeho synové pak pokračovali ve stylu renesančním. Tento historický unikát - přechod obranného vodního hradu na rozlehlý a pohodlný Pardubický zámek - můžeme obdivovat dodnes. Pernštejnům však vděčíme i za celé historické městské jádro s renesančním náměstím, malebnými uličkami a s dominantou Pardubic - Zelenou bránou.
Po slavné éře Pernštejnů, kteří zadlužené panství prodali v roce 1560 arciknížeti Maxmiliánu Habsburskému, nastal úpadek vlivu města. Rovněž Třicetiletá válka město ještě více zbídačila.
Mezi nejvýznamnější historické osobnosti spojené s městem patří první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic.
Kultura
Pardubický zámek, původně však tvrz ze 13.století. Ve 14. století přebudován v gotický hrad. Pernštejnové pak přestavěli hrad v gotickorenesanční zámek. Aktuální expozice: České sklo, sbírka pohlednic Orbis pictus, Expozice zbraní, Peníze v Čechách 150 - 1620, Příroda východního Polabí, Expozice hraček "Bylo, nebylo...". Otevřeno celoročne 10.00 - 18.00 (mimo pondělí), vstupné 90 Kč/ zvláštní vstupné 45 Kč/ děti do 6 let zdarma.
V Pardubicích existují čytři divadla - největší a nejstarší Východočeské divadlo (budova z roku 1909), dále Divadlo Exil, Divadlo 29 a Loutkové divadlo Radost DK Dukla.
Působí zde profesionální Komorní filharmonie Pardubice, soubor Barocco sempre giovane či amatérský Pardubický komorní orchestr. V oblasti sborové hudby zde působí například Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice, Pardubický dětský sbor, komorní sbor ORFEUS a chlapecký sbor BONIFANTES.
V Pardubicích působilo či působí hudební skupiny: tramská skupina Stopa, folková Pouta (nástupce zaniklých Poupat), folkový Marien či pop punková skupina Vypsaná fiXa.
Nachází se zde Východočeská galerie v Pardubicích (na zámku a v domě U Jonáše) a dalších více než 10 dalších galerii.
Působí zde Krajská knihovna a knihovna Univerzity Pardubice.
Zámek je sídlem Východočeského muzea.
V Pardubicích také sídlí Hvězdárna barona Artura Krause.
Sport
Velká pardubická - Od roku 1874 se v Pardubicích každý podzim, obvykle v polovině října, koná slavná Velká pardubická, která bývá označována za nejtěžší dostih na evropském kontinentu. Nejúspěšnějším účastníkem dostihu je žokej Josef Váňa, který zvítězil již sedmkrát.
Zlatá přilba - každoroční tradiční závod motocyklů na ploché dráze. Jedná se o nejstarší závod na ploché dráze na světě. Poprvé se Zlatá přilba jela v roce 1929. Sedminásobným vítězem závodu se v letech 1970-1980 stal dánský závodník Ole Olsen.
V Pardubicích sídlí hokejový klub HC Eaton Pardubice, který v letech 2005 a 2010 vyhrál českou extraligu. Hraje v nedávno modernizované a rozšířené ČEZ Areně. V roce 2011 se zde konal historicky 1. extraligový zápas pod otevřeným nebem s týmem HC Kometa Brno.
Z dalších sportovních klubů, hrajících nejvyšší národní soutěž, má v Pardubicích sídlo basketbalový klub BK Synthesia Pardubice, který hraje v Mattoni NBL.
Zábava
Pardubice jsou označovány jako průmyslové centrum východních Čech. Největším rozvojem prošel průmysl po napojení Pardubic na železnici a dále ve 20. století. Hlavními zdejšími odvětvími jsou průmysl chemický (Paramo), strojírenský a elektrotechnický (Tesla, Foxconn, Panasonic).
Pardubice jsou již po staletí známy svým proslulým perníkem. Někdy se také městu hanlivě říká Perníkov.
Pivo se v Pardubicích vyrábělo již ve 14. století. Největší rozvoj nastal v 15. a 16. století za Viléma z Pernštejna. Nyní nabízí pivovar Pernštejn několik druhů piva; originální je 19% tmavé pivo Porter vlastní receptury.
Možnost exkurzí do pivovaru (v češtině i angličtině, min. 10 osob, vstupné 50 Kč, objednávky na tel. 602141536 nebo e-mail pivovar@pernstejn.cz, www.pernstejn.cz).
Doprava
Pardubice jsou důležitým silničním uzlem. Ve směru severojižním protíná město silnice I/37 spojující Hradec Králové s Chrudimí. Ve směru východ - západ protíná město silnice I/36, od konce roku 2006 přivaděč na dálnici D11 Praha - Hradec Králové.
Pardubice jsou významným železničním uzlem železniční dopravy v Česku z Prahy na východ. Na území města se nacházejí dvě železniční stanice: největší je Pardubice hlavní nádraží od architekta Karla Řepy, jedna z nejvýznamnějších staveb poválečného funkcionalismu s prostornou odbavovací halou, hotelem a podzemním kinem. Druhou stanicí je Pardubice-Rosice nad Labem. Dále je na území města 6 železničních zastávek.
Mezinárodní civilní letiště v Pardubicích vzniklo v roce 1995. Dnes je to letiště se smíšeným vojenským a civilním leteckým provozem. Na počátku roku 2007 byla zavedena nedělní pravidelná linka Moskva - Pardubice - Moskva a linka z Pardubic do Petrohradu.
Městská hromadná doprava v Pardubicích je zajištěna pomocí autobusů a trolejbusů. První trolejbusy v Pardubicích vyjely do ulic již v roce 1952. Vozový park je v současnosti obnovován výhradně nízkopodlažními vozy. Vozy Škoda 28Tr Solaris jsou dnes pojmenovány po vítězných koních Velké pardubické.