Tvrdošín

Tvrdošín je okresní město v Žilinském kraji, na severu Slovenské republiky. Bylo vystavěno na soutoku řek Oravica a Orava, zhruba 10 kilometrů od hranic s Polskem.

Tvrdošín je poprvé písemně zmiňován již v roce 1111 za doby krále Bela III. Královským městem se stal v roce 1369, získal je zásluhou krále Ľudovíta. Obyvatelé Oravy se živili dřevorubectvím, obchodováním se solí a s plátnem a suknem. Zboží putovalo tzv. Jantarovou cestou do Polska, obchodovalo se i s chmelem, s olovem, s kožešinami a šatstvem, s noži, a kupříkladu i s medem.

Nejtěžším obdobím pro oblast Oravy bylo 17. století, kdy vojáci Štefana Bočkaja plenili vesnice, působila tu vojska Jána Sobieského, v roce 1703 vypuklo protihabsburské povstání v čele s Františkem Rákoczym, mnoho obcí lehlo popelem a obyvatelstvo bylo zasaženo chudobou a epidemiemi infekčních nemocí.

Od roku 1777 se stal Tvrdošín okresním městem, většina obyvatel pracovala v zemědělství a v potravinářství (chov dobytka, obchod s chmelem, pekaři, pivovary, mlýny), ale byla tu i pila a telegrafní stanice. V roce 1869 žilo v Tvrdošíně zhruba 4 tisíce obyvatel, což byl stav, který přetrval až do 20. století.

V 19. století se v Tvrdošíně provozovaly významné dobytčí trhy a největší rozkvět zaznamenala dřevařská výroba. Velmi žádaným zbožím byly dřevěné knoflíky, které dokonce putovaly do mnoha zemí v Evropě.

Tvrdošín zaznamenal pronikavý vývoj po výstavbě železniční tratě napříč Oravou. Na Oravské přehradě byla v provozu jedna z nejmodernějších elektráren, Tvrdošín byl kompletně elektrifikován v roce 1918.

V roce 1967 se městskou částí Tvrdošína stalo Medvedzie a v roce 1974 Krásna Hôrka. Za socialismu se tu postavilo mnoho objektů společenské důležitosti – školy, zdravotnická zařízení, kulturní stánky, sportoviště, průmyslové a zemědělské podniky. Zvýšil se i počet obyvatel města, kteří bydleli v nově postavených panelových domech.

V současné době jsou městskými částmi obce Medvedzie, Oravice a Krásna Hôrka.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Nové Hrádky
Tvrdošín 

Místa v okolí

Workout Park Námestovo - V okresním městě Námestovo byl postaven nový velmi pěkný Street Workout Park.
Vzdálenost: 10km
Námestovo - Námestovo je od roku 1996 okresní město v Žilinském kraji na severozápadě Slovenska. Žije zde přibližně 8 tisíc obyvatel. Katastr města částečně zasahuje do Oravské Magury, Oravské kotliny a do podbeskydské vrchoviny. Tato perla severní Oravy patří k nejkrásnějším městům na Slovensku, mimo jiné zásluhou Oravské přehrady.
Vzdálenost: 10km
Rozhledna Brabírka - Rozhledna Brabírka je stylová dřevěná stavba na zděné podezdívce.
Vzdálenost: 14km
Rozhledna Kmeťovka - Rozhledna Kmeťovka je krásná stylová dřevěná stavba o dvou vyhlídkových patrech.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Chebnice - Rozhledna Chebnice je nízká dřevěná zastřešená vyhlídková stavba.
Vzdálenost: 16km
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Vzdálenost: 16km

Nová místa

+ přidat
Bývalé nádraží Střezimíř - Střezimíř je bývalá železniční stanice na trati č. 220 Praha - České Budějovice. Jedná se o Technickou památku České republiky.
Pernštejnská podzemní vodárna - Pernštejnská podzemní vodárna je unikátní historická stavba ze 16. století.
Velký sezemický akvadukt - Velký sezemický akvadukt se dvěma mostními oblouky byl postaven, aby se mohly v tomto místě křižovat dva vodní toky - Zadní Lodranka a Mlýnský potok.
Novákovy garáže - Novákovy garáže je stavba z roku 1932. Jedná se o technickou památku České republiky.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.