Zámeček Františka II. Rákocziho Borša

Renesanční zámeček (kaštiel) Borša vznikl v 16. století v místech zaniklého středověkého hradu. Nachází se na okraji stejnojmenné obce v okrese Trebišov v Košickém kraji na Slovensku.

Původní gotický hrad byl vodním hradem s padacím mostem a vodním příkopem. Byl postaven po vpádu Tatarů na území východního Slovenska za vlády krále Bély IV. Bližší historická fakta o kamenné pevnosti nejsou známa, písemně je pouze doloženo, že hrad obývaly šlechtické rody Perinů, Polónyů, Lórantffyů a Rákocziů.

Renesanční kaštiel Františka II. Rákocziho

V místech bývalého hradu byl na konci 16. století vystavěn renesanční zámeček, jehož stavba využila původní kamenné zdivo hradu. Po hradu zbyla jen kruhová stopa po hradní věži a mohutný rohový rizalit na severní straně zámečku. Je zde i pozůstatek hradního příkopu.

V roce 1676 se na zámečku narodil nejvýznamnější slovenský vůdce protihabsburských povstání František II. Rákoczi.

Dnes je v prostorách kaštielu široké veřejnosti k dispozici muzeum se stálou expozicí, která se zaměřila právě na život Františka II. Rákocziho, zámečku se také často přezdívá „Kaštiel Františka II. Rákocziho“.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Borša 

Místa v okolí

Trebišov - Trebišov je okresní město na jihovýchodním Slovensku v Košickém kraji. Tato perla zemanského regionu je poprvé zmiňována již v roce 1254.
Vzdálenost: 26km
Street Workout Park Trebišov - Ve městě Trebišov vyrostlo nové, velmi pěkné Street Workout hřiště mezi ulicemi Komenského a Berehovská.
Vzdálenost: 27km
Pozorovatelna ptactva Avescentrum Senné - Rozhledna Avescentrum Senné slouží jako pozorovatelna ptactva.
Vzdálenost: 40km
Rozhledna Sirmajky Senné - Rozhledna Sirmajky slouží podobně, jako několik dalších v jejím okolí, k pozorování ptactva.
Vzdálenost: 41km
Vyhlídka Ostrovik - Rozhledna Ostrovik je dřevěná stavba, která se nachází na břehu Senianských rybníků.
Vzdálenost: 41km
Rozhledna Senné - Na břehu Senianských rybníků byla postavena dřevěná ptačí pozorovatelna.
Vzdálenost: 42km
Rozhledna Blatná Polianka - V katastru obce Blatná Polianka je vybudována dřevěná ornitologická pozorovatelna, která zároveň slouží jako rozhledna.
Vzdálenost: 43km

Nová místa

+ přidat
Hrad Vizmburk - Hrad Vízmburk. Raně gotická perla severovýchodních čech.
Rozhledna Gbely - Rozhledna Gbely je ptačí pozorovatelna na Slovensko-moravském pomezí.
Rozhledna Lipky - Rozhledna Lipky je zděná vyhlídková věž.
Rozhledna Na hrebeni Holič - Rozhledna Na hrebeni na Moravsko-slovenském pomezí je stylová kamenná stavba vyhlídkové věže

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.