Oravský hrad

Oravský hrad je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek Slovenska. Hrad zaujímal strategickou pozici nad tzv. Uhersko-polskou obchodní stezkou, dříve známou jako jantarová stezka. Na začátku 16. století základ hradu tvořil obytný palác chráněný na bocích kruhovými baštami a v prostorách dolního hradu mohutným opevněním. Tato výrazná dominanta Oravy je dnes přístupná veřejnosti.

Pevnost nad jantarovou obchodní stezkou

Zdejší zalesněný vrchol nad řekou Oravou byl osídlen již v pravěku. Předchůdcem dnešního hradu v období raného středověku byla dřevěná stavba malého hrádku. První písemná zmínka o stavbě kamenného hradu je z roku 1267. Koncem 13. století hrad patřil Matúši Čákovi Trenčanskému, ve 14. století jej obýval panovník Karel Robert, dále Stibor ze Stibořic a v polovině 15. století Petr Komorovský. Tomu se podařilo uchránit hradní objekt před nájezdem husitských vojsk. Svými obratnými politickými manévry nakonec dosáhl funkce župana Oravy a nechal hrad opravit a lépe opevnit.

Oravský komposesorát

Dalšími vlastníky hradu byli Matyáš Korvín, Ján z Dubovca, Václav Sedlnický a od roku 1556 František I. Turzo. Rod Turzů však vymřel po meči a 7 dcer Juraje Turza muselo vyhovět jeho závěti a založily tzv. Oravský komposesorát, což byla forma nedělitelného spoluvlastnictví. Správcem majetku byl vždy ustanoven zvolený ředitel – komposesorát. Turzové na přelomu 16. a 17. století nechali hradní objekt kompletně přestavět a ještě více opevnit.

Stavovská povstání a obléhání hradu

Druhá polovina 17. století byla ve znamení stavovských povstání a bojů, hradu se chopili selští povstalci pod vedením Gašpara Píky a v průběhu povstání Fratiška II. Rákocziho hrad osídlili povstalci v čele s Alexandrem Károlym. Hrad byl pak obléhán císařskými vojsky a po pětiletém obléhání se posádka hradu musela vzdát.

Dělostřelecká pozorovatelna německého wehrmachtu

Katastrofální byl pro zdejší hrad rok 1800, rozsáhlý požár jej značně zdevastoval. Teprve po sto letech se o restaurovvání hradu pokusil Jozef Pálfi. V průběhu druhé světové války Oravský hrad sloužil německému wehrmachtu jako pozorovatelna a při osvobozování Slovenska na fašisty zaútočila sovětská vojska několika salvami z kaťuší. Posádce se podařilo uniknout a Rudá armáda pak opuštěný hradní objekt obsadila bez dalšího pustošení.

Důležité je však si uvědomit, že Němci nebrali na území bývalého Československa žádné ohledy na historické památky a jejich mobiliář. Cokoliv se dalo odvézt a uloupit, tak bylo deportováno do Velkoněmecké říše.

Obnova památky Stavoprojektem Bratislava v období socialismu 

Oravský hrad byl kompletně restaurován až po válce, v letech 1953 – 1968. Realizace stavebních a restauračních prací se ujal Stavoprojekt Bratislava. Dnes je v prostorách hradu instalována expozice Oravského muzea.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Oravský Podzámok 
Web: Oravský hrad
Email: informacie@oravskemuzeum.sk
Telefon: +421 435 816 151

Místa v okolí

Street Workout Park Dolný Kubín - Jeden z největších Street Workout parků na Slovensku (rozloha 210 m2) najdete ve městě Dolný Kubín. Slavnostní otevření tohoto velmi pěkného venkovního hřiště proběhlo 15.7.2016. Nachází se v něm 9 cvičebních prvků.
Vzdálenost: 8km
Dolný Kubín - Dolný Kubín je okresní město v Žilinském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 19 tisíc obyvatel. Toto významné centrum Oravy oplývá bohatou historií, která sahá až do střední doby bronzové.
Vzdálenost: 8km
Veľký Choč - Veľký Choč je nejvyšší bod okresu Dolný Kubín a zároveň nejvyšší vrchol Chočských vrchů v Žilinském kraji na Slovensku. Tato výrazná dominanta nad okolním terénem je již z dálky viditelná jak od Štrby, tak i z celé dolní Oravy. 
Vzdálenost: 13km
Rozhledna Krušetnica - Rozhledna Krušetnica je stylová dřevěná vyhlídková věž o dvou patrech.
Vzdálenost: 14km
Rozhledna Zákamenné - Z krásné dřevěné rozhledny je pěkný výhled do okolní krajiny.
Vzdálenost: 17km
Rozhledna Zuberec - Nedaleko obce Zuberec v okrese Tvrdošín v Žilinském kraji je postavena krásná, stylová dřevěná rozhledna.
Vzdálenost: 16km
Zřícenina hradu Likava - Zřícenina hradu Likava poblíž Ružomberoku je dominantním prvkem nad obcí Likávka. Dnes je hrad pod správou Liptovského muzea.
Vzdálenost: 18km

Nová místa

+ přidat
Hrad Vizmburk - Hrad Vízmburk. Raně gotická perla severovýchodních čech.
Rozhledna Gbely - Rozhledna Gbely je ptačí pozorovatelna na Slovensko-moravském pomezí.
Rozhledna Lipky - Rozhledna Lipky je zděná vyhlídková věž.
Rozhledna Na hrebeni Holič - Rozhledna Na hrebeni na Moravsko-slovenském pomezí je stylová kamenná stavba vyhlídkové věže

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.