Stropkov

Město Stropkov je okresním městem Prešovského kraje, žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel, z nichž 11% tvoří národnostní menšinu Rusínů a Romů. V okrese Stropkov, v obci Turany nad Ondavou, se narodila populární zpěvačka Marika Gombitová.

Architektonická dominanta města Chrám svatého Cyrila a Metoděje

Město Stropkov se může pochlubit mnoha historickými památkami. Nejvýznamnější z nich je zřejmě římskokatolický kostel Nejsvětějšího Těla a Krve Kristovy z konce 13. století. Uvnitř se nachází bohatě zdobený raně barokní oltář, který se řadí k nejvzácnějším památkám na Slovensku. Kostel byl spolu s goticko-renesančním kaštielem součástí hradu Stropkov.

Další významnou památkou na území města je klášter Řádu svatého Františka ze 17. století včetně křížové chodby a tzv. rajské zahrady. V jižní části města patří k vyhledávaným pamětihodnostem Slúžnovský dům, secesní venkovské stavení a katolický Chrám svatého Cyrila a Metoděje z roku 1947 v pseudobyzantském stylu.

Průmyslová dominanta TESLA Stropkov

Stropkov je kromě kulturních památek a tradic také významným průmyslovým centrem. V 50. letech minulého století tu byl postaven závod na výrobu telekomunikační techniky Tesla Stropkov, kde pokračuje produkce technických zařízení až do dnešní doby.  Kromě TESLY Stropkov a.s. je ve městě také v provozu výrobní závod STROPTEL Stropkov na výrobu transformátorů.

Okolí Stropkova je považováno za atraktivní lokalitu turistického ruchu s mnoha minerálními prameny, historickými a kulturními památkami, je vyhlášené jako ráj houbařů a rybářů, mnohé z vás možná překvapí pěkná sportovní hala, tenisové kurty, jezdecký areál, letní koupaliště a krytý plavecký bazén. Přímo v centru města se nachází moderní ZOO park. Každoročně se ve Stropkově pořádají tzv. Stropkovské jarmarky a jezdecké závody Stropkovská zlatá podkova.

Až do Stropkova někdy zavítáte, jistě si nenechte ujít pohled do překrásné krajinné scenérie Národního parku Poloniny s nejrozsáhlejším jedlo-bukovým pralesem na Slovensku a návštěvu vyhlášených rekreačních oblastí v okolí vodní nádrže Domaša.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Stropkov 

Místa v okolí

Svidník - Svidník je okresní město v Prešovském kraji na severovýchodním Slovensku. Žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 14km
Vodní dílo Veľká Domaša - Vodní dílo Veľká Domaša je víceúčelová přehradní nádrž v okrese Vranov nad Topľou.
Vzdálenost: 20km
Kút (Klín) - Rozcestí Kút nedaleko pod vrcholem hory Klín je nejvyšším bodem okresu Stropkov. Nachází se na červené hřebenové turistické trase podél státní hranice s Polskem v CHKO Východné Karpaty.
Vzdálenost: 20km
Medzilaborce - Medzilaborce jsou okresním městem na východním Slovensku, v Prešovském kraji.
Vzdálenost: 20km
Zámek Hanušovce nad Topľou - V obci Hanušovce nad Topľou se nachází renesančně-barokní Dezöfyovský zámek z počátku 18. století. Zámecká fasáda je pokryta bohatou štukovou výzdobou, velmi zajímavé jsou i zámecké interiéry. Zámek obklopuje rozsáhlý krajinný park, který byl původně budován jako okrasná zahrada s pravidelným členěním.
Vzdálenost: 23km
Dukla (Dukelský průsmyk) - Dukelský průsmyk (Dukla) v Laborecké vrchovině je pohraničním slovensko-polským územím, významnou křižovatkou turistických cest a především památným místem v souvislosti s těžkými boji na konci druhé světové války.
Vzdálenost: 25km
Stávok - Stávok je nejvyšší bod okresu Svidník v Prešovském kraji na severovýchodním Slovensku. Jedná se o zalesněný vrchol na slovensko-polské hranici v Chráněné krajinné oblasti Východné Karpaty.
Vzdálenost: 27km

Nová místa

+ přidat
Rybník Vydýmač u Lomnice - Rybník Vydýmač u Lomnice nad Lužnicí je součástí tzv. Tisské rybniční soustavy.
Stvolová - Vesnička Stvolová se rozprostírá na severním okraji okresu Blansko. Jihovýchodní část katastrálního území obce je tvořena nivou řeky Svitavy a přiléhajícími mírnými svahy. Ostatní část zájmového území náleží Svitavské pahorkatině. Je vzdálena 6 km od města Letovice a 30 km od okresního města Blansko. Krajské město Brno je vzdáleno 55 km. Skládá se ze tří katastrálních území Stvolová, Skřib a Vlkov u Letovic. Osady Skřib a Vlkov u Letovic patří ke Stvolové od roku 1880 a tvoří společně obec politickou. Rozloha obce je 375 ha. Počet trvale přihlášených obyvatel k 1.1.2020 je 165.
Strpský rybník - Strpský rybník je významným hnízdištěm vodního ptactva, jsou tu k vidění bukač velký, bekasina otavní, vodouš šedý a dokonce vzácný moudivláček lužní a orel mořský. 
Žermanický Park - Je zde vybudováno dětské hřiště, kryté posezení, mini farma, francouzská zahrada, jezírko, bylinková zahrádka, ohniště, gril, ruské kuželky...

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.