Poprad

Poprad je okresní město v Prešovském kraji v Popradské kotlině, nedaleko od jednoho z nejnavštěvovanějších pohoří ve střední Evropě - Vysokých Tater. V Popradu žije přibližně 52 tisíc obyvatel.

Německé obyvatelstvo kolonizovalo Poprad téměř čtyři století

První písemná zmínka o osídlení oblasti pochází z roku 1256 za vlády uherského krále Bély IV. Popradská kotlina však byla lidmi osídlována již o mnoho staletí dříve, s příchodem prvních Slovanů.

13. století je pak ve znamení kolonizace oblasti Němci, kteří v počtu obyvatel převažovali nad původními slovanskými národy. Počet Němců v Popradu významně poklesl teprve až v 17. století.

V roce 1871 byla uvedena do provozu Košicko-bohumínská dráha a v Popradu se začaly vyrábět železniční vagony. Na konci 19. století ve městě také prosperoval pivovar.

V roce 1918 po obsazení Oravy a Spíše Poláky bylo s nimi v prosinci téhož roku uzavřeno příměří a demarkační linie  stanovila novou hranici území. V roce 1923 připadla k Popradu obec Spišská Sobota, která je dnes popradskou městskou částí.

Sběrný tábor Židů před transportem do Osvětimi

Smutný osud postihl Poprad za druhé světové války. V roce 1942 tu byl vybudován sběrný tábor pro tisíce Židů, kteří byli postupně dopravováni do Osvětimi.

Rozvoj města po druhé světové válce

Po válce začal být Poprad výchozím bodem pro zimní sporty a výpravy do Vysokých Tater. Největší kulturní a průmyslový rozvoj zaznamenalo město od poloviny 50. let minulého století. Byly sloučeny okresy Kežmarok a Poprad v jeden okres Poprad, k městu byly připojeny obce Matejovce, Kvetnica, Veľká a Stráže, započala výstavba moderních sídlišť, dopravní infrastruktury, nových škol, sportovišť, obchodů a zdravotnických zařízení. V Popradu začala jezdit městská linková doprava a kromě již dlouhodobě funkční železniční tratě do oblasti Vysokých Tater (od roku 1908 Tatranská elektrická železnica - Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Štrbské Pleso) se začala provozovat pravidelná letecká doprava na letišti Poprad-Tatry.

Mezinárodní letiště Poprad-Tatry

Popradské letiště bylo dokončeno a předáno do užívání již v roce 1938, pravidelná doprava započala v roce 1943, ovšem byla omezena válečnými operacemi na konci války. Skutečný rozvoj letiště Poprad-Tatry začal až po válce. Zdejší letiště je nejvýše položené letiště pro provoz letadel na středních a krátkých tratích ve střední Evropě. V polovině 90. let bylo na jistý čas uzavřeno kvůlii rozsáhlé rekonstrukci a dnes (rok 2015) odbaví za rok přibližně 85 tisíc cestujících.

V roce 1999 byl Poprad na seznamu kandidátů jako pořadatel Zimních olympijských her 2006.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Poprad 

Místa v okolí

Tatranská Lomnica - Tatranská Lomnica je horská osada, která byla do nedávné doby samostatnou obcí. Dnes je místní částí města Vysoké Tatry. Je jednou z nejvýše položených osídlených míst na Slovensku, nachází se v nadmořské výšce 850 metrů na úpatí Lomnického štítu.
Vzdálenost: 13km
Kežmarok - Kežmarok je okresní město v Prešovském kraji na úpatí Vysokých Tater, je zároveň centrem oblasti známé jako Spiš. V Kežmarku žije přibližně 17 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 14km
Zámek Kežmarok - Kežmarský zámek se nachází ve stejnojmenném městě na Slovensku. Vznikl z přestavby středověkého hradu do podoby pozdně renesanční stavby.
Vzdálenost: 14km
Biela Jaskyňa - Biela Jaskyňa je přírodní památka v okrese Spišská Nová Ves v Košickém kraji na Slovensku. Přírodní památkou byla vyhlášena v roce 1994 (novelizace v roce 2012).
Vzdálenost: 16km
Lomnický štít - Lomnický štít je druhá nejvyšší hora Vysokých Tater a tím pádem i celého Slovenska. Byla zde vybudována nejvýše položená astronomická a meteorologická stanice na Slovensku a v roce 1957 také televizní retranslační stanice.
Vzdálenost: 17km
Téryho chata - Téryho chata byla postavena mezi Malou studenou dolinou a kotlinou Pěti spišských ples. Nahází se v nadmořské výšce 2015 metrů. Je to druhá nejvýše položená horská chata ve Vysokých Tatrách i na celém Slovensku.
Vzdálenost: 17km
Zbojnícka chata - Zbojnícka chata (maďarsky Hosszú-tavi menedékház) je horská chata ve Vysokých Tatrách v nadmořské výšce 1970 metrů.
Vzdálenost: 17km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Radejčín - Rozhledna Radejčín je stožár vysílače mobilního operátora, postavený v roce 2010.
Rozhledna Ploučnická vyhlídka - Neobvyklá vyhlídková stavba stojící v Benešově nad Ploučnicí na Sokolském vrchu patří k nejstarším objektům tohoto druhu v České republice.
Rozhledna Pastýřská stěna - Rozhledna Pastýřská stěna v Děčíně, nedaleko Zoologické zahrady, pochází z roku 1905. Jedná se o kamennou stavbu, připomínající svým vzhledem gotický hrad.
Rozhledna Na Horách - Rozhledna s poetickým jménem Na Horách využívá především výhody místního terénu, je postavena na nevysokém návrší, ale s dobrým výhledem do krajiny Českého středohoří.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.