Bytča

Bytča je okresní město v Žilinském kraji, které zaujímá prostor podél řeky Váh v Bytčianské kotlině.

Thurzovci a rozkvět města - řemeslné cechy a renesanční zámek

Bytča je poprvé zmiňována v kronikách v roce 1234. Od roku 1378 je Bytča uváděna již jako svobodné město. V 15. Století tuto oblast kolem Váhu vlastnili Tetourové z Tetova, rod Podmanických, Michal Imrefi ze Serdahelu a v roce 1563 panství odkoupil bohatý magnát František Thurzo. Součástí majetku byl i poškozený a neobyvatelný hrad Bytča, který v letech 1571 – 1574 nechal přebudovat na renesanční sídlo.

Soudní proces s Čachtickou paní

V roce 1611 se zde konal soud s uherskou šlechtičnou Alžbětou Báthoryovou, známou jako tzv. Čachtická paní, která bestiálně zavraždila mnoho mladých dívek.

Na počátku 17. století byly v Bytči ustanoveny dva cechy – řeznický a krejčovský. V roce 1621 město připadlo Mikuláši Estherházimu, který se oženil s vdovou po Imrichovi Thurzovi. V roce 1659 již Bytča mohla pořádat týdenní trhy a čtyři výroční jarmarky – zásluhou císaře Leopolda I. Habsburského.

Rozkvět města končí Rákocziho povstáním, epidemií moru a požárem

Koncem 17. století byl stvrzen hrnčířský cech a bylo tu evidováno 93 řemeslných dílen a 10 kupců. Město Bytča se však dlouho netěšilo ze svého rozkvětu, v době Rákocziho povstání, v roce 1708, byla Bytča obsazena císařskou armádou a ještě v tomto roce tu vypukla smrtící epidemie moru, která zabíjela ještě po dobu dalších dvou let. V roce 1761 většinu obytných budov ve městě zničil rozsáhlý požár.

19. století přináší obrat

Nejvýznamnější rozvoj oblasti kolem Váhu přichází v 19. století, v době průmyslové revoluce. Vznikají první kavárny, poštovní úřad, parní pila a fabrika vyrábějící zápalky. Bytča je v roce 1883 propojena železniční tratí s ostatními městy v západním Slovensku. Byla zde založena dívčí měšťanská škola a pobočka tzv. Tatrabanky. V roce 1904 byl po povodni postaven nový most přes řeku Váh.

Po 1. světové válce ve městě působil Klub československých turistů, Katolická jednota, Slovenský katolický kruh, Sokol a Orel. V roce 1922 začalo být město postupně elektrifikováno.

V průběhu druhé světové války v okolí Bytči bojovaly jednotky Wehrmachtu s povstalci (Slovenské národní povstání) a v roce 1945 byla část města zničena mohutným bombardováním protihitlerovských západních spojeneckých vojsk.

Za socialismu se v Bytči stavěla nová moderní sídliště a svůj původní vzhled si zachoval pouze zámek, synagoga a staré historické centrum.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Bytča 

Místa v okolí

Rozhledna Zarúbaná Kýčera - V pohoří Javorníky, nedaleko Žiliny, se nachází dřevěná rozhledna.
Vzdálenost: 13km
Budatínský zámek - Budatínský zámek na soutoku řek Kysuca a Váh v Žilině je přístupný veřejnosti. Je sídlem Považského muzea, které se zde specializuje na drátenické řemeslo.
Vzdálenost: 13km
Street workout park Žilina - Vendelína Javorku - V areáli Základnej školy (ulica Vendelína Javorku 32) v meste Žilina sa nachádza Street Workout park, ktorý je prístupný všetkým, ktorí majú záujem tu cvičiť.
Vzdálenost: 14km
Rozhledna Dubová - Rozhledna Dubová nedaleko Rajeckých Teplic je vyhlídková věž zhotovená z ocelových nosníků, doplněných dřevem.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Luby - Rozhledna Luby je dřevěná vícepatrová vyhlídková věž.
Vzdálenost: 15km
Rajecké Teplice - Rajecké Teplice jsou lázeňským městečkem nedaleko od krajského města Žilina. Žije zde přibližně 3 tisíce obyvatel. Lázeňská tradice tu sahá až do 14. století.
Vzdálenost: 14km
Workout park Žilina (Borová ul., sídlisko Solinky) - Mesto Žilina sa môže pochváliť ďalším pekným vonkajším ihriskom. K workout parku v Parku Ľudovíta Štúra na Bôriku pribudla ďalšia vonkajšia posilňovňa. Nový workout park na Borovej ulici na sídlisku Solinky.
Vzdálenost: 14km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.