Odry

Historické jádro města Odry je městskou památkovou zónou, toto zajímavé sídlo v Moravskoslezském kraji poskytuje přístřeší zhruba 7,5 tisícovkám obyvatel.

Město Odry zažilo velmi krušné chvíle i období rozkvětu

 

Původní osada Vyhnanov pochází již z počátku 13. století, byla však v letech 1241 - 1253 několikrát vypálena během nájezdu Tatarů (Mongolů) a Kumánů. Samotné město Odry bylo založeno v průběhu osídlování oblasti německými osadníky, bylo zde vybudováno opevnění s hlubokým příkopem a tajnými chodbami pro případ úniku a přívod vody do kašny na náměstí. Ve 14. století za vlády Šternberků bylo město významným obchodním centrem zdejší oblasti. 

 

Husitské války, Třicetiletá válka, Druhá světová válka - to všechno Odry pamatují

 

Během období husitských válek bylo město Odry důležitým husitským sídlem, husité odtud táhli na Fulnek, Nový Jičín a Hranice, které dobývali a vypalovali. 

 

Město Odry zažilo velmi krušné období během třicetileté války, celou oblast několikrát vyplenili Švédové. Naopak největší rozkvět zde zaznamenali od druhé poloviny 19. století. Začaly zde vznikat průmyslové podniky, většinou malé dílny a manufaktury. V roce 1866 tu byla postavena první česká gumárna a průmyslový rozmach značně urychlila nová železniční trať Suchdol nad Odrou - Budišov nad Budišovkou.

 

Před druhou světovou válkou sídlilo ve městě převážně německé obyvatelstvo a zbytek Čechů musel město opustit po Mnichovské dohodě (odsun ze Sudet). Ke konci války, 17.12.1944 byla u Oder sestřelena 3 stíhací letadla Messerschmitt Bf 109 v letecké bitvě zvané Krvavá neděle. Jedno z letadel bylo nalezeno suchdolskými archeology 28.8.2010.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 21.4.2021
Deštivo
14°C
7°C
Srážky: 1.5mm
Tlak: 1013.9hPa
Vítr: 4.1m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Čtvrtek 22.4.
Déšť
8°C
4°C
Pátek
23.4.2021
Polojasno
8°C
1°C
Sobota
24.4.2021
Polojasno
10°C
3°C
Neděle
25.4.2021
Polojasno
7°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Odry 

Místa v okolí

Ski areál Tošovice - Sportovní areál Tošovice je soustavou lyžařských a tubingových drah, doplněných o snowpark, svah pro saně a boby, kluziště pod širým nebem a kilometr dlouhou bobovou dráhu. 
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.