Vodní nádrž Žlutice

Vodní nádrž Žlutice je přehrada na řece Střele v okrese Karlovy Vary. Zásobuje pitnou vodou okolní region již od roku 1968.

Žlutická přehrada byla vystavěna v letech 1965 – 1968 především kvůli kumulaci vody pro zásobování okolních obcí pitnou vodou. Zároveň slouží jako regulátor toku na řece Střele a jako ochrana před povodněmi. Přehrada udržuje v říčce minimální průtok a v tělesu hráze je instalována hydroelektrárna.

Při výstavbě přehrady byly zatopeny obce Dolánky a Mlyňany, silnice do obce Skoky a několik mlýnů. Přehradní hráz je dlouhá 233 metrů, průměrný roční průtok vztažený k profilu hráze je 1,24 kubíků za sekundu, přičemž hráz dokáže zadržet stoletou vodu, jejíž průtok by byl 110 kubíků za sekundu.

Hráz byla navržena jako přímá, sypaná, zemní, s kamenným jádrem vybudovaným ze svorové ruly. Návodní strana hráze je utěsněna sprašovou hlínou a kryta makadamovým zásypem. druhá strana hráze (vzdušný líc) je zatravněna. Samotný odběrný bod – železobetonová věž je ukryta pod hladinou, což nebývá obvyklé. Součástí hráze jsou dvě výpusti o průměru 6 metrů se šoupětem a s regulační klapkou. Bezpečnostní přeliv je korunový, široký 35 metrů a pojme maximálně 200 kubíků za sekundu.

Od roku 1997 jsou na obou spodních výpustích instalovány dvě Bánkiho turbíny ČKD TT o výkonu 130 a 89 kW. Za rok přehrada vyrobí celkem 900 MWh elektrické energie.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Žlutice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 10km
Vzdálenost: 9km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Na Plazu - Vyhlídka Na Plazu je předsunutá vyhlídková plošina.
Vyhlídkové místo Karvánka - Na soutoku Střely a Berounky se nachází vyhlídkový bod do krajiny.
Vyhlídkové místo Dobříč - Čivice - Nad obcí Čivice, na horním toku Berounky, se nachází vyhlídkové místo na řeku Berounku a jez u Žíkovského mlýna.
Vyhlídka Poradní skála - Vyhlídka Poradní skála se nachází nedaleko vodáckého kempu u Dolanského mostu, kde bývá obvyklý začátek splouvání řeky Berounky.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.