Hradec Králové
Typ: | Město |
---|---|
Kraj: | Královéhradecký kraj |
Okres: | Okres Hradec Králové |
Výška: | 250 m n.m. |
GPS: | 50°12'33.923"N, 15°49'56.105"E |
Sídlí zde biskupství královéhradecké diecéze. Tato oblast byla osídlena již v prehistorických dobách, a to díky přírodním vlastnostem. Historické centrum skrývá jedinečné panorama Velkého náměstí, kde se nachází hned tři stavební slohy, a to gotická katedrála svatého Ducha, renesanční zvonice zvaná Bílá věž a také barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Hradec Králové je také kulturní a turistické centrum. Město navštíví ročně tisíce turistů, a to díky památkám a místním festivalům. Hradec Králové je slavný pro svou moderní výstavbu, a dokonce je označen jako Salon republiky.
Historie
První zmínku o hradišti Hradci Králové nalezneme v roce 995. Přesné datum povýšení hradiště na město není dosud známé. Vlivem značného stavebního ruchu, terénních úprav, požárů a válečných škod došlo ke ztrátě nejstarších archeologických stop.
Osudový význam pro vývoj městského osídlení mělo 13. století, kdy se za Přemysla Otakara I. roku 1225 stal hrad s tržním předhradím svobodným královským městem. Ještě ve 13. století byl postaven nový gotický královský hrad, kde často přebývali Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II. i Václav II.
Hradec ustanovil Václav II. za část věna českým královnám, které na hradě žily jako vdovy. Hmotným dokladem bohatství města v době, kdy v Hradci sídlil skvělý dvůr královny Elišky Rejčky, je chrám sv. Ducha z počátku 14. Století, v němž byl roku 1424 pochován Jan Žižka.
Roku 1857 bylo město spojeno se světem železnicí, později založilo cukrovar, strojírnu, plynárnu, záložnu a spořitelnu. Roku 1864 vznikla světoznámá továrna na piana firmy Antonín Petrof.
V 80. letech bylo postaveno Klicperovo divadlo, založeno muzeum, živý kulturní ruch byl i na hradeckém gymnasiu, jehož žákem byl v 60. letech Alois Jirásek a na počátku našeho století i Karel Čapek a Emil Vachek.
Dnes je Hradec Králové přirozenou krajskou metropolí, dopravním uzlem, sídlem mnoha úřadů, státních institucí, bank a průmyslových podniků. Je také městem univerzitním. Je častým místem konání odborných kongresů a sympozií. Působí zde mnoho významných kulturních institucí, např. Klicperovo divadlo, Divadlo Drak, Galerie moderního umění, Filharmonie Hradec Králové, Muzeum východních Čech atd. Město se stalo známým rovněž mnoha hudebními festivaly s mezinárodní účastí. Hradec Králové je nejen městem kongresové turistiky, ale i výchozím místem zajímavých tras za pamětihodnostmi a přírodními krásami v okolí. K využití volného času jsou pořádány celoroční programy významných akcí pod názvem REGINA. Dnešní rozvoj města tak vědomě navazuje na své dobré tradice.
Kultura
Z umění nabízí metropole několik divadel: Klicperovo divadlo, Adalbertinum, loutkové Divadlo Drak. Návštěvníci mohou navštívit kina (Centrál, letní kino Širák, multikino Cinestar), či si vyposlechnout koncert filharmonie.
Muzeum východních Čech nabízí širokou škálu pohledů do minulosti tohoto kraje.
Zábava
Samo město kromě jedinečného panoramatu na starém městě, kde se setkává několik stavebních slohů, láká turisty i díky botanické zahradě léčivých rostlin, obřímu akvárium či za zábavou prostředkované aquacentrem. Lze také navštívit chráněné území Orlice či Hradecké lesy. Město je též důležitým uzlem turistů pokračujícím za zimními sporty. Nedaleko od něj se totiž nachází nejvyšší pohoří Krkonoše či Orlické hory.
