Zámek Tuchoměřice

Zámek Tuchoměřice je v současné době chráněn jako kulturní památka České republiky. Využívá jej křesťanská komunita Chemin Neuf a je veřejnosti nepřístupný. V minulosti zde až do roku 1989 bylo v provozu nemocniční oddělení pro dlouhodobě nemocné.

Současné podobě zámku předcházela gotická tvrz z 15. století. Na počátku 17. století byla přestavěna na renesanční zámek a v letech 1667 – 1669 došlo pod vedením italského architekta a stavitele Orsiho k barokní přestavbě. Od druhé poloviny 17. století byl zámek jezuitskou rezidencí.

Původní tvrz vlastnil Zbyněk z Hazmburka, Jan Služský z Chlumu a rod Služských nechal tvrz přestavět na zámek. V roce 1615 prodal zámek Jan Služský Ottovi Jiřímu z Vartemberka a v roce 1623 již zámek vlastnili Jezuité (kolej sv. Klimenta na Starém Městě Pražském).

Zámek byl zpustošen v období třicetileté války a poté jej Jezuité přestavěli spolu s kostelem sv. Víta ve stylu raného baroka. Jezuitský řád byl zrušen císařem Josefem II. v roce 1773 a zámek pak připadl Studijnímu nadačnímu fondu. Od roku 1898 areál zámku začal sloužit jako ústav pro rekonvalescenty z řad dlouhodobě nemocných pacientů, pod správou Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Od roku 1953 zdejší ústav již spadal pod pražskou nemocnici Motol a zámek sloužil jako léčebna dlouhodobě nemocných až do roku 1989. Byl přístupný ještě na konci 90. let minulého století, dnes je však veřejnosti nepřístupný a obývá jej křesťanská komunita Chemin Neuf.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 20.4.2019
Polojasno
20°C
13°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1029.3hPa
Vítr: 2.8m/s
z východo-severo-východu
Zítra
Neděle 21.4.
Jasno
18°C
11°C
Pondělí
22.4.2019
Jasno
18°C
11°C
Úterý
23.4.2019
Zataženo
19°C
9°C
Středa
24.4.2019
Skoro jasno
21°C
12°C

Kontakt

Adresa:
ulice Školní 1
Tuchoměřice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Černovičky - Černovičky jsou bývalou malou obcí, v současné době jsou součástí obce Středokluky. Necelý 1 km jihovýchodním směrem leží další malá vesnička Pazderna, která spadá pod katastrální území obce Tuchoměřice.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Středokluky - Obec Středokluky se rozrůstá díky své výhodné poloze - nachází se jen několik km od letiště Praha - Ruzyně a u dálnice D7. V roce 2014 měla obec 1050 obyvatel. Ve Středoklukách sídlí nakladatelství Zdeněk Susa.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Jelení hora - Jelení hora je jedna z krkonošských tisícovek nedaleko Malé Úpy. 
Orel (hora) - Orel je název jedné z šumavských tisícovek, najdete ji nedaleko horského střediska Kvilda.
Chlum (hora) - Chlum je název jedné ze šumavských tisícovek. Nachází se uvnitř areálu vojenského újezdu Boletice. Zároveň se jedná o šestý nejvyšší vrchol v okrese Český Krumlov.
Lysečina - Lysečina je hora na Česko-polském pomezí, je zároveň nejvyšším vrcholkem Pomezního hřebenu v Krkonoších. Najdete ji nedaleko Pomezních Bud.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Apartmány Vlčková - ubytování Zlín - Ubytování nedaleko města Zlín v soukromých luxusně vybavených apartmánech a 4km od Zoo Lešná v obci Vlčková.
Chalupa Krkonoše - lenné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst