Rybník Olšina

Rybník Olšina nedaleko Horní Plané v okrese Český Krumlov se nachází na území bývalého vojenského újezdu Boletice. V současné době je pod správou Vojenských lesů a statků.

Rybník Olšina byl založen  zhruba v polovině 15. století, poprvé je písemně zmíněn v roce 1458. Podle některých pramenů však vznikl již v roce 1370 zásluhou cisterciáckého kláštera ve Zlaté Koruně.

Rozloha rybníka je 138 akrů, sypaná zemní hráz je vysoká 6,4 metru a dlouhá 400 metrů. Největší hloubka u stavidla činí necelých 5 metrů. Nádrž pojme přibližně 2,5 milionu kubíků vody.

Rybník Olšina napájí Olšinský potok a výlov rybníka se provádí na konci října jednou za dva roky. Hráz rybníka se kdysi (v 18. století) protrhla. Protržení hráze způsobilo materiální škody i oběti na životech, přičemž záplavová vlna dosáhla až k hranici Prahy.

V místě protržení dnes stojí rybářská bašta, chráněná jako kulturní památka ČR. Uvnitř bašty bylo zřízeno muzeum o historii zdejšího regionu zaměřené na tradici chovu ryb.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 16.7.2018
Deštivo
19°C
15°C
Srážky: 6.3mm
Tlak: 1014.5hPa
Vítr: 0.4m/s
z severo-západu
Zítra
Úterý 17.7.
Polojasno
21°C
16°C
Středa
18.7.2018
Zataženo
21°C
15°C
Čtvrtek
19.7.2018
Polojasno
20°C
12°C
Pátek
20.7.2018
Skoro jasno
23°C
16°C

Kontakt

Adresa:
Polná na Šumavě 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Půjčovna lodí Mazel - Půjčovna vám poskytne lodě, kánoe, rafty a také mořské kajaky. Zažijte něco nového na řekách Vltava či Sázava.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 9km

Nová místa

+ přidat
Merklínský rybník - Merklínský rybník v okrese Plzeň-jih se nachází na východním okraji stejnojmenné obce. Nechal jej vybudovat potomek rytířského rodu Vilém z Chřínova přibližně v 15. století.   
Rybník Řežabinec - Řežabinec je národní přírodní rezervace, jejíž součástí je Řežabinecký rybník a Řežabinecké tůně.
Rybník Labuť - Labuť je název největšího rybníku ve známé rybníkářské oblasti Blatná – Lnáře. Rybník byl vybudován nedaleko mezi obcemi Myštice a Chobot.
Rybník Olšina - Rybník Olšina nedaleko Horní Plané v okrese Český Krumlov se nachází na území bývalého vojenského újezdu Boletice. V současné době je pod správou Vojenských lesů a statků.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion POHODA - Nabízíme ubytování v rodinném penzionu s přátelskou atmosférou a osobním přístupem. Penzion leží v srdci Karlovarského kraje. jeho poloha je vhodná pro klidnou i aktivní dovolenou, při pracovní cestě a je ideálním místem i pro romantické víkendové pobyty.
Dětenice - pezion u Ungerů-středověká hospoda - Penzion u Ungerů se nachází 250 m od středověké hopody se super zábavou a pohoštěnim
HOŘOVICKÁ CHATA - Rekreační chata v letovisku Cholín s 18 pokoji / 63 lůžek na Slapské přehradě, s celoročním provozem,přímý bus do Prahy, vhodné pro rodiny s dětmi, školy.
Levné ubytování České Budějovice - Penzion Minor - Levné ubytování České Budějovice nabízí kromě běžného ubytování v penzionu také výhodný víkendový pobyt s výraznou slevou, nebo diskrétní ubytování pro zamilované páry v denní době od 9.00 do 15.00 hodin.

Nové restaurace

+ přidat
Green Coco bar - Vychutnejte si svěží smoothie, zeleninové saláty, tortilly nebo chia puding, to vše a mnoho dalšího pro Vás připravujeme čerstvé každý den.
Občerstvení Střela - Rodinné občerstvení se zaměřením na domácí a kvalitní jídla. Nabízíme snídaně, domácí polévky, teplé pokrmy, ale i točené limo a pivo. Každý všední den čerstvá, domácí polévka z kvalitních surovin ... sledujte naše Polévkové Menu.
Steak bar Hředle 77 - Více informací na : www.steak-hredle.cz
Žižkov na Žižkově - Pivovar Moravský Žižkov dorazil do Prahy a ne náhodou na Žižkov. Poctivá česká kuchyně, jenž uspokojí maso-žrouta i vegana, domácí limonády, čerstvé mošty a jiné a jiné dobroty. Jste srdečně zváni.