Hradec Králové je pořadatelem mnoha festivalů. Patří mezi ně na příklad:
Divadlo evropských regionů - vyvrcholení divadelní sezony
Jazz goes to town - nejprestižnější z tuzemských i evropských jazzových festivalů
Hudební fórum - festival moderní vážné hudby
Rock for People - jeden z největších hudebních festivalů v ČR
Hip Hop Kemp - jediný třídenní hip-hopový festival v ČR
Truckfest - největší mezinárodní setkání autodopravců se spanilou projížďkou městem
Gastro Hradec - mistrovství republiky kuchařů a cukrářů i přehlídka kuchařského a cukrářského umění
Febiofest - filmovým festival, v Hradci se v Cinestaru konají jeho Ozvěny
Entrée k tanci - festival taneční a pohybové tvorby
Setkání s folklórem - festival pořádaný domácím folklórním souborem Kvítek
Ve městě se také konají Slavnosti bitvy u Hradce Králové 1866 a Slavnosti královny Elišky.
Zajímavosti
Město je proslulé moderní výstavbou, a dokonce mu bylo přisouzeno označení Salon republiky.
Pověst - V Hradci se chystala exekuce rakovnického zločince. Zločinec před popravou uviděl v davu lidí svého známého, žebráka, a řekl mu, aby se vrátil do Rakovníka, kde pod stromem nalezne poklad. Z části peněz nechť koupí Hradci zvon. A tak se také stalo. Stejná pověst se vypravuje také o zvonu v Rakovníku.
Osobnosti mešta
K nejvýznamnějším starostům města patřil František Ulrich, jehož zásluhou byl Hradec Králové ve 30. letech 20. století nazýván „salónem republiky". O toto označení se zasloužili i architekti Jan Kotěra a Josef Gočár.
Mezi další osobnosti spojené s historií města patří: Bohuslav Balbín, Václav Kliment Klicpera, Josef Chmela, Jaroslav Durych, František Cyril Kampelík, Václav František Červený, zakladatel slavné hradecké továrny na hudební nástroje, Antonín Petrof, zakladatel továrny na piana, a řada dalších.
Na královéhradeckém (dnes Tylově) gymnáziu studovali například Václav Hanka, Josef Jaroslav Langer, Josef Kajetán Tyl, Karel Jaromír Erben, František Škroup, Alois Jirásek a na počátku 20. století i Karel Čapek nebo Emil Vachek.
Doprava
Na rozdíl od sousedních Pardubic (železniční koridor) je Hradec Králové důležitým bodem v autobusové dopravě mezi Polskem a zbytkem České Republiky. Stejně jako jiná krajská města je důležitým dopravním uzlem ve svém regionu a kraji. Důležitá je pro kraj hlavně doprava mezi hlavním městem Prahou, která je vedena dálnicí D11) a sousedním městem Pardubic. Dodnes zde byla vedená doprava železniční tratí, ale magistrát přikládá vyšší důležitost právě autobusové dopravě, která s novým terminálem hromadné dopravy bude mezi městy fungovat. Ta povede po Rašínově třídě v Hradci Králové dále rychlostní silnicí R37. Město Hradec Králové je pro svou polohu a díky Gočárovu okruhu známé také jako křižovatka republiky.
Hradec Králové není zvláště důležitým uzlem železniční dopravy. Na jeho území je 5 stanic - největší a nejznámější je Hradec Králové hlavní nádraží.
Letiště Hradec Králové je jakožto vojenské letiště používáno výhradně soukromníky.
Po Hradci Králové jezdí 43 linek městské hromadné dopravy, z čehož je 4 noční autobusová linka, 6 rychlíkových, 6 školních a 1 smluvní doprava mezí Hlavním Nádraží a Hypermarketem TESCO a HORNBACH. Zbytek (26 linek městské hromadné dopravy) jezdí obyčejné pravidelně jízdy podle jízdních řádů dopravního podniku města po celý den. O čísla linek MHD se dělí jak autobusová doprava, tak trolejbusy. Síť MHD je rozdělena do dvou tarifních pásem, první a druhé. To druhé zahrnuje však pouze obce Charbuzice, Předměřice nad Labem, Lochenice, Stěžery, Stěžírky, Vysokou nad Labem a Béleč. Zbytek sítě MHD se nachází v tarifním pásmu jedna. Nově byl v Hradci Králové zaveden čipový odbavovací systém. Zároveň ale platí jízdenky papírové.
V současné době město zvažuje zavedení tramvajové dopravy.
Školství
Hradec Králové je univerzitní město: působí v něm Univerzita Hradec Králové, Lékařská fakulta, Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy a Lékařská fakulta Univerzity obrany.
Dále je ve městě okolo deseti odborných škol, mezi něž patří Obchodní akademie, Střední průmyslová škola či soukromá Střední škola aplikované kybernetiky.