Vysoká (Novohradské hory)

Vysoká je desátý nejvyšší vrchol Novohradských hor a zároveň nejvyšší bod okresu České Budějovice. 

Vysoká je jednou z významných dominant severní části Novohradských hor, patří do tzv. Dobrovodské skupiny spolu s Kraví horou a s Kuní horou. Na severní straně je zlomový svah vysoký zhruba 300 metrů. Na jižním svahu hory pramení řeka Stropnice.

Vrchol hory tvoří zaoblený hřbet se dvěma výčnělky. Na tom vyšším jsou patrné výrazné skalní hradby vysoké až 15 metrů s puklinovou jeskyní dlouhou necelých 6 metrů. Druhý vrcholek je pokryt skalními hradbami, skalním hřibem a některými dalšími útvary vzniklými mrazovým zvětráváním. Západní a severozápadní svahy pokrývá rozsáhlé kamenné moře o rozloze 350 x 600 metrů.

Vysoká je dobře dostupná po červené turistické trase osmikilometrového okruhu z parkoviště v Hojné Vodě, k vrcholu se stoupá severní stranou a jeho jižní a západní část směřuje lesní asfaltkou kolem zaniklé osady Nové Hutě.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 24.2.2020
Déšť
4°C
7°C
Srážky: 0.3mm
Tlak: 1019.9hPa
Vítr: 4.3m/s
z jiho-západu
Zítra
Úterý 25.2.
Zataženo
10°C
5°C
Středa
26.2.2020
Polojasno
5°C
-1°C
Čtvrtek
27.2.2020
Sněhové přeháňky
3°C
0°C
Pátek
28.2.2020
Polojasno
3°C
1°C

Kontakt

Adresa:
Horní Stropnice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 9km
Vzdálenost: 9km
Vzdálenost: 9km
Vzdálenost: 9km
Vzdálenost: 11km
Byňovský rybník - Byňovský rybník je jednou z nejstarších umělých vodních ploch na Jindřichohradecku. 
Vzdálenost: 13km

Nová místa

+ přidat
Nakolický rybník - Nakolický rybník u stejnojmenné obce, mezi Novými Hrady a Českými Velenicemi dotváří malebnou scenérii části jihočeského regionu v blízkosti horního toku řeky Lužnice.
Rybník Vydýmač u Lomnice - Rybník Vydýmač u Lomnice nad Lužnicí je součástí tzv. Tisské rybniční soustavy.
Stvolová - Vesnička Stvolová se rozprostírá na severním okraji okresu Blansko. Jihovýchodní část katastrálního území obce je tvořena nivou řeky Svitavy a přiléhajícími mírnými svahy. Ostatní část zájmového území náleží Svitavské pahorkatině. Je vzdálena 6 km od města Letovice a 30 km od okresního města Blansko. Krajské město Brno je vzdáleno 55 km. Skládá se ze tří katastrálních území Stvolová, Skřib a Vlkov u Letovic. Osady Skřib a Vlkov u Letovic patří ke Stvolové od roku 1880 a tvoří společně obec politickou. Rozloha obce je 375 ha. Počet trvale přihlášených obyvatel k 1.1.2020 je 165.
Strpský rybník - Strpský rybník je významným hnízdištěm vodního ptactva, jsou tu k vidění bukač velký, bekasina otavní, vodouš šedý a dokonce vzácný moudivláček lužní a orel mořský. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.