Poprad

Poprad je okresní město v Prešovském kraji v Popradské kotlině, nedaleko od jednoho z nejnavštěvovanějších pohoří ve střední Evropě - Vysokých Tater. V Popradu žije přibližně 52 tisíc obyvatel.

Německé obyvatelstvo kolonizovalo Poprad téměř čtyři století

První písemná zmínka o osídlení oblasti pochází z roku 1256 za vlády uherského krále Bély IV. Popradská kotlina však byla lidmi osídlována již o mnoho staletí dříve, s příchodem prvních Slovanů.

13. století je pak ve znamení kolonizace oblasti Němci, kteří v počtu obyvatel převažovali nad původními slovanskými národy. Počet Němců v Popradu významně poklesl teprve až v 17. století.

V roce 1871 byla uvedena do provozu Košicko-bohumínská dráha a v Popradu se začaly vyrábět železniční vagony. Na konci 19. století ve městě také prosperoval pivovar.

V roce 1918 po obsazení Oravy a Spíše Poláky bylo s nimi v prosinci téhož roku uzavřeno příměří a demarkační linie  stanovila novou hranici území. V roce 1923 připadla k Popradu obec Spišská Sobota, která je dnes popradskou městskou částí.

Sběrný tábor Židů před transportem do Osvětimi

Smutný osud postihl Poprad za druhé světové války. V roce 1942 tu byl vybudován sběrný tábor pro tisíce Židů, kteří byli postupně dopravováni do Osvětimi.

Rozvoj města po druhé světové válce

Po válce začal být Poprad výchozím bodem pro zimní sporty a výpravy do Vysokých Tater. Největší kulturní a průmyslový rozvoj zaznamenalo město od poloviny 50. let minulého století. Byly sloučeny okresy Kežmarok a Poprad v jeden okres Poprad, k městu byly připojeny obce Matejovce, Kvetnica, Veľká a Stráže, započala výstavba moderních sídlišť, dopravní infrastruktury, nových škol, sportovišť, obchodů a zdravotnických zařízení. V Popradu začala jezdit městská linková doprava a kromě již dlouhodobě funkční železniční tratě do oblasti Vysokých Tater (od roku 1908 Tatranská elektrická železnica - Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Štrbské Pleso) se začala provozovat pravidelná letecká doprava na letišti Poprad-Tatry.

Mezinárodní letiště Poprad-Tatry

Popradské letiště bylo dokončeno a předáno do užívání již v roce 1938, pravidelná doprava započala v roce 1943, ovšem byla omezena válečnými operacemi na konci války. Skutečný rozvoj letiště Poprad-Tatry začal až po válce. Zdejší letiště je nejvýše položené letiště pro provoz letadel na středních a krátkých tratích ve střední Evropě. V polovině 90. let bylo na jistý čas uzavřeno kvůlii rozsáhlé rekonstrukci a dnes (rok 2015) odbaví za rok přibližně 85 tisíc cestujících.

V roce 1999 byl Poprad na seznamu kandidátů jako pořadatel Zimních olympijských her 2006.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Poprad 

Místa v okolí

Tatranská Lomnica - Tatranská Lomnica je horská osada, která byla do nedávné doby samostatnou obcí. Dnes je místní částí města Vysoké Tatry. Je jednou z nejvýše položených osídlených míst na Slovensku, nachází se v nadmořské výšce 850 metrů na úpatí Lomnického štítu.
Vzdálenost: 13km
Kežmarok - Kežmarok je okresní město v Prešovském kraji na úpatí Vysokých Tater, je zároveň centrem oblasti známé jako Spiš. V Kežmarku žije přibližně 17 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 14km
Zámek Kežmarok - Kežmarský zámek se nachází ve stejnojmenném městě na Slovensku. Vznikl z přestavby středověkého hradu do podoby pozdně renesanční stavby.
Vzdálenost: 14km
Rozhledna Skalnaté pleso - Na Skalnatém plese se nachází rozhledna, která je součástí areálu lanové dráhy do Tatranské Lomnice a na Lomnický štít.
Vzdálenost: 16km
Biela Jaskyňa - Biela Jaskyňa je přírodní památka v okrese Spišská Nová Ves v Košickém kraji na Slovensku. Přírodní památkou byla vyhlášena v roce 1994 (novelizace v roce 2012).
Vzdálenost: 16km
Lomnický štít - Lomnický štít je druhá nejvyšší hora Vysokých Tater a tím pádem i celého Slovenska. Byla zde vybudována nejvýše položená astronomická a meteorologická stanice na Slovensku a v roce 1957 také televizní retranslační stanice.
Vzdálenost: 17km
Téryho chata - Téryho chata byla postavena mezi Malou studenou dolinou a kotlinou Pěti spišských ples. Nahází se v nadmořské výšce 2015 metrů. Je to druhá nejvýše položená horská chata ve Vysokých Tatrách i na celém Slovensku.
Vzdálenost: 17km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.