Vodní nádrž Žlutice

Vodní nádrž Žlutice je přehrada na řece Střele v okrese Karlovy Vary. Zásobuje pitnou vodou okolní region již od roku 1968.

Žlutická přehrada byla vystavěna v letech 1965 – 1968 především kvůli kumulaci vody pro zásobování okolních obcí pitnou vodou. Zároveň slouží jako regulátor toku na řece Střele a jako ochrana před povodněmi. Přehrada udržuje v říčce minimální průtok a v tělesu hráze je instalována hydroelektrárna.

Při výstavbě přehrady byly zatopeny obce Dolánky a Mlyňany, silnice do obce Skoky a několik mlýnů. Přehradní hráz je dlouhá 233 metrů, průměrný roční průtok vztažený k profilu hráze je 1,24 kubíků za sekundu, přičemž hráz dokáže zadržet stoletou vodu, jejíž průtok by byl 110 kubíků za sekundu.

Hráz byla navržena jako přímá, sypaná, zemní, s kamenným jádrem vybudovaným ze svorové ruly. Návodní strana hráze je utěsněna sprašovou hlínou a kryta makadamovým zásypem. druhá strana hráze (vzdušný líc) je zatravněna. Samotný odběrný bod – železobetonová věž je ukryta pod hladinou, což nebývá obvyklé. Součástí hráze jsou dvě výpusti o průměru 6 metrů se šoupětem a s regulační klapkou. Bezpečnostní přeliv je korunový, široký 35 metrů a pojme maximálně 200 kubíků za sekundu.

Od roku 1997 jsou na obou spodních výpustích instalovány dvě Bánkiho turbíny ČKD TT o výkonu 130 a 89 kW. Za rok přehrada vyrobí celkem 900 MWh elektrické energie.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Žlutice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 10km
Vzdálenost: 9km

Nová místa

+ přidat
Sklárna Harrachov - Sklárna v Harrachově, v části města Nový Svět, je nejstarší funkční sklárna na celé planetě.
Secesní vodárna Teplice - V Teplicích Výšině stojí secesní vodárna z roku 1906.
Zauhlovací a vodárenská věž Liberec - Zauhlovací a vodárenská věž v Liberci byla postavena v letech 1916 - 1918. Stavěli ji italští váleční zajatci v průběhu první světové války.
Sušárna chmele - V Dubé, nedaleko Máchova jezera, se nachází unikátní technická památka - sušárna chmele.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.