Spišský hrad

Spišský hrad je nejrozsáhlejší komplex zříceniny hradu ve střední Evropě. Zajímavá hradní scenérie vyčnívá vysoko nad okolním terénem na travertinovém vrchu nedaleko od obce Spišské Podhradie. Spišský hrad je již dlouhá léta chráněn jako Národní kulturní památka Slovenské republiky a od roku 1993 je zapsán na seznam lokalit Světového dědictví UNESCO.

Spišský hrad je významnou historickou sídelní jednotkou, kterou tvoří Spišské Podhradie – městečko s hospodářským zázemím hradu, Spišská Kapitula, což je centrum církevní moci na Spiši, a samotný Spišský hrad jako centrum královské moci.

Románský hrad na důležité obchodní stezce

Spišský hrad byl postaven pod horským průsmykem Branisko, což byla ve své době významná obchodní stezka. Předchůdcem hradu bylo rozsáhlé laténské hradiště a později slovanské sídlo na náhorní plošině Dreveník. Samotný hrad byl budován ve 12. století, v době, kdy bylo severovýchodní Slovensko součástí Uherského království. Vznikl románský hrad s mohutnou obytnou věží kruhového půdorysu. Věž však byla brzy zničena, zřejmě v důsledku tektonických poruch v podloží travertinového vrchu. Nahradila ji jiná věž, těsně v jejím sousedství ze 13. století. Tehdy byl postaven i románský hradní palác a hradní kaple. Na úpatí hradu měla své sídlo románská kapitula.

Spišský hrad odolal nájezdu Tatarů

V roce 1241, jako jeden z mála slovenských hradů, dokázal odolat nájezdu Tatarů, krátce poté však bylo ještě zesíleno opevnění hradu. Na stavbě hradu a Spišské Kapituli pracovali mistři zednického řemesla ze severní Itálie. Ve 14. století bylo postaveno velké hradní nádvoří a v 15. století tzv. Dolní hrad, což je rozsáhlé předhradí s hradební zdí, se dvěma obytnými věžemi a vstupní věží.

V polovině 15. století vlastnil hrad rod Zápolských, ti se pokusili přebudovat jej na reprezentativní šlechtické sídlo. Nechali celý objekt rozšířit o další obytné budovy a oddělenou hradní kapli na volném prostranství.

V době renesance hrad patřil Thurzovcům a Csákyovcům, v této době se hrad opět přestavoval a přizpůsoboval současným požadavkům, zejména byl změněn hradní vstup a byly brány v potaz nové možnosti dělostřelecké obrany objektu. Románský palác sloužil jako zbrojnice, na nádvoří vznikly arkády a pavlače.

S novou epochou baroka se výrazně mění nároky šlechty na pohodlí v jejich sídlech

Na počátku 18. století však měla šlechta docela jiné nároky na pohodlné bydlení a Spišský hrad byl již v té době opuštěn. Dílo zkázy dokonal zničující požár v roce 1780 a od té doby je Spišský hrad zříceninou.

Důležitý mezník ve vývoji hradní zříceniny byl rok 1970. Začala komplexní obnova této významné památky a prováděl se zde rozsáhlý archeologický a historicko-architektonický výzkum. Hradní objekt hostil i expozici Východoslovenského muzea Košice.

Otevírací doba:

Dnes si můžete Spišský hrad prohlédnout v době od května do října, a to denně, kromě pondělí. Na dolním nádvoří se nachází tabule Naučné stezky, můžete spatřit rekonstruované základy pevnůstky z doby Jana Jiskry z Brandýsa, barbakán západní brány, základy pravěké kultovní stavby a rovněž základy hospodářských stavení ze 17. století. Od roku 1985 je přístupná renesanční arkádová chodba a západní gotické hradní paláce tzv. Horního hradu.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Žehra 
Email: unesco.spis@gmail.com
Telefon: +421 904 564 290

Místa v okolí

Bazilika Navštívení Panny Marie na Mariánské hoře - Bazilika Navštívení Panny Marie na Mariánské hoře je jedním z nejstarších poutních míst na východním Slovensku. Každý rok se tu poutě můžete zúčastnit, pořádají se vždy první červencovou neděli.
Vzdálenost: 14km
Levoča - Levoča je okresní město v Prešovském kraji na východním Slovensku. Žije zde přibližně 15 tisíc obyvatel. Jeho historické centrum je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Vzdálenost: 14km
Zámek Markušovce - Zámek Markušovce je pouze jedna z několika významných památek, které se nachází ve stejnojmenné obci. Je zde i pozdně barokní kurie, Markušovský hrad, kostel sv. Michala a letohrádek Dardanely.
Vzdálenost: 15km
Street Workout hřiště Levoča - Město Levoča vybudovalo moderní venkovní cvičiště v areálu Základní školy Francisciho 11.
Vzdálenost: 14km
Spišská Nová Ves - Spišská Nová Ves je okresní město v Košickém kraji na východním Slovensku. Žije zde přibližně 39 tisíc obyvatel. Spišská Nová Ves se řadí k nejvíce zalidněným slovenským městům. V historickém centru města bylo vystavěno mnoho domů v gotickém a renesančním slohu, které se zachovaly dodnes.
Vzdálenost: 16km
Rozhledna u Spišské Nové Vsi - Na vrcholu hory Šulerloch u Spišské Nové Vsi byla postavena rozhledna.
Vzdálenost: 19km
Gelnica - Gelnica je okresní město v Košickém kraji na východním Slovensku. Bylo vystavěno v údolí řeky Hnilec, avšak první osídlení této lokality nastalo již v pravěku - v mladší době kamenné.
Vzdálenost: 21km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Krajčov vrch - Rozhledna Krajčov vrch je stylová stavba vyhlídkové věže na okraji obce Nižná Boca.
Svatojánská rozhledna - Na jihovýchodním okraji obce Liptovský Ján je postavena krásná dřevěná rozhledna.
Vyhlídková věž kostela svatého Egídia Poprad - Věž kostela sv. Egídia v Popradu slouží veřejnosti jako rozhledna.
Rozhledna Vavrišovo - U obce Vavrišovo stojí stylová vyhlídková věž, která je součástí objektu lidové architektury tamního kraje.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.