Vodní nádrž Kamenička

Vodní nádrž Kamenička v okrese Chomutov v Krušných horách patří k našim nejkrásnějším přehradám. Jedná se o obloukovou kamennou gravitační hráz nad ústím potoka Kamenička. Přehradu spravuje Povodí Ohře.

Přehrada vznikla zásluhou vodohospodářského projektu v roce 1891, kdy bylo zapotřebí vyřešit zásobování města Chomutova pitnou vodou. Tehdy bylo počítáno na jednu osobu denně 60 litrů vody. Původně měla přehrada vyrůst na řece Chomutovce, bohužel byl v řece malý průtok, a tak se hráz nakonec stavěla na říčce Kameničce. Na stavbě pracovalo zhruba tisíc dělníků z Itálie a Chorvatska, kteří se na budování přehrad specializovali. Stavbu provedla firma G.A.Wayss and Cie v letech 1899 – 1904.

Hráz je vysoká 33 metrů, dlouhá 153 metrů, je vystavěna z lomového kamene na podkladu ze žulového skaliska. Přehrada je vybavena odběrnou věží se dvěma spodními výpustěmi. Hráz chrání bezpečnostní přeliv, kudy může protékat až 29 kubíků za sekundu kaskádovým spádem do koryta potoka. Součástí přehrady je Dieterova štola, což je odvodní kanál pro nekvalitní kyselou vodu z horského rašeliniště nad přehradou.

Přehrada dnes slouží jako odběrné místo pro pitnou vodu, která odtud putuje do úpravny vody III. mlýn. Tato technická památka z konce 19. století spadá do ochranného pásma vodního zdroje a vstup na přehradu není povolen. Podél pravého břehu však vede turistická značka a cyklotrasa č. 3078.

Nedaleko odtud můžete navštívit přírodní rezervaci Buky nad Kameničkou, kde Vás určitě příjemně překvapí přes 200 let starý bukový porost.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 18.6.2018
Polojasno
18°C
12°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1020.7hPa
Vítr: 3.9m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Úterý 19.6.
Zataženo
19°C
15°C
Středa
20.6.2018
Zataženo
21°C
17°C
Čtvrtek
21.6.2018
Zataženo
23°C
8°C
Pátek
22.6.2018
Deštivo
11°C
7°C

Kontakt

Adresa:
Blatno 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Mezihoří - Menší lyžařský areál nedaleko od Chomutova na území Krušných hor si oblíbili především nenároční lyžaři, začátečníci, středně pokročilí a rodiny s malými dětmi.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Zřícenina hradu Leuchtenštejn - Zřícenina hradu Leuchtenštejn nedaleko města Zlaté Hory pochází ze 13. století.
Zřícenina hradu Leština - Zřícenina hradu Leština se vypíná na skalnatém výběžku u stejnojmenné obce, která je poprvé zmiňována v první polovině 15. století.
Hrad Kozlov u Třebíče - Zřícenina hradu Kozlov nedaleko obce Kozlany se vypíná na skalnatém ostrohu nad řekou Jihlavou. Pozůstatky hradu se nachází poblíž vodního díla Dalešice.
Hrad Krupka - Zřícenina gotického kamenného hradu nad stejnojmenným městem je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion POHODA - Nabízíme ubytování v rodinném penzionu s přátelskou atmosférou a osobním přístupem. Penzion leží v srdci Karlovarského kraje. jeho poloha je vhodná pro klidnou i aktivní dovolenou, při pracovní cestě a je ideálním místem i pro romantické víkendové pobyty.
dětenice Pezion u Ungerů-středověká hospoda - Penzion u Ungerů se nachází 250 m od středověké hopody se super zábavou a pohoštěnim
HOŘOVICKÁ CHATA - Rekreační chata v letovisku Cholín s 18 pokoji / 63 lůžek na Slapské přehradě, s celoročním provozem,přímý bus do Prahy, vhodné pro rodiny s dětmi, školy.
Levné ubytování České Budějovice - Penzion Minor - Levné ubytování České Budějovice nabízí kromě běžného ubytování v penzionu také výhodný víkendový pobyt s výraznou slevou, nebo diskrétní ubytování pro zamilované páry v denní době od 9.00 do 15.00 hodin.

Nové restaurace

+ přidat
Green Coco bar - Vychutnejte si svěží smoothie, zeleninové saláty, tortilly nebo chia puding, to vše a mnoho dalšího pro Vás připravujeme čerstvé každý den.
Občerstvení Střela - Rodinné občerstvení se zaměřením na domácí a kvalitní jídla. Nabízíme snídaně, domácí polévky, teplé pokrmy, ale i točené limo a pivo. Každý všední den čerstvá, domácí polévka z kvalitních surovin ... sledujte naše Polévkové Menu.
Steak bar Hředle 77 - Více informací na : www.steak-hredle.cz
Žižkov na Žižkově - Pivovar Moravský Žižkov dorazil do Prahy a ne náhodou na Žižkov. Poctivá česká kuchyně, jenž uspokojí maso-žrouta i vegana, domácí limonády, čerstvé mošty a jiné a jiné dobroty. Jste srdečně zváni.