Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica je horská osada, která byla do nedávné doby samostatnou obcí. Dnes je místní částí města Vysoké Tatry. Je jednou z nejvýše položených osídlených míst na Slovensku, nachází se v nadmořské výšce 850 metrů na úpatí Lomnického štítu.

Lanová dráha oslavila 76 let svého trvání

Tatranská Lomnica je vyhlášeným turistickým místem, jeho atraktivita vzrostla zejména lanovou drahou na Lomnický štít s mezistanicí na Skalnatém plese. Lanovka na Skalnaté pleso pojme za hodinu 900 cestujících a úctyhodné převýšení 869 metrů překoná za 12,5 minuty. Je v provozu po celý rok, v zimě slouží pro přepravu lyžařů ve skiareálu Tatranská Lomnica.

Visutá kabinková lanová dráha ze Skalnatého plesa na Lomnický štít je v provozu od vánoc roku 1941, projektoval ji známý architekt Dušan Jurkovič. Kromě svezení touto zajímavou, 76 let funkční lanovkou, je pro případné zájemce možné zajistit prohlídku její strojovny, doplněnou o promítání dokumentárního filmu s názvem Příběh jedné lanovky. Provozují se tu i speciální noční jízdy, spatříte nádherné osvětlené panorama Popradu, hvězdnou noční oblohu a temnotu hluboké propasti pod vámi.

Astronomická observatoř, muzeum TANAPu, Anděl na horách, botanická zahrada 

Na Skalnatém plese byla postavena astronomická observatoř a sídlí zde správa Tatranského národního parku s muzejní galerií přístupnou široké veřejnosti.

Tatranská Lomnica je proslulá i legendárním snímkem s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli – Anděl na horách, většina děje filmu se odehrává v zotavovně Morava z roku 1931 (architekt Bohuslav Fuchs a Karel Ernsterberger).

Málokdo ví, že v Tatranské Lomnici byla vybudována velmi pěkná botanická zahrada. Na ploše 3,2 hektaru uvidíte 270 druhů vysokohorských rostlin a dřevin a některé z nich si můžete dokonce zakoupit jako semena či sazenice. K nejzajímavějším rostlinám patří skalokráska pyrenejská, trávnička alpinská, vlčenec horský a mák tatranský.

Kromě celé řady hotelů a penzionů se můžete na okraji Tatranské Lomnice také ubytovat v některém ze dvou kempů (Intercamp Tatranec a Eurocamp FICC), které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na celém Slovensku - s úchvatným výhledem na panorama Lomnického štítu.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vysoké Tatry 

Místa v okolí

Téryho chata - Téryho chata byla postavena mezi Malou studenou dolinou a kotlinou Pěti spišských ples. Nahází se v nadmořské výšce 2015 metrů. Je to druhá nejvýše položená horská chata ve Vysokých Tatrách i na celém Slovensku.
Vzdálenost: 7km
Zbojnícka chata - Zbojnícka chata (maďarsky Hosszú-tavi menedékház) je horská chata ve Vysokých Tatrách v nadmořské výšce 1970 metrů.
Vzdálenost: 9km
Kežmarok - Kežmarok je okresní město v Prešovském kraji na úpatí Vysokých Tater, je zároveň centrem oblasti známé jako Spiš. V Kežmarku žije přibližně 17 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 12km
Zámek Kežmarok - Kežmarský zámek se nachází ve stejnojmenném městě na Slovensku. Vznikl z přestavby středověkého hradu do podoby pozdně renesanční stavby.
Vzdálenost: 12km
Poprad - Poprad je okresní město v Prešovském kraji v Popradské kotlině, nedaleko od jednoho z nejnavštěvovanějších pohoří ve střední Evropě - Vysokých Tater. V Popradu žije přibližně 52 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 13km
Vyhlídková věž kostela svatého Egídia Poprad - Věž kostela sv. Egídia v Popradu slouží veřejnosti jako rozhledna.
Vzdálenost: 13km
Zelené Kačacie pleso - Zelené Kačacie pleso je horské jezero v ledovcovém karu v Kačacej dolině ve Vysokých Tatrách ve Slovenské republice. Nachází se v nadmořské výšce 1580 metrů a zaujímá rozlohu 2,6 hektaru. Jeho rozměry činí 200 x 170 metrů a maximální hloubka je 4,1 metru.
Vzdálenost: 13km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.