Odry

Historické jádro města Odry je městskou památkovou zónou, toto zajímavé sídlo v Moravskoslezském kraji poskytuje přístřeší zhruba 7,5 tisícovkám obyvatel.

Město Odry zažilo velmi krušné chvíle i období rozkvětu

 

Původní osada Vyhnanov pochází již z počátku 13. století, byla však v letech 1241 - 1253 několikrát vypálena během nájezdu Tatarů (Mongolů) a Kumánů. Samotné město Odry bylo založeno v průběhu osídlování oblasti německými osadníky, bylo zde vybudováno opevnění s hlubokým příkopem a tajnými chodbami pro případ úniku a přívod vody do kašny na náměstí. Ve 14. století za vlády Šternberků bylo město významným obchodním centrem zdejší oblasti. 

 

Husitské války, Třicetiletá válka, Druhá světová válka - to všechno Odry pamatují

 

Během období husitských válek bylo město Odry důležitým husitským sídlem, husité odtud táhli na Fulnek, Nový Jičín a Hranice, které dobývali a vypalovali. 

 

Město Odry zažilo velmi krušné období během třicetileté války, celou oblast několikrát vyplenili Švédové. Naopak největší rozkvět zde zaznamenali od druhé poloviny 19. století. Začaly zde vznikat průmyslové podniky, většinou malé dílny a manufaktury. V roce 1866 tu byla postavena první česká gumárna a průmyslový rozmach značně urychlila nová železniční trať Suchdol nad Odrou - Budišov nad Budišovkou.

 

Před druhou světovou válkou sídlilo ve městě převážně německé obyvatelstvo a zbytek Čechů musel město opustit po Mnichovské dohodě (odsun ze Sudet). Ke konci války, 17.12.1944 byla u Oder sestřelena 3 stíhací letadla Messerschmitt Bf 109 v letecké bitvě zvané Krvavá neděle. Jedno z letadel bylo nalezeno suchdolskými archeology 28.8.2010.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Odry 

Místa v okolí

Ski areál Tošovice - Sportovní areál Tošovice je soustavou lyžařských a tubingových drah, doplněných o snowpark, svah pro saně a boby, kluziště pod širým nebem a kilometr dlouhou bobovou dráhu. 
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Krajčov vrch - Rozhledna Krajčov vrch je stylová stavba vyhlídkové věže na okraji obce Nižná Boca.
Svatojánská rozhledna - Na jihovýchodním okraji obce Liptovský Ján je postavena krásná dřevěná rozhledna.
Vyhlídková věž kostela svatého Egídia Poprad - Věž kostela sv. Egídia v Popradu slouží veřejnosti jako rozhledna.
Rozhledna Vavrišovo - U obce Vavrišovo stojí stylová vyhlídková věž, která je součástí objektu lidové architektury tamního kraje.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.