Zřícenina hradu Melice

Zřícenina hradu Melice nedaleko Vyškova je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka. Nachází se mezi obcemi Drysice a Pustiměř.

Kamenný hrad byl poprvé písemně zmíněn v roce 1339. Nechal jej vystavět olomoucký biskup Jan Volek.

Hrad byl reprezentativním sídlem několika generací olomouckých biskupů, majetek byl pod správou léna, konkrétně Mikulášem z Mejlic, Ješkem Šramem a Janošem z Mejlic, Alšíkem z Mejlic a Majnušem z Mejlic.

Od roku 1383 byl hrad dán do zástavy markraběti Joštovi a od roku 1401 jej vlastnil zástavní věřitel Heralt z Kunštátu. V zástavě měl hrad pak ještě Znata z Mejlic a převor Štěpán.

Hrad byl v obýván i v průběhu husitských válek, ale poté je již uváděn jako opuštěný.

V roce 1423 se husitům podařilo hrad dobýt a byl jedním z jejich opěrných bodů, přesto již v roce 1439 byl natolik poškozen, že byl neobyvatelný.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 23.4.2019
Déšť
16°C
11°C
Srážky: 0.7mm
Tlak: 1013.6hPa
Vítr: 7m/s
z jiho-východu
Zítra
Středa 24.4.
Zataženo
17°C
16°C
Čtvrtek
25.4.2019
Skoro jasno
25°C
17°C
Pátek
26.4.2019
Skoro jasno
26°C
12°C
Sobota
27.4.2019
Zataženo
13°C
11°C

Kontakt

Adresa:
Vojenský újezd Březina 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Street Workout Park Pustiměř - Street Workout Park v obci Pustiměř vybudovala firma RVL13 (Revolution 13).
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Přilba - Přilba je název hory na Šumavě, nedaleko Kvildy a Churáňova. Na jejím úpatí se nachází horská osada Nové Hutě.
Jelení hora - Jelení hora je jedna z krkonošských tisícovek nedaleko Malé Úpy. 
Orel (hora) - Orel je název jedné z šumavských tisícovek, najdete ji nedaleko horského střediska Kvilda.
Chlum (hora) - Chlum je název jedné ze šumavských tisícovek. Nachází se uvnitř areálu vojenského újezdu Boletice. Zároveň se jedná o šestý nejvyšší vrchol v okrese Český Krumlov.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Apartmány Vlčková - ubytování Zlín - Ubytování nedaleko města Zlín v soukromých luxusně vybavených apartmánech a 4km od Zoo Lešná v obci Vlčková.
Chalupa Krkonoše - lenné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst