Tvrdošín

Tvrdošín je okresní město v Žilinském kraji, na severu Slovenské republiky. Bylo vystavěno na soutoku řek Oravica a Orava, zhruba 10 kilometrů od hranic s Polskem.

Tvrdošín je poprvé písemně zmiňován již v roce 1111 za doby krále Bela III. Královským městem se stal v roce 1369, získal je zásluhou krále Ľudovíta. Obyvatelé Oravy se živili dřevorubectvím, obchodováním se solí a s plátnem a suknem. Zboží putovalo tzv. Jantarovou cestou do Polska, obchodovalo se i s chmelem, s olovem, s kožešinami a šatstvem, s noži, a kupříkladu i s medem.

Nejtěžším obdobím pro oblast Oravy bylo 17. století, kdy vojáci Štefana Bočkaja plenili vesnice, působila tu vojska Jána Sobieského, v roce 1703 vypuklo protihabsburské povstání v čele s Františkem Rákoczym, mnoho obcí lehlo popelem a obyvatelstvo bylo zasaženo chudobou a epidemiemi infekčních nemocí.

Od roku 1777 se stal Tvrdošín okresním městem, většina obyvatel pracovala v zemědělství a v potravinářství (chov dobytka, obchod s chmelem, pekaři, pivovary, mlýny), ale byla tu i pila a telegrafní stanice. V roce 1869 žilo v Tvrdošíně zhruba 4 tisíce obyvatel, což byl stav, který přetrval až do 20. století.

V 19. století se v Tvrdošíně provozovaly významné dobytčí trhy a největší rozkvět zaznamenala dřevařská výroba. Velmi žádaným zbožím byly dřevěné knoflíky, které dokonce putovaly do mnoha zemí v Evropě.

Tvrdošín zaznamenal pronikavý vývoj po výstavbě železniční tratě napříč Oravou. Na Oravské přehradě byla v provozu jedna z nejmodernějších elektráren, Tvrdošín byl kompletně elektrifikován v roce 1918.

V roce 1967 se městskou částí Tvrdošína stalo Medvedzie a v roce 1974 Krásna Hôrka. Za socialismu se tu postavilo mnoho objektů společenské důležitosti – školy, zdravotnická zařízení, kulturní stánky, sportoviště, průmyslové a zemědělské podniky. Zvýšil se i počet obyvatel města, kteří bydleli v nově postavených panelových domech.

V současné době jsou městskými částmi obce Medvedzie, Oravice a Krásna Hôrka.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Nové Hrádky
Tvrdošín 

Místa v okolí

Workout Park Námestovo - V okresním městě Námestovo byl postaven nový velmi pěkný Street Workout Park.
Vzdálenost: 10km
Námestovo - Námestovo je od roku 1996 okresní město v Žilinském kraji na severozápadě Slovenska. Žije zde přibližně 8 tisíc obyvatel. Katastr města částečně zasahuje do Oravské Magury, Oravské kotliny a do podbeskydské vrchoviny. Tato perla severní Oravy patří k nejkrásnějším městům na Slovensku, mimo jiné zásluhou Oravské přehrady.
Vzdálenost: 10km
Oravský hrad - Oravský hrad je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek Slovenska. Hrad zaujímal strategickou pozici nad tzv. Uhersko-polskou obchodní stezkou, dříve známou jako jantarová stezka. Na začátku 16. století základ hradu tvořil obytný palác chráněný na bocích kruhovými baštami a v prostorách dolního hradu mohutným opevněním. Tato výrazná dominanta Oravy je dnes přístupná veřejnosti.
Vzdálenost: 17km
Baníkov - Baníkov je nejvyšší hora okresu Tvrdošín a zároveň nejvyšší hora hřebene Západních Tater. Tento nápadný vrcholek je dominantou nad Spálenou dolinou, Žiarskou dolinou a dolinou Parichvost.
Vzdálenost: 19km
Street Workout Park Dolný Kubín - Jeden z největších Street Workout parků na Slovensku (rozloha 210 m2) najdete ve městě Dolný Kubín. Slavnostní otevření tohoto velmi pěkného venkovního hřiště proběhlo 15.7.2016. Nachází se v něm 9 cvičebních prvků.
Vzdálenost: 24km
Dolný Kubín - Dolný Kubín je okresní město v Žilinském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 19 tisíc obyvatel. Toto významné centrum Oravy oplývá bohatou historií, která sahá až do střední doby bronzové.
Vzdálenost: 24km
Rozhledna Šťaviny - Rozhledna Šťaviny je dřevěná vyhlídková stavba ze smrkového dřeva, která byla vybudována v rámci rekonstrukce naučné stezky Slaná Voda - Babia hora. 
Vzdálenost: 26km

Nová místa

+ přidat
Boží vyhlídka (Boží Dar) - Nepříliš vysoká stavba miniaturní rozhledny na Božím Daru s názvem Boží vyhlídka, ve tvaru, který se nápadně podobá zápalkové krabičce, je umístěna na jednom z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Krušných horách. 
Rozhledna Máminka - Dřevěná rozhledna jménem Máminka měří 33 metrů, vyhlídková plošina se nachází o 12 metrů níže. Věž byla postavena v roce 2015. Na jejím místě stával dříve dřevěný triangulační bod.
Rozhledna Maják - Rozhledna Maják nedaleko Lednicko-valtického areálu vznikla v roce 2012. Je postavena ze dřeva a oceli, k vyhlídkové plošině ve výšce 21 metrů vede točité ocelové schodiště.
Rozhledna Haniperk - Rozhledna Haniperk patří k větším vyhlídkovým věžím. Její výška je 25 metrů a vyhlídková plošina se nachází o 4 metry níže. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.