Stropkov

Město Stropkov je okresním městem Prešovského kraje, žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel, z nichž 11% tvoří národnostní menšinu Rusínů a Romů. V okrese Stropkov, v obci Turany nad Ondavou, se narodila populární zpěvačka Marika Gombitová.

Architektonická dominanta města Chrám svatého Cyrila a Metoděje

Město Stropkov se může pochlubit mnoha historickými památkami. Nejvýznamnější z nich je zřejmě římskokatolický kostel Nejsvětějšího Těla a Krve Kristovy z konce 13. století. Uvnitř se nachází bohatě zdobený raně barokní oltář, který se řadí k nejvzácnějším památkám na Slovensku. Kostel byl spolu s goticko-renesančním kaštielem součástí hradu Stropkov.

Další významnou památkou na území města je klášter Řádu svatého Františka ze 17. století včetně křížové chodby a tzv. rajské zahrady. V jižní části města patří k vyhledávaným pamětihodnostem Slúžnovský dům, secesní venkovské stavení a katolický Chrám svatého Cyrila a Metoděje z roku 1947 v pseudobyzantském stylu.

Průmyslová dominanta TESLA Stropkov

Stropkov je kromě kulturních památek a tradic také významným průmyslovým centrem. V 50. letech minulého století tu byl postaven závod na výrobu telekomunikační techniky Tesla Stropkov, kde pokračuje produkce technických zařízení až do dnešní doby.  Kromě TESLY Stropkov a.s. je ve městě také v provozu výrobní závod STROPTEL Stropkov na výrobu transformátorů.

Okolí Stropkova je považováno za atraktivní lokalitu turistického ruchu s mnoha minerálními prameny, historickými a kulturními památkami, je vyhlášené jako ráj houbařů a rybářů, mnohé z vás možná překvapí pěkná sportovní hala, tenisové kurty, jezdecký areál, letní koupaliště a krytý plavecký bazén. Přímo v centru města se nachází moderní ZOO park. Každoročně se ve Stropkově pořádají tzv. Stropkovské jarmarky a jezdecké závody Stropkovská zlatá podkova.

Až do Stropkova někdy zavítáte, jistě si nenechte ujít pohled do překrásné krajinné scenérie Národního parku Poloniny s nejrozsáhlejším jedlo-bukovým pralesem na Slovensku a návštěvu vyhlášených rekreačních oblastí v okolí vodní nádrže Domaša.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Stropkov 

Místa v okolí

Svidník - Svidník je okresní město v Prešovském kraji na severovýchodním Slovensku. Žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 14km
Vodní dílo Veľká Domaša - Vodní dílo Veľká Domaša je víceúčelová přehradní nádrž v okrese Vranov nad Topľou.
Vzdálenost: 20km
Kút (Klín) - Rozcestí Kút nedaleko pod vrcholem hory Klín je nejvyšším bodem okresu Stropkov. Nachází se na červené hřebenové turistické trase podél státní hranice s Polskem v CHKO Východné Karpaty.
Vzdálenost: 20km
Medzilaborce - Medzilaborce jsou okresním městem na východním Slovensku, v Prešovském kraji.
Vzdálenost: 20km
Zámek Hanušovce nad Topľou - V obci Hanušovce nad Topľou se nachází renesančně-barokní Dezöfyovský zámek z počátku 18. století. Zámecká fasáda je pokryta bohatou štukovou výzdobou, velmi zajímavé jsou i zámecké interiéry. Zámek obklopuje rozsáhlý krajinný park, který byl původně budován jako okrasná zahrada s pravidelným členěním.
Vzdálenost: 23km
Dukla (Dukelský průsmyk) - Dukelský průsmyk (Dukla) v Laborecké vrchovině je pohraničním slovensko-polským územím, významnou křižovatkou turistických cest a především památným místem v souvislosti s těžkými boji na konci druhé světové války.
Vzdálenost: 25km
Stávok - Stávok je nejvyšší bod okresu Svidník v Prešovském kraji na severovýchodním Slovensku. Jedná se o zalesněný vrchol na slovensko-polské hranici v Chráněné krajinné oblasti Východné Karpaty.
Vzdálenost: 27km

Nová místa

+ přidat
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.
SKiPi Funpark a restaurace - SKiPi - to je multifunkční centrum s pestrou nabídkou atrakcí pro děti, ale i dospělí zde najdou své v prostorách příjemné restaurace s kavárnou. Můžete také navštívit rozsáhlou horolezeckou stěnu včetně boulderovky.
Rybník Přední Sax - Rybník Přední Sax se nachází nedaleko města Veselí nad Lužnicí. Byl založen Jindřichem IV. z Hradce na konci 15. století.
Staňkovský rybník - Staňkovský rybník vznikl již v roce 1550, zakladatelem byl Mikuláš Ruthard z Malešova. Mělo jít původně o ochrannou (retenční) vodní plochu před povodňovými vlnami na Koštěnickém potoce. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.