Vodní nádrž Láz

Vodní nádrž na řece Litávce s názvem Láz nedaleko stejnojmenné obce se ukrývá v malebném zalesněném údolí v Brdech.

Malé údolíčko obklopují hory Hradiště, Tok, Brdce, Žernovák, Plešec, Bílá skála a Závirka. Říčka Litávka pramení nedaleko odtud, na svazích Hradiště a hory Malý Tok. Údolí si dokáže udržet po celý rok značnou vlhkost a proto se tu také hojně vyskytují mokřady a četná rašeliniště. Okolí přehrady a rozsáhlé brdské lesy jsou turisticky atraktivní oblastí, vede tudy řada stezek pro cyklisty, potkáte tu houbaře nebo sběrače borůvek a v zimě, pokud napadne dostatek přírodního sněhu, se tudy prohání běžkaři. Frekvence pohybu návštěvníků je tu poměrně vysoká i přesto, že se vodní dílo nachází v oficiálně nepřístupném Vojenském výcvikovém pásmu. V blízkosti přehrady byla kdysi v provozu sklárna (Skelná Huť).

Přehrada Láz vznikla v letech 1818 – 1822, jejím původním účelem bylo zásobovat pitnou vodou nedaleké příbramské hutě a rudné doly. Původní název přehrady byl Erzherzog Franz Karl Teich No. 1 (přehrada arcivévody Františka Karla). V roce 1857 došlo na přehradě k technickým problémům a havárii a v následujících dvou letech byla rekonstruována. Poslední zásadní rekonstrukce hráze proběhla v letech 1991 – 1993.

Zemní sypaná hráz je široká v koruně 5 metrů a je dlouhá 245 metrů. Výška hráze je necelých 16 metrů. Přehrada pojme zhruba 829 tisíc kubíků vody, jejíž kyselost dosahuje vlivem rašelinišť velmi vysokých hodnot. Zatopená vodní plocha činí patnáct a půl hektaru.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 21.6.2018
Polojasno
25°C
12°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1012.5hPa
Vítr: 5.2m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Pátek 22.6.
Deštivo
11°C
10°C
Sobota
23.6.2018
Polojasno
13°C
10°C
Neděle
24.6.2018
Zataženo
14°C
10°C
Pondělí
25.6.2018
Deštivo
16°C
11°C

Kontakt

Adresa:
Láz 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Odlezelské jezero - Odlezelské jezero je také nazýváno jako Mladotické jezero. Vzniklo na Mladotickém potoce nedaleko obce Odlezly. Jezero je součástí národní přírodní památky.
Zřícenina hradu Leuchtenštejn - Zřícenina hradu Leuchtenštejn nedaleko města Zlaté Hory pochází ze 13. století.
Zřícenina hradu Leština - Zřícenina hradu Leština se vypíná na skalnatém výběžku u stejnojmenné obce, která je poprvé zmiňována v první polovině 15. století.
Hrad Kozlov u Třebíče - Zřícenina hradu Kozlov nedaleko obce Kozlany se vypíná na skalnatém ostrohu nad řekou Jihlavou. Pozůstatky hradu se nachází poblíž vodního díla Dalešice.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion POHODA - Nabízíme ubytování v rodinném penzionu s přátelskou atmosférou a osobním přístupem. Penzion leží v srdci Karlovarského kraje. jeho poloha je vhodná pro klidnou i aktivní dovolenou, při pracovní cestě a je ideálním místem i pro romantické víkendové pobyty.
dětenice Pezion u Ungerů-středověká hospoda - Penzion u Ungerů se nachází 250 m od středověké hopody se super zábavou a pohoštěnim
HOŘOVICKÁ CHATA - Rekreační chata v letovisku Cholín s 18 pokoji / 63 lůžek na Slapské přehradě, s celoročním provozem,přímý bus do Prahy, vhodné pro rodiny s dětmi, školy.
Levné ubytování České Budějovice - Penzion Minor - Levné ubytování České Budějovice nabízí kromě běžného ubytování v penzionu také výhodný víkendový pobyt s výraznou slevou, nebo diskrétní ubytování pro zamilované páry v denní době od 9.00 do 15.00 hodin.

Nové restaurace

+ přidat
Green Coco bar - Vychutnejte si svěží smoothie, zeleninové saláty, tortilly nebo chia puding, to vše a mnoho dalšího pro Vás připravujeme čerstvé každý den.
Občerstvení Střela - Rodinné občerstvení se zaměřením na domácí a kvalitní jídla. Nabízíme snídaně, domácí polévky, teplé pokrmy, ale i točené limo a pivo. Každý všední den čerstvá, domácí polévka z kvalitních surovin ... sledujte naše Polévkové Menu.
Steak bar Hředle 77 - Více informací na : www.steak-hredle.cz
Žižkov na Žižkově - Pivovar Moravský Žižkov dorazil do Prahy a ne náhodou na Žižkov. Poctivá česká kuchyně, jenž uspokojí maso-žrouta i vegana, domácí limonády, čerstvé mošty a jiné a jiné dobroty. Jste srdečně zváni.