Rybník Olšina

Rybník Olšina nedaleko Horní Plané v okrese Český Krumlov se nachází na území bývalého vojenského újezdu Boletice. V současné době je pod správou Vojenských lesů a statků.

Rybník Olšina byl založen  zhruba v polovině 15. století, poprvé je písemně zmíněn v roce 1458. Podle některých pramenů však vznikl již v roce 1370 zásluhou cisterciáckého kláštera ve Zlaté Koruně.

Rozloha rybníka je 138 akrů, sypaná zemní hráz je vysoká 6,4 metru a dlouhá 400 metrů. Největší hloubka u stavidla činí necelých 5 metrů. Nádrž pojme přibližně 2,5 milionu kubíků vody.

Rybník Olšina napájí Olšinský potok a výlov rybníka se provádí na konci října jednou za dva roky. Hráz rybníka se kdysi (v 18. století) protrhla. Protržení hráze způsobilo materiální škody i oběti na životech, přičemž záplavová vlna dosáhla až k hranici Prahy.

V místě protržení dnes stojí rybářská bašta, chráněná jako kulturní památka ČR. Uvnitř bašty bylo zřízeno muzeum o historii zdejšího regionu zaměřené na tradici chovu ryb.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 16.2.2019
Polojasno
6°C
0°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1029.5hPa
Vítr: 1.7m/s
z jiho-západu
Zítra
Neděle 17.2.
Jasno
12°C
8°C
Pondělí
18.2.2019
Jasno
9°C
-1°C
Úterý
19.2.2019
Jasno
6°C
1°C
Středa
20.2.2019
Polojasno
4°C
-1°C

Kontakt

Adresa:
Polná na Šumavě 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Půjčovna lodí Mazel - Půjčovna vám poskytne lodě, kánoe, rafty a také mořské kajaky. Zažijte něco nového na řekách Vltava či Sázava.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 9km

Nová místa

+ přidat
Koloběžky Malá Skála - Půjčovna koloběžek - Půjčovna koloběžek na Malé Skále na cyklostezce Greenway Jizera.
Rafty Jizera Malá Skála - Rafty Jizera - půjčovna raftů a kánoí na Jizeře na Malé Skále
Půjčovna lodí Malá Skála - Lodě Maloskalsko - Půjčovna lodí, raftů, koloběžek a horských kol na Malé Skále na řece Jizeře a cykloztezce Greenway Jizera.
Hvozd - Hvozd je jedním z výrazných znělcových masivů v Lužických horách, zároveň jde o pátou nejvyšší horu Lužických hor.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Apartmány Vlčková - ubytování Zlín - Ubytování nedaleko města Zlín v soukromých luxusně vybavených apartmánech a 4km od Zoo Lešná v obci Vlčková.
Chalupa Krkonoše - lenné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst
Restaurace a galerie u Michala - Rodinná restaurace v klidné části obce cca 100m od silnice číslo 3. Vhodné pro rodiny s dětmi, česká kuchyně.