Vodní nádrž Láz

Vodní nádrž na řece Litávce s názvem Láz nedaleko stejnojmenné obce se ukrývá v malebném zalesněném údolí v Brdech.

Malé údolíčko obklopují hory Hradiště, Tok, Brdce, Žernovák, Plešec, Bílá skála a Závirka. Říčka Litávka pramení nedaleko odtud, na svazích Hradiště a hory Malý Tok. Údolí si dokáže udržet po celý rok značnou vlhkost a proto se tu také hojně vyskytují mokřady a četná rašeliniště. Okolí přehrady a rozsáhlé brdské lesy jsou turisticky atraktivní oblastí, vede tudy řada stezek pro cyklisty, potkáte tu houbaře nebo sběrače borůvek a v zimě, pokud napadne dostatek přírodního sněhu, se tudy prohání běžkaři. Frekvence pohybu návštěvníků je tu poměrně vysoká i přesto, že se vodní dílo nachází v oficiálně nepřístupném Vojenském výcvikovém pásmu. V blízkosti přehrady byla kdysi v provozu sklárna (Skelná Huť).

Přehrada Láz vznikla v letech 1818 – 1822, jejím původním účelem bylo zásobovat pitnou vodou nedaleké příbramské hutě a rudné doly. Původní název přehrady byl Erzherzog Franz Karl Teich No. 1 (přehrada arcivévody Františka Karla). V roce 1857 došlo na přehradě k technickým problémům a havárii a v následujících dvou letech byla rekonstruována. Poslední zásadní rekonstrukce hráze proběhla v letech 1991 – 1993.

Zemní sypaná hráz je široká v koruně 5 metrů a je dlouhá 245 metrů. Výška hráze je necelých 16 metrů. Přehrada pojme zhruba 829 tisíc kubíků vody, jejíž kyselost dosahuje vlivem rašelinišť velmi vysokých hodnot. Zatopená vodní plocha činí patnáct a půl hektaru.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Láz 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Kamenné moře u Deblova - Máte rádi historii, a nejlépe tu hodně vzdálenou? Tak přesně pro vás je tento tip na výlet v Železných horách. Zajeďte si do Deblova, kde na vás čeká opravdová, i když krátká cesta do pravěku.
Pravěká stezka Stolany - Objevujete rádi skrytá místa v přírodě? Pak se vydejte do Stolan u Chrudimi. Mezi Stolany a Čejkovicemi je v lese ukrytý geologický poklad.
Pozorovatelna Vodárenský les - Ptačí pozorovatelna Vodárenský les je nízká dřevěná stavba.
Pozorovatelna Praha Žižkov - V roce 2018 bylo na hoře Vítkov instalováno dřevěné monumentální vyhlídkové schodiště.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz