Veľký Krtíš

První písemná zmínka o městě Veľký Krtíš pochází ze 13. století, odkud se vzal tento neobvyklý název města, není dodnes objasněno. V té době byla oblast vypleněna nájezdy Tatarů a teprve od druhé poloviny 13. století započal její pomalý růst a rozkvět.

Tehdejší malá obec se nacházela na významné obchodní stezce, která byla známa jako tzv. Velká cesta. Pomalu se rozrůstala a prosperovala, v podstatě až do 16. století, kdy sem vtrhla vojska Osmanské říše.  V letech 1554 – 1593 byl Veľký Krtíš poplatný Turkům a byl zařazen mezi novohradský Sandžak. 17. století se zas vyznačovalo neklidným obdobím protihabsburských povstání, v polovině 17. století však už byla obec téměř zničená a vylidněná.

Od počátku 18. století se začala opět pomalu rozvíjet, nejvíce tomu napomohla průmyslová revoluce a zrušení nevolnictví v 19. století.  V letech 1854 -1864 tu byla objevována ložiska hnědého uhlí a zakládány hnědouhelné doly. Začal mnohaletý nebývalý rozvoj hornického řemesla.

Největší rozkvět města bylo možno zaznamenat až po roce 1945. Byla opět obnovena těžba hnědého uhlí – od roku 1948 v Pôtri a od roku 1962 v závodě Dolina u Veľkého Krtíše. V roce 1950 se tu začalo stavět hornické sídliště. Částečný útlum těžby přišel až po roce 1960, ale již o několik let později se začaly budovat nové průmyslové podniky. Veľký Krtíš se stal významným centrem strojírenské, textilní, stavebnické a potravinářské výroby.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Venevská
Veľký Krtíš 

Místa v okolí

Rozhledna Opavská hora - Rozhledna Opavská hora je dřevěná stavba vyhlídkové věže o šesti vyhlídkových patrech.
Vzdálenost: 14km
Rechtorov vrch - Rektorov vrch je nejvyšší bod okresu Veľký Krtíš, v Banskobystrickém kraji na Slovensku, ve Slovenském středohoří.
Vzdálenost: 18km
Zřícenina hradu Čabraď - Čabraď je zřícenina hradu poblíž obce Čabradský Vrbovok. Hrad byl vystavěn na jednom z vrcholků Krupinské vrchoviny nad údolím říčky Litavy. Původně se hrad jmenoval stejně jako říčka - Litava. Působivé místo, kde se tato zajímavá hradní zřícenina nachází, bylo osídleno již v pravěku lidem Lužické kultury.
Vzdálenost: 19km
Rozhledna Stráž (Vinica) - Rozhledna Stráž je dřevěná zastřešená věž, postavená ve svahu, odkud je velmi působivý pohled do krajiny.
Vzdálenost: 20km
Hrad Bzovík - Obec Bzovík v okrese Krupina je poprvé písemně zmiňována v roce 1135. Na okraji vesnice stál cisterciácký klášter s kostelíkem, který byl později přestavěn na goticko-renesanční pevnost.
Vzdálenost: 23km
Haličský zámek - Haličský zámek je bývalé renesančně-barokní šlechtické sídlo, asi 8 km západně od okresního města Lučenec. Nachází se na osamělém zalesněném vrcholku, což vytváří dojem, jako by zámek zapadal do nějaké pohádkové scény. Zajímavý je i výhled z interiéru zámku, za dobré viditelnosti odtud spatříte vrcholky Vysokých Tater.
Vzdálenost: 24km
Rozhledna Vartovka - Rozhledna Vartovka je jednou z bývalých tzv. strážních věží - Vartovek, které byly postaveny kvůli obraně okolního území. Dokázaly včas informovat o blížícím se nebezpečí.
Vzdálenost: 26km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Rozhledna Skorušina - Rozhledna Skorušina je ocelový vyhlídkový stožár o dvou patrech.
Rozhledna pri Hviezdoslavovej horárni - Tato menší dřevěná rozhledna poskytuje celkem zajímavý výhled do blízkého okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz