Lázně Kyselka

Lázně Kyselka je slavný komplex lázeňských budov bývalých městských lázní ve stejnojmenné obci, které se rozkládají podél pravého břehu řeky Ohře. Velmi malebné údolí řeky, známé především mezi vodáky, je sevřeno úbočími Doupovských hor. Nad Kyselkou se vypíná vrch Bučina s rozhlednou a právě zde pod jeho vrcholem se stáčí slavná minerální voda Mattoni. Mattoni už není? Ale je a je jí stále dostatek.

Kdyby byli Černínové podnikaví jako Heinrich Mattoni ...

Minerální prameny vyvěrající na úpatí Doupovských hor tu byly objeveny již ve středověku, využívání minerálních vod je prvně písemně zmiňováno v roce 1522. Už na počátku 17. století se za pití tzv. Bukové kyselky platilo. Ovšem od roku 1687 mohli poddaní hrabat Černínů, kterým tato oblast patřila, kyselku popíjet bezplatně.

První stáčírna minerálky do kameninových džbánků 

První technický objekt se v Kyselce objevil v roce 1793. Nový majitel panství hrabě Johann Josef Stiebar z Buttenheimu začal minerální vodu stáčet, nechal tu vystavět menší provozovnu na výrobu kameninových džbánků, kde se voda uchovávala. Minerálka z Kyselky se již za pár let prodávala v Praze, ve Vídni a dokonce v Karlových Varech.

Ottův pramen - hlavní zřídlo 

První lázeňské budovy se tu stavěly ale až v letech 1826 – 1834. Minerální voda doslova dobývala svět, v roce 1852 tu pobýval řecký král Otto I., podle něj tu bylo pojmenováno i hlavní zřídlo.

začíná slavná éra známé Mattonky 

Za Černínů z Chudenic si hlavní pramen pronajal český podnikatel italsko-německého původu Heinrich K. Mattoni – bylo to v roce 1867. Nápad měl vskutku velkolepý – prodávat minerální vodu, která pochopitelně vyvěrala z hlubin země ZDARMA, a vyvážet ji do celého světa v obrovském množství. Minerálku začal plnit do skleněných lahví a již o devět let později jich exportoval ročně přes milion.

Zisk z prodeje mu pomohl odkoupit od Heřmana Černína z Chudenic zdejší lázně i s okolními pozemky a pustil se do velkolepé výstavby. Vznikla nová lázeňská kolonáda s Ottovým pramenem, sanatoria (Švýcarský dům), vodoléčebné lázně, hotely, promenády, restaurace, kaple sv. Anny, vodní elektrárna, objekty stáčírny, slavný "Mattoniho Zámeček" a dokonce lanová dráha na horu Bučina. Do obce vedla i železnice, která výrazně omezila hluk a provoz automobilů, rozvážejích čerpanou minerálku.

Největší prosperity se lázně těšily právě v tomto období, po smrti Mattoniho jeho potomci jen využívali zisků z provozu lázní a stáčení minerálky, až přišla druhá světová válka. V roce 1945 jim byl veškerý majetek zabaven a připadl státu.

Československé státní lázně a zřídla - dětská ozdravovna

Po válce tu byli na krátkou dobu ubytováni sirotci z řecké občanské války a brzy na to zahajuje svou činnost dětská ozdravovna. Ta je v provozu až do roku 1990, spadala tehdy pod státní podnik Československé státní lázně a zřídla.

Většina budov však koncem 80. let již nebyla v provozu, na začátku privatizace fungovaly pouze tři z deseti.

Divoká privatizace 90. let 

Nejsmutnější období nastalo po roce 1990. V roce 1991 byly privatizovány lázně a v roce 1993 stáčírna minerálky. Vše probíhalo v režii Fondu národního majetku a lázně pak změnily majitele dokonce několikrát. Z podivných projektů a záměrů na využití lázní nakonec sešlo a poslední majitel, firma RIS s.r.o. převedla historické budovy i s pozemky obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Technický stav objektů však byl doslova žalostný, minerální prameny vyvěraly i z rumišť domů, zatékaly do jejich základů a mnoha objektům hrozilo zřícení.

Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka

V roce 2013 se začala obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka prosazovat o záchranu památkově chráněného areálu lázní. Započala nákladná rekonstrukce všech zachovalých budov, včetně krovů, střech a fasád, v roce 2014 byl rekonstruován bytový dům Stallburg a o rok později Löschnerův pavilon. V roce 2016 bylo otevřeno nové Mattoni muzeum, zaměřené především na Heinricha Mattoni a historii stáčení minerálky Kyselka.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Kyselka 73
Kyselka 
Web: Lázně Kyselka
Email: info@laznekyselka.org
Telefon: +420 720 993 208

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Tábořiště U Kapříka - Kyselka - Tábořiště a restaurace U Kapříka v obci Kyselka na řece Ohři, ř. km. 157,0. Kromě běžného sortimentu restaurace (teplé a studené pokrmy, nápoje, nanuky a zmrzliny) je možné užívat i ohniště, gril a udírnu. Je zde připojení wi-fi zdarma a možnost využít i počítač s připojením k internetu. Návštěvníci hospůdky a kempu tu mohou nakoupit ve smíšeném zboží - asi 2 minuty chůze od hospody. Po domluvě je nákup možný mimo otevírací dobu obchodu.
Vzdálenost: 1km
Jez Dubina - Jez Dubina na řece Ohři, ř. km. 162,6 nad obcí Kyselka je šikmý jez s pozvolnou spádnicí, který je za optimálního stavu vody sjízdný po levé straně. Pozor však na velké kameny pod jezem.
Vzdálenost: 2km
Tábořiště Na špici - Rodinný hotel, restaurace, autokemp Ontario a vodácké tábořiště Na špici na řece Ohři, ř. km. 159,1 - v Radošově. Tento rekreační areál je známý čistým a příjemným prostředím. Jsou zde k dispozici dvě hotelové budovy, 11 chatek, plocha pro vlastní stany i karavany a vodácké tábořiště včetně komplexního sociálního zázemí a dalších služeb na vynikající úrovni. V restauraci spojené s hotelem vás mile překvapí vynikající česká kuchyně, ochotný a profesionální personál a skvělá jídla denní nabídky za velice přijatelné ceny. Horké léto také můžete trávit na zahradní terase restaurace. Několik metrů od vodáckého tábořiště se nachází bufet se širokou nabídkou jídel, nápojů a dalšího sortimentu. Ubytovaní ve vodáckém tábořišti mohou využívat sociálních zařízení nedaleko tábořiště a sprchy v kempu.
Vzdálenost: 2km
Nouzové tábořiště U Jezu - Nouzové tábořiště u jezu a obce Dubina na řece Ohři na 162,5 ř. km. na pravém břehu. Jedná se o oplocený pozemek přímo pod jezem za obcí Dubina - pouze prostor pro nouzové táboření bez vybavení (jen WC).
Vzdálenost: 2km
Vodácké tábořiště U Dvořáků - Dubina - Vodácké tábořiště U Dvořáků - Dubina na řece Ohři na 163,3 ř. km. se nachází na pravém břehu, přímo pod hostincem U Dvořáků. Dvě tábořiště pro 200 stanů jsou zároveň odpočinkovou zónou – můžete zde využít gril, dětské hřiště, ohniště a odpočinková a relaxačních místa. Krytý přístřešek slouží i jako pódium.
Vzdálenost: 2km
Jez Radošov - Velmi nebezpečný a obávaný jez Radošov na řece Ohři, ř. km. 158 je parabolický jez s obvykle zavřenou propustí, kterou částečně odebírá vodu hydroelektrárna. Nebezpečí jezu, jenž je často podceňován, spočívá především v jeho profilu - pod jezem tvoří nebezpečný smrtící válec (za střední vody až 7 metrů dlouhý) a pak, jez je zabudován v navigačních zdech asi 1 metr vysokých. Navigace tak neumožňuje tonoucím uniknout z jezu.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.