Zámek Bojnice

Zámek Bojnice je romanticky přestavěný goticko-renesanční zámek v neogotickém stylu. V roce 1970 byl vyhlášen Národní kulturní památkou ČSSR. Vypíná se na travertinové skále a je již z dálky pozorovatelný z velké části horního Ponitří.

Kamenný hrad obýval Matúš Čák Trenčanský a po něm mnoho majitelů

Dnešnímu zámku předcházelo hradiště z počátku 12. století.  Původní dřevěný hrad, který na jeho místě stával, je poprvé písemně zmiňován v roce 1113. Teprve ve 13. století byl přestavěn na kamennou stavbu rodem Poznanů. Na počátku 14. století jej již vlastnil Matúš Čák Trenčanský, a to až do roku 1321.

Po jeho smrti připadl hrad do královského majetku a měnil majitele, spravovali jej Gilethové, Ladislav z Opole, Leustachové, páni z Jelšavy a Noffryové. Poslední zmiňovaní hrad přestavěli na raně renesanční hradní sídlo a vystavěli kolem něj opevnění.

Po vymření Noffryů přechází hrad do vlastnictví Jánoše Korvína (nemanželský syn Matyáše Korvína).  Po jeho smrti patřil hrad rodu Zápolských a v roce 1527 jej již obývali Turzové. František Turzo nechal hradní objekt významně rozšířit, modernizovat a zpevnit opevnění. Hrad postupně měnil tvář na honosný renesanční zámek.

Slavná éra Pálffyovců

Po vymření rodu Turzů zámek opět připadl královské koruně. Král jej daroval v roce 1644 mocnému rodu Pálffyů. V 17. století se jej pokusili přestavět do barokního slohu. Respektovali však jeho uměleckou hodnotu a stavební úpravy se prováděly velmi citlivě. Vzniká nová barokní kaple s unikátní štukovou výzdobou a klenbou, která je kryta figurální freskou s náboženskými motivy. V předhradí byly postaveny další obytné budovy.

Poslední stavební zásah zámek prodělal v letech 1889 – 1910. Jeho poslední feudální majitel Ján František Pálffy jej nechal přestavět do neogotického stylu a tento atraktivní vzhled si zámek uchoval dodnes. Ján Pálfy se všech stavebních prací osobně účastnil a dbal na to, aby byly provedeny podle vzoru monumentálních architektonických klenotů středověku z Francie a Itálie.

Zámek vlastnila pět let firma Baťa

V roce 1939 koupila zámek i s okolními pozemky firma Baťa. Po válce však na základě Benešových dekretů připadl státu.

Požár a rekonstrukce za státní peníze

Na výročí osvobození republiky Rudou armádou 9. května 1950 zámek vyhořel. Celková rekonstrukce pak probíhala ze státních financí a později tu byla zřízena pobočka Slovenského národního muzea. Ján Pálfy si přál, aby po jeho smrti bylo ze zámku vytvořeno muzeum, což se mu v podstatě vyplnilo. V roce 1970 byl zámek Bojnice navíc prohlášen za Národní kulturní památku Československé socialistické republiky.

 

Otevírací doba:

 

V mesiaci marec je múzeum otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 15.00 h.

V mesiaci apríl je múzeum otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 16.00 h.

V mesiaci máj je múzeum otvorené denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00 h.

V mesiacoch jún - september je múzeum otvorené denne od 9.00 do 17.00 h.

V mesiacoch október - február je múzeum otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 15.00 h.

Obedná prestávka: 12:00 – 12:30 h.

 

Vstupné do expozícií

 

Prehliadka "Pálfiho okruh"

Dospelý 1 osoba

11,00 €

Dôchodca nad 65 rokov

7,50 €

Študent do 18 rokov, držiteľ ISIC, EURO 26

7,50 €

Držiteľ ZŤP

7,50 €

Držiteľ ZŤP-S + sprievodca (2osoby)

7,50 €

Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov

5,00 €

Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov

2,00 €

Dieťa do dovŕšenia 3 rokov

zdarma

Držiteľ ICOM, UNESCO, ICOMOS, ZMS zdarma
Príplatok k vstupnému za sprievodcu (dieťa do 6 rokov neplatí) 1,00 €


