Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica je horská osada, která byla do nedávné doby samostatnou obcí. Dnes je místní částí města Vysoké Tatry. Je jednou z nejvýše položených osídlených míst na Slovensku, nachází se v nadmořské výšce 850 metrů na úpatí Lomnického štítu.

Lanová dráha oslavila 76 let svého trvání

Tatranská Lomnica je vyhlášeným turistickým místem, jeho atraktivita vzrostla zejména lanovou drahou na Lomnický štít s mezistanicí na Skalnatém plese. Lanovka na Skalnaté pleso pojme za hodinu 900 cestujících a úctyhodné převýšení 869 metrů překoná za 12,5 minuty. Je v provozu po celý rok, v zimě slouží pro přepravu lyžařů ve skiareálu Tatranská Lomnica.

Visutá kabinková lanová dráha ze Skalnatého plesa na Lomnický štít je v provozu od vánoc roku 1941, projektoval ji známý architekt Dušan Jurkovič. Kromě svezení touto zajímavou, 76 let funkční lanovkou, je pro případné zájemce možné zajistit prohlídku její strojovny, doplněnou o promítání dokumentárního filmu s názvem Příběh jedné lanovky. Provozují se tu i speciální noční jízdy, spatříte nádherné osvětlené panorama Popradu, hvězdnou noční oblohu a temnotu hluboké propasti pod vámi.

Astronomická observatoř, muzeum TANAPu, Anděl na horách, botanická zahrada 

Na Skalnatém plese byla postavena astronomická observatoř a sídlí zde správa Tatranského národního parku s muzejní galerií přístupnou široké veřejnosti.

Tatranská Lomnica je proslulá i legendárním snímkem s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli – Anděl na horách, většina děje filmu se odehrává v zotavovně Morava z roku 1931 (architekt Bohuslav Fuchs a Karel Ernsterberger).

Málokdo ví, že v Tatranské Lomnici byla vybudována velmi pěkná botanická zahrada. Na ploše 3,2 hektaru uvidíte 270 druhů vysokohorských rostlin a dřevin a některé z nich si můžete dokonce zakoupit jako semena či sazenice. K nejzajímavějším rostlinám patří skalokráska pyrenejská, trávnička alpinská, vlčenec horský a mák tatranský.

Kromě celé řady hotelů a penzionů se můžete na okraji Tatranské Lomnice také ubytovat v některém ze dvou kempů (Intercamp Tatranec a Eurocamp FICC), které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na celém Slovensku - s úchvatným výhledem na panorama Lomnického štítu.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vysoké Tatry 

Místa v okolí

Téryho chata - Téryho chata byla postavena mezi Malou studenou dolinou a kotlinou Pěti spišských ples. Nahází se v nadmořské výšce 2015 metrů. Je to druhá nejvýše položená horská chata ve Vysokých Tatrách i na celém Slovensku.
Vzdálenost: 7km
Zbojnícka chata - Zbojnícka chata (maďarsky Hosszú-tavi menedékház) je horská chata ve Vysokých Tatrách v nadmořské výšce 1970 metrů.
Vzdálenost: 9km
Kežmarok - Kežmarok je okresní město v Prešovském kraji na úpatí Vysokých Tater, je zároveň centrem oblasti známé jako Spiš. V Kežmarku žije přibližně 17 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 12km
Zámek Kežmarok - Kežmarský zámek se nachází ve stejnojmenném městě na Slovensku. Vznikl z přestavby středověkého hradu do podoby pozdně renesanční stavby.
Vzdálenost: 12km
Poprad - Poprad je okresní město v Prešovském kraji v Popradské kotlině, nedaleko od jednoho z nejnavštěvovanějších pohoří ve střední Evropě - Vysokých Tater. V Popradu žije přibližně 52 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 13km
Zelené Kačacie pleso - Zelené Kačacie pleso je horské jezero v ledovcovém karu v Kačacej dolině ve Vysokých Tatrách ve Slovenské republice. Nachází se v nadmořské výšce 1580 metrů a zaujímá rozlohu 2,6 hektaru. Jeho rozměry činí 200 x 170 metrů a maximální hloubka je 4,1 metru.
Vzdálenost: 13km
Kaštel Strážky - Kaštel Strážky na východním Slovensku je renesanční skvost, vyhlášený za Národní kulturní památku Slovenské republiky.
Vzdálenost: 13km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.
Rozhledna Letná (Královská výšina) - Rozhledna Letná v Teplicích je jednou z nejstarších kamenných staveb tohoto druhu v Česku. Její vznik se datuje do roku 1897, vznikla při příležitosti třicátého výročí panování habsburského císaře Františka Josefa I.
Rozhledna Kohout - Rozhledna Kohout patří sice k menším, ale nejstarším stavbám vyhlídkových věží v Česku. Její vznik se datuje do roku 1908 a zasloužil se o ni Spolek německých turistů.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.