Vysoká (Novohradské hory)

Vysoká je desátý nejvyšší vrchol Novohradských hor a zároveň nejvyšší bod okresu České Budějovice. 

Vysoká je jednou z významných dominant severní části Novohradských hor, patří do tzv. Dobrovodské skupiny spolu s Kraví horou a s Kuní horou. Na severní straně je zlomový svah vysoký zhruba 300 metrů. Na jižním svahu hory pramení řeka Stropnice.

Vrchol hory tvoří zaoblený hřbet se dvěma výčnělky. Na tom vyšším jsou patrné výrazné skalní hradby vysoké až 15 metrů s puklinovou jeskyní dlouhou necelých 6 metrů. Druhý vrcholek je pokryt skalními hradbami, skalním hřibem a některými dalšími útvary vzniklými mrazovým zvětráváním. Západní a severozápadní svahy pokrývá rozsáhlé kamenné moře o rozloze 350 x 600 metrů.

Vysoká je dobře dostupná po červené turistické trase osmikilometrového okruhu z parkoviště v Hojné Vodě, k vrcholu se stoupá severní stranou a jeho jižní a západní část směřuje lesní asfaltkou kolem zaniklé osady Nové Hutě.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Horní Stropnice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 9km
Vzdálenost: 9km
Vzdálenost: 9km
Vzdálenost: 9km
Vzdálenost: 11km
Byňovský rybník - Byňovský rybník je jednou z nejstarších umělých vodních ploch na Jindřichohradecku. 
Vzdálenost: 13km

Nová místa

+ přidat
Sklárna Harrachov - Sklárna v Harrachově, v části města Nový Svět, je nejstarší funkční sklárna na celé planetě.
Secesní vodárna Teplice - V Teplicích Výšině stojí secesní vodárna z roku 1906.
Zauhlovací a vodárenská věž Liberec - Zauhlovací a vodárenská věž v Liberci byla postavena v letech 1916 - 1918. Stavěli ji italští váleční zajatci v průběhu první světové války.
Sušárna chmele - V Dubé, nedaleko Máchova jezera, se nachází unikátní technická památka - sušárna chmele.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.