Přehrada Láz

Přehrada Láz na řece Litávce byla postavena v letech 1818 – 1822 za účelem zásobovat užitkovou vodou příbramské hutě a doly. Její původní název byl Erzherzog Franz Karl Teich No. 1, šlo pochopitelně o vodní nádrž v Rakousko-Uhersku. V letech 1857 – 1859 byla hráz poprvé rekonstruována, v důsledku havárie. Další rekonstrukce proběhla až o více než sto let později v letech 1991 – 1993.

Hráz je dlouhá 245 metrů, v koruně je široká 5 metrů a vysoká 16 metrů. Objem zadržené vody činí zhruba 830 tisíc kubíků. Zdejší voda je poměrně značně kyselá. Zatopená plocha činí přibližně 15 hektarů.

V okolí přehrady se nachází významné mokřady a rašeliniště, západním směrem najdete rozsáhlé louky, v místech bývalé sklárny Skelná Huť.

Okolí přehrady je oblíbeno cykloturisty a pěšími turisty, a především sběrači borůvek a houbaři. V okolí vrchu Žernovák se totiž nachází rozsáhlé plantáže borůvkových keřů. Oficiálně je však přehrada a její bezprostřední okolí veřejnosti nepřístupné, poněvadž leží ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 31.10.2020
Zataženo
12°C
6°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1024.3hPa
Vítr: 3.4m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Neděle 1.11.
Silný déšť
13°C
12°C
Pondělí
2.11.2020
Polojasno
16°C
13°C
Úterý
3.11.2020
Déšť
14°C
8°C
Středa
4.11.2020
Polojasno
7°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Láz u Příbrami 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Brusná u Bludova - Rozhledna Brusná je svérázná, netypická dřevěná vyhlídková stavba opatřená ocelovým schodištěm.
Rozhledna Brodek - Menší vyhlídková stavba ze dřeva, vysoká 8 metrů, vyrostla v roce 2010 v Brodku u Přerova zásluhou jednoho z místních obyvatel.
Rozhledna Vitčice - V roce 2001 byla postavena dřevěná, 8 metrů vysoká, rozhledna z trámové konstrukce s horní krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 6 metrů nad zemí. 
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.