Dukla (Dukelský průsmyk)

Dukelský průsmyk (Dukla) v Laborecké vrchovině je pohraničním slovensko-polským územím, významnou křižovatkou turistických cest a především památným místem v souvislosti s těžkými boji na konci druhé světové války.

Dukelský průsmyk je nejschůdnější přechod přes hřeben Laborecké vrchoviny, dnes tudy vede silnice spojující Slovensko a Polsko (spojnice města Svidník a polské obce Dukla), v průběhu první světové války tudy přešlo do ruského zajetí 1800 vojáků 28. rakousko-uherského císařského pěšího pluku.

Dobře schůdný, avšak úzký terén se stal dějištěm děsivého masakru

Jméno Dukla a Dukelský průsmyk je však nejčastěji spojováno s vojenskou operací (Karpatsko-dukelská operace) na podzim roku 1944. Velmi těžké boje si vyžádaly obrovské ztráty na lidských životech, v období od 8. září do 27. listopadu 1944 zde zahynulo 50 tisíc německých vojáků, 19 tisíc sovětských vojáků a 1800 příslušníků československého armádního sboru, zformovaného v Buzuluku. Přes čtyři tisíce československých vojáků bylo v bojích zraněno a sbor přišel o většinu svých velitelů.

Památník a hřbitov obětí Karpatsko-dukelské operace

V průsmyku se nachází památník a hřbitov příslušníků 1. československého armádního sboru, je zde vyryto do pamětních desek 1265 jmen padlých vojáků, pod sedlem je vztyčen kamenný, 28 metrů vysoký pylon s obřadní síní a monumentálním sousoším. Na místě bývalé pozorovatelny generála Ludvíka Svobody dnes stojí 49 metrů vysoká věž.

Celá oblast od Dukelského průsmyku až po Krajnou Poľanu je areálem Vojenského přírodního muzea na Dukle. Až do těchto míst někdy zavítáte, možná se pokusíte alespoň myšlenkovou představou vžít do situace obyčejných vojáků, na které tu číhala smrt doslova na každém metru. Zdejší památné místo s téměř sto tisíci mrtvými a těžce zraněnými vojáky je tedy alespoň určitou připomínkou krutosti válečných konfilktů a varovným mementem, aby se nic podobného již nikdy neopakovalo.

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vyšný Komárnik 

Místa v okolí

Svidník - Svidník je okresní město v Prešovském kraji na severovýchodním Slovensku. Žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 16km
Bývalá vojenská pozorovací věž - Ve Východních Karpatech, nedaleko Dukelského průsmyku, byla postavena za druhé světové války pozorovací věž.
Vzdálenost: 22km
Medzilaborce - Medzilaborce jsou okresním městem na východním Slovensku, v Prešovském kraji.
Vzdálenost: 23km
Stropkovský hrad a kaštel - V polovině 13. století byl v místech dnešního kaštela v centru města Stropkov postaven raně gotický hrad. Hradní objekt vznikal postupným obestavováním mýtné věže v sousedství farního kostela. Hrad byl původně dřevěný objekt s palisádovým opevněním a postupně se měnil na kamennou pevnost.
Vzdálenost: 25km
Stropkov - Město Stropkov je okresním městem Prešovského kraje, žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel, z nichž 11% tvoří národnostní menšinu Rusínů a Romů. V okrese Stropkov, v obci Turany nad Ondavou, se narodila populární zpěvačka Marika Gombitová.
Vzdálenost: 25km
Rozhledna Šterbovka - Rozhledna Šterbovka je dřevěná vyhlídková věž se dvěma vyhlídkovými patry.
Vzdálenost: 26km
Bardejovské Kúpele - Bardejovské Kúpele jsou významným lázeňským areálem na severovýchodním Slovensku. Tato okrajová část města Bardejov začala vznikat v souvislosti s objevem vyvěrajících léčivých přírodních minerálních vod typu železnatých alkalicko-slaných kyselek.
Vzdálenost: 33km

Nová místa

+ přidat
Javorová alej Dobkovičky - Před obcí Dobkovičky na Litoměřicku, v krajině Českého středohoří, se nachází památné stromořadí.
Jírovcová alej v Břvanech - V obci Břvany, v trojúhelníku měst Most, Louny a Žatec se nachází památná jírovcová alej.
Lipová alej pod Řípem - Pod horou Říp se nachází státem chráněné památné stromy.
Skupina památných lip - V Liběchově se nachází skupina památných lip srdčitých.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.