Prehliadka "Huňadyho okruh"

Dospelý 1 osoba

11,00 €

Dôchodca nad 65 rokov

7,50 €

Študent do 18 rokov, držiteľ ISIC, EURO 26

7,50 €

Držiteľ ZŤP

7,50 €

Držiteľ ZŤP-S + sprievodca (2osoby)

7,50 €

Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov

5,00 €

Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov

2,00 €

Dieťa do dovŕšenia 3 rokov

zdarma

Držiteľ ICOM, UNESCO, ICOMOS, ZMS zdarma
Príplatok k vstupnému za sprievodcu (dieťa do 6 rokov neplatí) 1,00 €

 


Prehliadka komplexná "Pálfiho okruh" a "Huňadyho okruh"

Dospelý 1 osoba

15,00 €

Dôchodca nad 65 rokov

9,50 €

Študent do 18 rokov, držiteľ ISIC, EURO 26

9,50 €

Držiteľ ZŤP

9,50 €

Držiteľ ZŤP-S + sprievodca (2osoby)

9,50 €

Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov

7,00 €

Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov

3,00 €

Dieťa do dovŕšenia 3 rokov

zdarma

Držiteľ ICOM, UNESCO, ICOMOS, ZMS zdarma

 

Vo vstupnom poplatku je zahrnuté aj povolenie fotografovať a filmovať. Prosíme návštevníkov, aby pri fotografovaní a filmovaní rešpektovali návštevnícky poriadok a nepoužívali blesk.

 

Individuálna prehliadka s fotografovaním a filmovaním
(vstup max. 4 osoby)

150,00 €

Individuálna prehliadka s fotografovaním a filmovaním na komerčné účely
(štáb do 10 osôb)

300,00 €

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Bojnice 
Web: Zámek Bojnice
Email: sekretariat@bojnicecastle.sk
Telefon: +421-46-5430 624

Místa v okolí

Prievidza - Prievidza je okresní město v Trenčínském kraji ve Slovenské republice. Bylo vybudováno v překrásném kraji, je obklopené vrcholky Malé Fatry a žije zde přibližně 48 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 4km
Workout Park Prievidza - Malé workoutové hřiště vybudovali dobrovolníci z iniciativy Parkotvor v parku Skotňa v Prievidzi.
Vzdálenost: 4km
Rozhledna Malý Lubín - Rozhledna Malý Lubín je dřevěná vyhlídková věž, která poskytuje fantastický výhled do okolí.
Vzdálenost: 14km
Suchý vrch (Nitrické vrchy) - Suchý vrch (1028 m n.m.) je nejvyšší hora Nitrických vrchů a zároveň nejvyšší bod okresu Bánovce nad Bebravou. 
Vzdálenost: 14km
Hradisko Vyšehrad (Jasenovo) - Hradiště Vyšehrad ve stejnojmenné Národní přírodní rezervaci v oblasti Ponitří se nachází částečně v Žilinském a částečně v Trenčianském kraji na Slovensku.
Vzdálenost: 14km
Hradná jaskyňa - Hradná jaskyňa je přírodní památka nedaleko hradu Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou v Trenčínském kraji na Slovensku. 
Vzdálenost: 14km
Zřícenina hradu Uhrovec - Zřícenina hradu Uhrovec je dominantou obce Uhrovské Podhradie. Vypíná se nad bočním hřebenem Nitrianských vrchů a nachází se v poměrně těžce dostupném terénu.
Vzdálenost: 14km

Nová místa

+ přidat
Zřícenina větrného mlýna Příčovy - Zřícenina větrného mlýna v Příčovech pochází již z doby renesance. Mlýn byl postaven přibližně na přelomu 16. a 17. století.
Zřícenina větrného mlýna Windsor - Zřícenina větrného mlýna holandského typu z roku 1843 se tyčí nedaleko města Lovosice.
Zřícenina větrného mlýna Vysoký - Zřícenina kamenného větrného mlýna holandského typu, který pochází z roku 1828, se nachází nedaleko Dětřichova u Frýdlantu.
Větrný mlýn Jindřichovice pod Smrkem - Větrný mlýn, umístěný ve skanzenu v Jindřichovicích pod Smrkem, pochází z roku 2002.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz