Gelnica

Gelnica je okresní město v Košickém kraji na východním Slovensku. Bylo vystavěno v údolí řeky Hnilec, avšak první osídlení této lokality nastalo již v pravěku - v mladší době kamenné.

Středověká kolonizace německými přistěhovalci

Osídlení oblasti kolem města Gelnica se podle archeologických nálezů datuje již do doby kamenné a bronzové. Údolí řeky Hnilec později obsadili Slované a po příchodu německých kolonizátorů na Spiš ve 12. století byla Gelnica povýšena na město – za vlády Bély IV. v roce 1264. Hlavní kolonizační vlna však přišla po vpádu Tatarů, okolí Gelnice obsadili Němci z Bavorska a Porýní a v údolí řeky Hnilec postupně vznikaly hornické obce, jejichž centrem byla právě Gelnica. V roce 1244 byl dostavěn kamenný hrad a v roce 1288 tu byl založen dominikánský klášter.

Rudné doly a výroba hřebíků a řetězů

V Gelnici a blízkém okolí se těžilo stříbro, zlato, olovo, měď a rtuť. V rudných dolech bylo zaměstnáno zhruba 400 horníků. Svobodným královským hornickým městem se stala Gelnica v roce 1435 na základě rozhodnutí císaře Zikmunda Lucemburského. Nejstarší městská pečeť, která se dodnes dochovala, je na listině  z roku 1497.

V 2. polovině 19. století se Gelnica orientovala především na výrobu hřebíků a řetězů, v roce 1870 čítala výrobní síla v tomto ne zrovna tradičním odvětví průmyslové výroby 360 mistrů, 90 tovaryšů a 95 učňů. V této době se v Gelnici vyrábělo 90 milionů kusů hřebíků za rok, což bylo zhruba 27 železničních vagonů. Kromě železářské výroby byly v Gelnici aktivně činné cechy kožešníků, obuvníků, ševců, krejčích, řezníků a některé další.

V roce 1919 se stala Gelnica sídlem Slovenské republiky rad na území jihovýchodního Spíše. 

Hospodážská krize a úpadek průmyslové výroby

V roce 1920 vypukla prosincová generální stávka a v letech 1921 – 1923 byl československý průmysl zasažen lokální hospodářskou krizí natolik, že se to projevilo i ve sféře železářského průmyslu, obrovské množství pracovních sil se vystěhovalo do ciziny a Hlinecké dolině se začalo přezdívat „Hladová dolina“. Hutní provozy a doly musely ukončit činnost v době nadcházející celosvětové hospodářské krize v letech 1931 – 1936. V roce 1934 byla likvidována i továrna Wálkovců a zdejší dělníci museli pracovat za nízkou mzdu alespoň na železniční trati Červená Skala – Margecany.

Opětovný rozvoj zaznamenalo město Gelnica až po skončení druhé světové války. Obnovil se provoz dolů a průmyslových podniků, které byly po roce 1948 znárodněny. Ve městě se později vyráběly mechanické dětské hračky a stroje pro potravinářský průmysl.

Gelnica si dodnes zachovala ráz starobylého sídla, které připomíná dobu vzniku svobodného královského města, a v poslední době se zde významně zvýšil i turistický ruch.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Gelnica 

Místa v okolí

Sedlo Repy (Vysoký vrch) - Sedlo Repy je nejvyšší bod okresu Košice I. Sedlo je významným turistickým místem pod Vysokým vrchem, kam směřuje několik značených turistických cest.
Vzdálenost: 17km
Hvězdárna Medzev - Hvězdárna Medzev je jedinou institucí tohoto druhu v okrese Košice – okolí.
Vzdálenost: 18km
Travertinová kopa Sobotisko - Travertinová kopa Sobotisko je zvláštní skalnatý útvar v obci Spišské Podhradie v Košickém kraji. 
Vzdálenost: 20km
Jasovská jeskyně - Jasovská jeskyně v okrese Košice – okolí je součástí oblasti Slovenského krasu. Jedná se o nejstarší zpřístupněnou jeskyni na Slovensku. Byla zapsána na seznam památek světového dědictví UNESCO.
Vzdálenost: 21km
Spišský hrad - Spišský hrad je nejrozsáhlejší komplex zříceniny hradu ve střední Evropě. Zajímavá hradní scenérie vyčnívá vysoko nad okolním terénem na travertinovém vrchu nedaleko od obce Spišské Podhradie. Spišský hrad je již dlouhá léta chráněn jako Národní kulturní památka Slovenské republiky a od roku 1993 je zapsán na seznam lokalit Světového dědictví UNESCO.
Vzdálenost: 21km
Smrekovica - Smrekovica je nejvyšší bod okresu Levoča v Prešovském kraji na Slovensku. Zároveň je to nejvyšší hora pohoří Branisko.
Vzdálenost: 22km
Girbeš - Osada Girbeš je nejvyšší bod na rozhraní okresu okresu Košice II a Košice - okolí. Jedná se o zalesněnou oblast nad městskou částí Sídlisko KVP, na severozápadě Košic.
Vzdálenost: 23km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.