Zámek Tuchoměřice

Zámek Tuchoměřice je v současné době chráněn jako kulturní památka České republiky. Využívá jej křesťanská komunita Chemin Neuf a je veřejnosti nepřístupný. V minulosti zde až do roku 1989 bylo v provozu nemocniční oddělení pro dlouhodobě nemocné.

Současné podobě zámku předcházela gotická tvrz z 15. století. Na počátku 17. století byla přestavěna na renesanční zámek a v letech 1667 – 1669 došlo pod vedením italského architekta a stavitele Orsiho k barokní přestavbě. Od druhé poloviny 17. století byl zámek jezuitskou rezidencí.

Původní tvrz vlastnil Zbyněk z Hazmburka, Jan Služský z Chlumu a rod Služských nechal tvrz přestavět na zámek. V roce 1615 prodal zámek Jan Služský Ottovi Jiřímu z Vartemberka a v roce 1623 již zámek vlastnili Jezuité (kolej sv. Klimenta na Starém Městě Pražském).

Zámek byl zpustošen v období třicetileté války a poté jej Jezuité přestavěli spolu s kostelem sv. Víta ve stylu raného baroka. Jezuitský řád byl zrušen císařem Josefem II. v roce 1773 a zámek pak připadl Studijnímu nadačnímu fondu. Od roku 1898 areál zámku začal sloužit jako ústav pro rekonvalescenty z řad dlouhodobě nemocných pacientů, pod správou Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Od roku 1953 zdejší ústav již spadal pod pražskou nemocnici Motol a zámek sloužil jako léčebna dlouhodobě nemocných až do roku 1989. Byl přístupný ještě na konci 90. let minulého století, dnes je však veřejnosti nepřístupný a obývá jej křesťanská komunita Chemin Neuf.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Školní 1
Tuchoměřice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Černovičky - Černovičky jsou bývalou malou obcí, v současné době jsou součástí obce Středokluky. Necelý 1 km jihovýchodním směrem leží další malá vesnička Pazderna, která spadá pod katastrální území obce Tuchoměřice.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Středokluky - Obec Středokluky se rozrůstá díky své výhodné poloze - nachází se jen několik km od letiště Praha - Ruzyně a u dálnice D7. V roce 2014 měla obec 1050 obyvatel. Ve Středoklukách sídlí nakladatelství Zdeněk Susa.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Kmeťovka - Rozhledna Kmeťovka je krásná stylová dřevěná stavba o dvou vyhlídkových patrech.
Rozhledna Trchovnica - Rozhledna Trchovnica je zastřešená stavba dřevem pobité vyhlídkové věže s kamennou podezdívkou.
Rozhledna Klin - Rozhledna Klin nad Oravskou přehradou je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Brabírka - Rozhledna Brabírka je stylová dřevěná stavba na zděné podezdívce.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz