Zámek Tuchoměřice

Zámek Tuchoměřice je v současné době chráněn jako kulturní památka České republiky. Využívá jej křesťanská komunita Chemin Neuf a je veřejnosti nepřístupný. V minulosti zde až do roku 1989 bylo v provozu nemocniční oddělení pro dlouhodobě nemocné.

Současné podobě zámku předcházela gotická tvrz z 15. století. Na počátku 17. století byla přestavěna na renesanční zámek a v letech 1667 – 1669 došlo pod vedením italského architekta a stavitele Orsiho k barokní přestavbě. Od druhé poloviny 17. století byl zámek jezuitskou rezidencí.

Původní tvrz vlastnil Zbyněk z Hazmburka, Jan Služský z Chlumu a rod Služských nechal tvrz přestavět na zámek. V roce 1615 prodal zámek Jan Služský Ottovi Jiřímu z Vartemberka a v roce 1623 již zámek vlastnili Jezuité (kolej sv. Klimenta na Starém Městě Pražském).

Zámek byl zpustošen v období třicetileté války a poté jej Jezuité přestavěli spolu s kostelem sv. Víta ve stylu raného baroka. Jezuitský řád byl zrušen císařem Josefem II. v roce 1773 a zámek pak připadl Studijnímu nadačnímu fondu. Od roku 1898 areál zámku začal sloužit jako ústav pro rekonvalescenty z řad dlouhodobě nemocných pacientů, pod správou Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Od roku 1953 zdejší ústav již spadal pod pražskou nemocnici Motol a zámek sloužil jako léčebna dlouhodobě nemocných až do roku 1989. Byl přístupný ještě na konci 90. let minulého století, dnes je však veřejnosti nepřístupný a obývá jej křesťanská komunita Chemin Neuf.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 21.8.2018
Polojasno
25°C
20°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1020.7hPa
Vítr: 2.4m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Středa 22.8.
Polojasno
28°C
23°C
Čtvrtek
23.8.2018
Polojasno
31°C
23°C
Pátek
24.8.2018
Deštivo
26°C
17°C
Sobota
25.8.2018
Zataženo
27°C
15°C

Kontakt

Adresa:
ulice Školní 1
Tuchoměřice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Černovičky - Černovičky jsou bývalou malou obcí, v současné době jsou součástí obce Středokluky. Necelý 1 km jihovýchodním směrem leží další malá vesnička Pazderna, která spadá pod katastrální území obce Tuchoměřice.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Středokluky - Obec Středokluky se rozrůstá díky své výhodné poloze - nachází se jen několik km od letiště Praha - Ruzyně a u dálnice D7. V roce 2014 měla obec 1050 obyvatel. Ve Středoklukách sídlí nakladatelství Zdeněk Susa.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Vodní nádrž Tatrovice - Vodní nádrž Tatrovice nedaleko od obce Jindřichovice je zásobena vodou z Tatrovického potoka. Přehrada vznikla v rozmezí let 1966 – 1969.
Vodní nádrž Horní Bečva - Vodní nádrž Horní Bečva na horním toku Rožnovské Bečvy je jedním z nejkrásnějších vodních rezervoárů v Beskydech.
Vodní nádrž Újezd - Vodní nádrž Újezd na říčce Bílině pokrývá plochu zhruba 15 hektarů Mostecké pánve. Maximální hloubka vody v nádrži činí 12 metrů, přehradní hráz je zemní, sypaná, široká 9 metrů a vysoká 14 metrů.
Přehrada Láz - Přehrada Láz na řece Litávce byla postavena v letech 1818 – 1822 za účelem zásobovat užitkovou vodou příbramské hutě a doly. Její původní název byl Erzherzog Franz Karl Teich No. 1, šlo pochopitelně o vodní nádrž v Rakousko-Uhersku. V letech 1857 – 1859 byla hráz poprvé rekonstruována, v důsledku havárie. Další rekonstrukce proběhla až o více než sto let později v letech 1991 – 1993.

Nové ubytování

+ přidat
APARTMÁN ČERNÝ DŮL - Nabízíme ubytování ve stylovém apartmánu v obci Černý Důl v Krkonoších. Apartmán Černý Důl se nachází v klidné části malebného náměstí a v těsné blízkosti lyžařského střediska (200m). Je tak ideální výchozí bod pro turistiku, cyklistiku a lyžování.
Penzion POHODA - Nabízíme ubytování v rodinném penzionu s přátelskou atmosférou a osobním přístupem. Penzion leží v srdci Karlovarského kraje. jeho poloha je vhodná pro klidnou i aktivní dovolenou, při pracovní cestě a je ideálním místem i pro romantické víkendové pobyty.
Dětenice - pezion u Ungerů-středověká hospoda - Penzion u Ungerů se nachází 250 m od středověké hopody se super zábavou a pohoštěnim
HOŘOVICKÁ CHATA - Rekreační chata v letovisku Cholín s 18 pokoji / 63 lůžek na Slapské přehradě, s celoročním provozem,přímý bus do Prahy, vhodné pro rodiny s dětmi, školy.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace POHODA - Pouze domácí kuchyně v krásném "retro" prostředí. Otevírací doba: denně 12:00 - 22:00 V naší rodinné restauraci POHODA vaříme pouze domácí jídla, žádné polotovary. Točíme regionální pivko od Strakonického pivovaru Přijďte ochutnat například - Knedlíčkovou polévku - Pečenou kachničku, bramborový knedlík, červené zelí - Hovězí "Hydčický" gulášek, houskový knedlík - Borůvkové knedlíky se šlehačkou - Bramborové knedlíky plněné uzeným masem - Boloňské špagety sypané sýrem - Vepřové výpečky, houskový knedlík, bílé zelí Dále zajišťujeme ubytování ve skromných, ale čistých a útulných pokojíčkách.
Ristorante Nolita - Středomořská Restaurace Pizza Pasta Grill
U Divišů - Zveme Vás do restaurace U Divišů, která nabízí příjemné vnitřní i venkovní posezení, dobré jídlo za skvělou cenu polední menu od 89,- a speciality jako kapří hranolky. Najdete nás na Hlavní třídě v Kladně. Tešíme se
Green Coco bar - Vychutnejte si svěží smoothie, zeleninové saláty, tortilly nebo chia puding, to vše a mnoho dalšího pro Vás připravujeme čerstvé každý den.