Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou metropolí Karlovarského kraje. Město s 53 907 obyvateli se rozkládá na 59 km².

Karlovy Vary jsou nejen velmi významné v odvětví lázeňství, jsou také vyhlášené sklářským a potravinářským průmyslem. Leží na soutoku Ohře, Rolavy a Teplé. Lázeňství města využívá minerální vody s léčivými účinky, která vzniká v granitovém krystaliniku v hloubkách okolo 2 000 metrů. Prameny o teplotě 73 °C mají blahodárný vliv na léčení trávicího systému a jaterních chorob. Ve městě se nachází mnoho ozdravoven a lázeňských domů, například lázeňský dům Grandhotel Pupp. Ve městě se každoročně pořádá významný filmový festival, uděluje se zde každoročně "Křišťálový glóbus".

Známou osobností Karlových Varů je dr. David Becher, který se zasloužil o modernizaci karlovarské balneologie, pan Becher též dal vzniknout známému alkoholickému nápoji zvanému Becherovka.

Dalšími slavnými rodáky jsou například zakladatel firmy Mattoni Heinrich Mattoni, Ludwig Moser, český fyzik a spisovatel sci-fi František Běhounek, český herec Jiří Bartoška a český hokejista Tomáš Vokoun.

Historie Karlových Varů

Přibližně kolem roku 1350 uspořádal císař Karel IV. při svém pobytu v Lokti výpravu do loketských lesů, kde nechal na místě údajného pramene založit lázně nazvané Horké Lázně u Lokte, které byly později přejmenované na Karlovy Vary. Následně dne 14. srpna 1370 Karel IV. udělil lázním městská práva stejná jako v Lokti.

Roku 1775 Johann Georg Pupp položil základ rozvoji hotelu Grandhotel Pupp.

V roce 1844 se ve městě začíná rozvíjet další průmysl, tentokrát zaměřený na vývoz zřídelní vody. Rozvoj města potřebuje ke svému růstu napojení na železnici a tak roku 1870 je město napojeno na evropskou železniční síť.

Koncem 19. století se mění Karlovy Vary také architektonicky. Stále více se prosazuje historizující styl staveb (neoklasicismus, neobaroko, neorenesance). Největší vliv na celkový vzhled lázeňského města mají v tomto období především stavební projekty firmy Fellner a Helmer, podle jejichž návrhů vzniká ve městě asi 20 budov - mimo jiné také Grandhotel Pupp, divadlo, Císařské lázně, kolonáda Sadového pramene a Vřídelní kolonáda (dnes již neexistující).

Během první republiky je ve městě roku 1929 otevřeno letiště Karlovy Vary, které umožňuje pohodlné cestování pro majetné turisty. Roku 1946 vzniká Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který město proslavil ve světě a každoročně láká množství filmových nadšenců a známých celebrit z celého světa.

Kultura v Karlových Varech

Místní lázeňství je založeno na využívání minerální vody s léčivými účinky, která vzniká v granitovém krystaliniku v hloubkách okolo 2 000 metrů. Zdejší voda má blahodárný vliv na léčení jaterních a střevních chorob, na žaludek a játra. Ve Vřídle voda vyvěrá o teplotě 73 °C  s vydatností okolo 2000 l/m.

O věhlas lázní se velmi významně zasloužil lékař dr. David Becher, který se zasloužil hlavně o modernizaci karlovarské balneologie. V 19. století potom na jeho práci navázali dr. Jean de Carro, dr. Rudolf Mannl a dr. Eduard Hlawaczek. Ve městě se nachází množství lázeňských domů (např. Grandhotel Pupp).

Z 79 karlovarských pramenů je 13 zachyceno a používají se pro pitné kůry. Ve městě je celkem 5 kolonád.

Dále jsou Karlovy Vary proslaveny výrobou skla (sklárna Moser), porcelánu (starorolský porcelán Moritz Zdekauer, výrobou nápojů (Becherovka, produkty z minerálních vod).

Ve městě se nachází divadlo a množství kinosálů, ve kterých se každoročně pořádá významný filmový festival, kde se také uděluje každoročně velká cena - "Křišťálový glóbus" a několik hlavních cen. Také je ve městě letní kino, které sice nyní chátrá, ale možná bude rekonstruováno.

MFF Karlovy Vary - mezinárodní filmový festival se koná každoročně v budově hotelu Thermal, kde je akreditační hala, většina pokladen, kinosálů, informace, přepážky ubytovacích agentur i kanceláře organizátorů. Program MFF je k dostání na internetu vždy v období června či července.

 

Zajímavosti

V roce 1522 vychází první odborná kniha o Karlových Varech a jejich léčebných vlastnostech od lékaře Václava Payera.

V roce 1807 začíná ve městě výroba likéru Becherovka, který se v následujících letech stane známým nejenom v Česku ale také ve světě.

Sportovní hokejový klub HC Energie Karlovy Vary se každoročně účastní hokejové extraligy. V sezóně 2008 - 2009 si odnesli zlatou medaili.

Doprava

Městem prochází důležité silniční tahy: R6 (I/6) - trasa Cheb - Karlovy Vary - Praha, I/13 - trasa Karlovy Vary - Ostrov - Chomutov, I/20 - trasa Karlovy Vary - Plzeň.

Karlovy Vary leží na hlavní železniční trati Cheb - Ústí nad Labem (trať 140), ze které zde odbočují regionální tratě do Mariánských Lázní a Johanngeorgenstadtu.

Letiště Karlovy Vary je mezinárodním veřejným civilním letištěm. Pravidelné lety do Baku, Jekatěrinburg, Kyjev-Borispol, Moskva-Šeremetěvo, Petrohrad-Pulkovo, Praha-Ruzyně. Autem se na letiště dostanete po silnici I/6, sjezd za Karlovými Vary (ve směru na Prahu) je značen, dále pokračujete vyznačeným směrem cca 3,5 km. Před terminálem se nachází neplacené parkoviště. Autobusem linkou č. 8 (Tržnice - Letiště) MHD Karlovy Vary.

Městská hromadná doprava je v Karlových Varech zajišťována výhradně autobusy. Zvláštností jsou zde dvě lanovky (lanová dráha Diana a lanová dráha Imperial), z nichž na té druhé platí jízdenky běžné MHD. V minulosti se také několikrát uvažovalo o zavedení trolejbusové dopravy v Karlových Varech.

 

Karlovy Vary - památky a zajímavosti v okolí

Hrad Loket

- Výstavný goticko-románský hrad Loket se tyčí na žulovém ostrohu, obtékaném řekou Ohří, nad stejnojmenným městečkem v CHKO Slavkovský les. Loket se nachází přibližně v půli cesty mezi Karlovými Vary a Sokolovem v Karlovarském kraji. Patří k nejstarším hradům na našem území a z historického i architektonického hlediska mezi nimi zaujímá významné postavení.
Vzdálenost: 10 km
Hrad Loket

Rozhledna Diana

- Rozhledna Diana je jedním z nejnavštěvovanějších objektů našeho největšího lázeňského města - Karlových Varů. K rozhledně se pohodlně dopravíte lanovou dráhou, nebo k ní můžete vystoupat pěšky po některé z lázeňských cest.
Vzdálenost: 2 km
Rozhledna Diana

Hrad Andělská Hora

- Zřícenina gotického hradu z přelomu 14. a 15. století zaujímá temeno strmého čedičového vrchu, tyčícího se nad stejnojmennou obcí, asi 8 km jihovýchodně od Karlových Varů. Hrad, nazývaný dříve Engelsburg či Engelhaus, se po dobytí Švédy r. 1635 a požáru v r. 1718 postupně proměnil v romantickou zříceninu. Její zdaleka viditelná silueta na osamělé vyvýšenině (717 m n. m.) představuje nepřehlédnutelnou dominantu celého okolí a zároveň častý výletní cíl nejen pro lázeňské hosty; Andělskou Horu mj. navštívili slavní němečtí básníci a dramatici J. W. von Goethe a F. Schiller. K atraktivitě zříceniny přispívá vedle jejího poměrně dobře zachovalého stavu i nádherný a daleký rozhled po kraji. V r. 1978 se zde natáčel kultovní muzikál Balada pro banditu.
Vzdálenost: 8 km
Hrad Andělská Hora

Rozhledna Bučina

- Rozhledna Bučina se nachází nedaleko obce a bývalých lázní Kyselka, odkud k vrcholu hory a k rozhledně směřuje červená turistická značka.
Vzdálenost: 10 km
Rozhledna Bučina

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 26.9.2020
Déšť
8°C
7°C
Srážky: 3.6mm
Tlak: 997.9hPa
Vítr: 4m/s
z západu
Zítra
Neděle 27.9.
Zataženo
11°C
6°C
Pondělí
28.9.2020
Zataženo
13°C
9°C
Úterý
29.9.2020
Déšť
14°C
12°C
Středa
30.9.2020
Zataženo
15°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Karlovy Vary 

Místa v okolí

Půjčovna lodí a raftů - Putzer - Půjčovna lodí, raftů, kajaků. Kompletní vodácký servis na řece Ohři. Největší síť předávacích míst. Školní výlety a vodácké kurzy, firemní akce. Vše včetně dopravy materiálu i osob.
Vzdálenost: 1km
Jez U Solivárny Karlovy Vary - Jez U Solivárny Karlovy Vary na řece Ohři, ř. km. 175,5. se řadí k nebezpečným jezům - jeho propust po pravé straně vytváří pod jezem nebezpečné vývařiště. Levá pozvolná spádnice je za optimálního množství vody naopak dobře sjízdná.
Vzdálenost: 1km
Tábořiště Klub vodáků Karlovy Vary - Vodácký klub umožňuje turistické ubytování a stanování v oploceném prostoru loděnice v centru Karlových Varů. Areál se nachází na ř. km. 176,1 řeky Ohře. Stanování mohou využívat i turisté a cyklisté - z okolo vedoucí cyklostezky. K dispozici teplá a studená voda, sprchy, možnost vaření. V sousedství Obchodní centrum Sedmičky - možnost nákupu.
Vzdálenost: 1km
Penzion IRENA - Penzion IRENA nabízí kvalitní a levné ubytování v Karlových Varech.Tento penzion rodinného typu se nachází v klidné vilové čtvrti Bohatice a je vzdálen cca 15 minut pěšky od centra města.Kapacita penzionu je 7 - 8 osob. K dispozici je 1 čtyřlůžkový pokoj s možností 1 přistýlky a 1 dvoulůžkový pokoj - také s možností jedné přistýlky. Cena za osobu/noc 350 – 500,-Kč (dle počtu osob a délky pobytu),
Vzdálenost: 1km
Street workout park Karlovy Vary - Na Rolavě - V rekreačním areálu Rolava, u přírodního koupaliště v Karlových Varech vyrostlo 1.7.2015 další velmi pěkné workoutové hřiště. Zacvičit si zde může každý, bez rozdílu věku, a bez omezení zdarma.
Vzdálenost: 2km
Jez Tuhnice - Karlovy Vary - Jez Tuhnice - Karlovy Vary je po rekonstrukci vybaven sportovní propustí s retardérovými zdrhly a rybím přechodem, kudy je možné za optimálního stavu vody jez splouvat. Spádnice jezu byla postavena jako pozvolná a starý jez tudíž již není nebezpečný, jako tomu bylo dříve.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.
Rozhledna Na Chlumu - Na konci 19. století stála poblíž Slatiňan kamenná rozhledna, která sloužila svému účelu mnoho desítek let. Postrádala však údržbu a musela být pro špatný technický stav uzavřena. Teprve v roce 2013 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla rozhledna dále sloužit veřejnosti.
Rozhledna Jahůdka - V roce 2008 byla postavena dřevěná rozhledna s poetickým názvem Jahůdka, se třemi patry vyhlídkových ploch. Stavba je vysoká 12 metrů.
Rozhledna (vodárenská věž) Chrast u Chrudimi - Bývalá vodárenská věž byla v provozu poblíž města Chrast u Chrudimi až do roku 1978. Dnes slouží jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.