Vodní nádrž Žlutice

Vodní nádrž Žlutice je přehrada na řece Střele v okrese Karlovy Vary. Zásobuje pitnou vodou okolní region již od roku 1968.

Žlutická přehrada byla vystavěna v letech 1965 – 1968 především kvůli kumulaci vody pro zásobování okolních obcí pitnou vodou. Zároveň slouží jako regulátor toku na řece Střele a jako ochrana před povodněmi. Přehrada udržuje v říčce minimální průtok a v tělesu hráze je instalována hydroelektrárna.

Při výstavbě přehrady byly zatopeny obce Dolánky a Mlyňany, silnice do obce Skoky a několik mlýnů. Přehradní hráz je dlouhá 233 metrů, průměrný roční průtok vztažený k profilu hráze je 1,24 kubíků za sekundu, přičemž hráz dokáže zadržet stoletou vodu, jejíž průtok by byl 110 kubíků za sekundu.

Hráz byla navržena jako přímá, sypaná, zemní, s kamenným jádrem vybudovaným ze svorové ruly. Návodní strana hráze je utěsněna sprašovou hlínou a kryta makadamovým zásypem. druhá strana hráze (vzdušný líc) je zatravněna. Samotný odběrný bod – železobetonová věž je ukryta pod hladinou, což nebývá obvyklé. Součástí hráze jsou dvě výpusti o průměru 6 metrů se šoupětem a s regulační klapkou. Bezpečnostní přeliv je korunový, široký 35 metrů a pojme maximálně 200 kubíků za sekundu.

Od roku 1997 jsou na obou spodních výpustích instalovány dvě Bánkiho turbíny ČKD TT o výkonu 130 a 89 kW. Za rok přehrada vyrobí celkem 900 MWh elektrické energie.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Žlutice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 10km
Vzdálenost: 9km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Kmeťovka - Rozhledna Kmeťovka je krásná stylová dřevěná stavba o dvou vyhlídkových patrech.
Rozhledna Trchovnica - Rozhledna Trchovnica je zastřešená stavba dřevem pobité vyhlídkové věže s kamennou podezdívkou.
Rozhledna Klin - Rozhledna Klin nad Oravskou přehradou je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Brabírka - Rozhledna Brabírka je stylová dřevěná stavba na zděné podezdívce.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz