Vodní nádrž Láz

Vodní nádrž na řece Litávce s názvem Láz nedaleko stejnojmenné obce se ukrývá v malebném zalesněném údolí v Brdech.

Malé údolíčko obklopují hory Hradiště, Tok, Brdce, Žernovák, Plešec, Bílá skála a Závirka. Říčka Litávka pramení nedaleko odtud, na svazích Hradiště a hory Malý Tok. Údolí si dokáže udržet po celý rok značnou vlhkost a proto se tu také hojně vyskytují mokřady a četná rašeliniště. Okolí přehrady a rozsáhlé brdské lesy jsou turisticky atraktivní oblastí, vede tudy řada stezek pro cyklisty, potkáte tu houbaře nebo sběrače borůvek a v zimě, pokud napadne dostatek přírodního sněhu, se tudy prohání běžkaři. Frekvence pohybu návštěvníků je tu poměrně vysoká i přesto, že se vodní dílo nachází v oficiálně nepřístupném Vojenském výcvikovém pásmu. V blízkosti přehrady byla kdysi v provozu sklárna (Skelná Huť).

Přehrada Láz vznikla v letech 1818 – 1822, jejím původním účelem bylo zásobovat pitnou vodou nedaleké příbramské hutě a rudné doly. Původní název přehrady byl Erzherzog Franz Karl Teich No. 1 (přehrada arcivévody Františka Karla). V roce 1857 došlo na přehradě k technickým problémům a havárii a v následujících dvou letech byla rekonstruována. Poslední zásadní rekonstrukce hráze proběhla v letech 1991 – 1993.

Zemní sypaná hráz je široká v koruně 5 metrů a je dlouhá 245 metrů. Výška hráze je necelých 16 metrů. Přehrada pojme zhruba 829 tisíc kubíků vody, jejíž kyselost dosahuje vlivem rašelinišť velmi vysokých hodnot. Zatopená vodní plocha činí patnáct a půl hektaru.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 22.9.2018
Polojasno
14°C
11°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1021.8hPa
Vítr: 6.1m/s
z západu
Zítra
Neděle 23.9.
Deštivo
13°C
14°C
Pondělí
24.9.2018
Skoro jasno
9°C
5°C
Úterý
25.9.2018
Polojasno
10°C
5°C
Středa
26.9.2018
Polojasno
12°C
7°C

Kontakt

Adresa:
Láz 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Dětské workoutové hřiště v Kutné Hoře - Dětské workoutové hřiště U Sokoláku
Bouřný - Bouřný je jeden z vrcholů Lužických hor. Jedná se o znělcovou kupu nedaleko od obce Nová Huť – část obce Svor. Nachází se na katastrálním území Horní Světlé.
Ždánidla - Ždánidla je název hory na Šumavě, v Železnorudské hornatině. Je to jedna ze šumavských třináctistovek, nedaleko od obce Prášily a státní hranice s Německem.
Stožec - Stožec je jedna ze šumavských tisícovek, je to konkrétně osmá nejvyšší šumavská hora na české straně tohoto malebného pohoří. Je zároveň horou velice dominantní, vyniká nad ostatním terénem mezi toky Studené a Teplé Vltavy.

Nové ubytování

+ přidat
Pension Klášter Teplá u Třebenic - Skvělé jídlo a ubytování v příjemném rodiném prostředí. Možno i s domácím mazlíčkem
APARTMÁN ČERNÝ DŮL - Nabízíme ubytování ve stylovém apartmánu v obci Černý Důl v Krkonoších. Apartmán Černý Důl se nachází v klidné části malebného náměstí a v těsné blízkosti lyžařského střediska (200m). Je tak ideální výchozí bod pro turistiku, cyklistiku a lyžování.
Penzion POHODA - Nabízíme ubytování v rodinném penzionu s přátelskou atmosférou a osobním přístupem. Penzion leží v srdci Karlovarského kraje. jeho poloha je vhodná pro klidnou i aktivní dovolenou, při pracovní cestě a je ideálním místem i pro romantické víkendové pobyty.
Dětenice - pezion u Ungerů-středověká hospoda - Penzion u Ungerů se nachází 250 m od středověké hopody se super zábavou a pohoštěnim

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace POHODA - Pouze domácí kuchyně v krásném "retro" prostředí. Otevírací doba: denně 12:00 - 22:00 V naší rodinné restauraci POHODA vaříme pouze domácí jídla, žádné polotovary. Točíme regionální pivko od Strakonického pivovaru Přijďte ochutnat například - Knedlíčkovou polévku - Pečenou kachničku, bramborový knedlík, červené zelí - Hovězí "Hydčický" gulášek, houskový knedlík - Borůvkové knedlíky se šlehačkou - Bramborové knedlíky plněné uzeným masem - Boloňské špagety sypané sýrem - Vepřové výpečky, houskový knedlík, bílé zelí Dále zajišťujeme ubytování ve skromných, ale čistých a útulných pokojíčkách.
Ristorante Nolita - Středomořská Restaurace Pizza Pasta Grill
U Divišů - Zveme Vás do restaurace U Divišů, která nabízí příjemné vnitřní i venkovní posezení, dobré jídlo za skvělou cenu polední menu od 89,- a speciality jako kapří hranolky. Najdete nás na Hlavní třídě v Kladně. Tešíme se
Green Coco bar - Vychutnejte si svěží smoothie, zeleninové saláty, tortilly nebo chia puding, to vše a mnoho dalšího pro Vás připravujeme čerstvé každý den.