Karlovy Vary
Typ: | Město |
---|---|
Kraj: | Karlovarský kraj |
Okres: | Okres Karlovy Vary |
Výška: | 376 m n.m. |
GPS: | 50°13'55.606"N, 12°52'16.741"E |
Karlovy Vary jsou nejen velmi významné v odvětví lázeňství, jsou také vyhlášené sklářským a potravinářským průmyslem. Leží na soutoku Ohře, Rolavy a Teplé. Lázeňství města využívá minerální vody s léčivými účinky, která vzniká v granitovém krystaliniku v hloubkách okolo 2 000 metrů. Prameny o teplotě 73 °C mají blahodárný vliv na léčení trávicího systému a jaterních chorob. Ve městě se nachází mnoho ozdravoven a lázeňských domů, například lázeňský dům Grandhotel Pupp. Ve městě se každoročně pořádá významný filmový festival, uděluje se zde každoročně "Křišťálový glóbus".
Známou osobností Karlových Varů je dr. David Becher, který se zasloužil o modernizaci karlovarské balneologie, pan Becher též dal vzniknout známému alkoholickému nápoji zvanému Becherovka.
Dalšími slavnými rodáky jsou například zakladatel firmy Mattoni Heinrich Mattoni, Ludwig Moser, český fyzik a spisovatel sci-fi František Běhounek, český herec Jiří Bartoška a český hokejista Tomáš Vokoun.
Historie Karlových Varů
Přibližně kolem roku 1350 uspořádal císař Karel IV. při svém pobytu v Lokti výpravu do loketských lesů, kde nechal na místě údajného pramene založit lázně nazvané Horké Lázně u Lokte, které byly později přejmenované na Karlovy Vary. Následně dne 14. srpna 1370 Karel IV. udělil lázním městská práva stejná jako v Lokti.
Roku 1775 Johann Georg Pupp položil základ rozvoji hotelu Grandhotel Pupp.
V roce 1844 se ve městě začíná rozvíjet další průmysl, tentokrát zaměřený na vývoz zřídelní vody. Rozvoj města potřebuje ke svému růstu napojení na železnici a tak roku 1870 je město napojeno na evropskou železniční síť.
Koncem 19. století se mění Karlovy Vary také architektonicky. Stále více se prosazuje historizující styl staveb (neoklasicismus, neobaroko, neorenesance). Největší vliv na celkový vzhled lázeňského města mají v tomto období především stavební projekty firmy Fellner a Helmer, podle jejichž návrhů vzniká ve městě asi 20 budov - mimo jiné také Grandhotel Pupp, divadlo, Císařské lázně, kolonáda Sadového pramene a Vřídelní kolonáda (dnes již neexistující).
Během první republiky je ve městě roku 1929 otevřeno letiště Karlovy Vary, které umožňuje pohodlné cestování pro majetné turisty. Roku 1946 vzniká Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který město proslavil ve světě a každoročně láká množství filmových nadšenců a známých celebrit z celého světa.
Kultura v Karlových Varech
Místní lázeňství je založeno na využívání minerální vody s léčivými účinky, která vzniká v granitovém krystaliniku v hloubkách okolo 2 000 metrů. Zdejší voda má blahodárný vliv na léčení jaterních a střevních chorob, na žaludek a játra. Ve Vřídle voda vyvěrá o teplotě 73 °C s vydatností okolo 2000 l/m.
O věhlas lázní se velmi významně zasloužil lékař dr. David Becher, který se zasloužil hlavně o modernizaci karlovarské balneologie. V 19. století potom na jeho práci navázali dr. Jean de Carro, dr. Rudolf Mannl a dr. Eduard Hlawaczek. Ve městě se nachází množství lázeňských domů (např. Grandhotel Pupp).
Z 79 karlovarských pramenů je 13 zachyceno a používají se pro pitné kůry. Ve městě je celkem 5 kolonád.
Dále jsou Karlovy Vary proslaveny výrobou skla (sklárna Moser), porcelánu (starorolský porcelán Moritz Zdekauer, výrobou nápojů (Becherovka, produkty z minerálních vod).
Ve městě se nachází divadlo a množství kinosálů, ve kterých se každoročně pořádá významný filmový festival, kde se také uděluje každoročně velká cena - "Křišťálový glóbus" a několik hlavních cen. Také je ve městě letní kino, které sice nyní chátrá, ale možná bude rekonstruováno.
MFF Karlovy Vary - mezinárodní filmový festival se koná každoročně v budově hotelu Thermal, kde je akreditační hala, většina pokladen, kinosálů, informace, přepážky ubytovacích agentur i kanceláře organizátorů. Program MFF je k dostání na internetu vždy v období června či července.
Zajímavosti
V roce 1522 vychází první odborná kniha o Karlových Varech a jejich léčebných vlastnostech od lékaře Václava Payera.
V roce 1807 začíná ve městě výroba likéru Becherovka, který se v následujících letech stane známým nejenom v Česku ale také ve světě.
Sportovní hokejový klub HC Energie Karlovy Vary se každoročně účastní hokejové extraligy. V sezóně 2008 - 2009 si odnesli zlatou medaili.
Doprava
Městem prochází důležité silniční tahy: R6 (I/6) - trasa Cheb - Karlovy Vary - Praha, I/13 - trasa Karlovy Vary - Ostrov - Chomutov, I/20 - trasa Karlovy Vary - Plzeň.
Karlovy Vary leží na hlavní železniční trati Cheb - Ústí nad Labem (trať 140), ze které zde odbočují regionální tratě do Mariánských Lázní a Johanngeorgenstadtu.
Letiště Karlovy Vary je mezinárodním veřejným civilním letištěm. Pravidelné lety do Baku, Jekatěrinburg, Kyjev-Borispol, Moskva-Šeremetěvo, Petrohrad-Pulkovo, Praha-Ruzyně. Autem se na letiště dostanete po silnici I/6, sjezd za Karlovými Vary (ve směru na Prahu) je značen, dále pokračujete vyznačeným směrem cca 3,5 km. Před terminálem se nachází neplacené parkoviště. Autobusem linkou č. 8 (Tržnice - Letiště) MHD Karlovy Vary.
Městská hromadná doprava je v Karlových Varech zajišťována výhradně autobusy. Zvláštností jsou zde dvě lanovky (lanová dráha Diana a lanová dráha Imperial), z nichž na té druhé platí jízdenky běžné MHD. V minulosti se také několikrát uvažovalo o zavedení trolejbusové dopravy v Karlových Varech.