Rybník Olšina

Rybník Olšina nedaleko Horní Plané v okrese Český Krumlov se nachází na území bývalého vojenského újezdu Boletice. V současné době je pod správou Vojenských lesů a statků.

Rybník Olšina byl založen  zhruba v polovině 15. století, poprvé je písemně zmíněn v roce 1458. Podle některých pramenů však vznikl již v roce 1370 zásluhou cisterciáckého kláštera ve Zlaté Koruně.

Rozloha rybníka je 138 akrů, sypaná zemní hráz je vysoká 6,4 metru a dlouhá 400 metrů. Největší hloubka u stavidla činí necelých 5 metrů. Nádrž pojme přibližně 2,5 milionu kubíků vody.

Rybník Olšina napájí Olšinský potok a výlov rybníka se provádí na konci října jednou za dva roky. Hráz rybníka se kdysi (v 18. století) protrhla. Protržení hráze způsobilo materiální škody i oběti na životech, přičemž záplavová vlna dosáhla až k hranici Prahy.

V místě protržení dnes stojí rybářská bašta, chráněná jako kulturní památka ČR. Uvnitř bašty bylo zřízeno muzeum o historii zdejšího regionu zaměřené na tradici chovu ryb.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 27.1.2021
Zataženo
-2°C
-4°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1017.8hPa
Vítr: 3.1m/s
z západu
Zítra
Čtvrtek 28.1.
Sněžení
0°C
1°C
Pátek
29.1.2021
Silný déšť
3°C
2°C
Sobota
30.1.2021
Déšť
3°C
0°C
Neděle
31.1.2021
Sněžení
-2°C
-7°C

Kontakt

Adresa:
Polná na Šumavě 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Půjčovna lodí Mazel - Půjčovna vám poskytne lodě, kánoe, rafty a také mořské kajaky. Zažijte něco nového na řekách Vltava či Sázava.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 9km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Radejčín - Rozhledna Radejčín je stožár vysílače mobilního operátora, postavený v roce 2010.
Rozhledna Ploučnická vyhlídka - Neobvyklá vyhlídková stavba stojící v Benešově nad Ploučnicí na Sokolském vrchu patří k nejstarším objektům tohoto druhu v České republice.
Rozhledna Pastýřská stěna - Rozhledna Pastýřská stěna v Děčíně, nedaleko Zoologické zahrady, pochází z roku 1905. Jedná se o kamennou stavbu, připomínající svým vzhledem gotický hrad.
Rozhledna Na Horách - Rozhledna s poetickým jménem Na Horách využívá především výhody místního terénu, je postavena na nevysokém návrší, ale s dobrým výhledem do krajiny Českého středohoří.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.