Zřícenina hradu Rýzmburk

Zřícenina hradu Rýzmburk na skalnatém zalesněném ostrohu nad řekou Úpou pochází z 1. poloviny 14. století.

Albert a Lucek z Rýzmburka bojovali s Janem Lucemburským

Gotický hrad založil pravděpodobně šlechtický rod z Březovic. První doložený majitel hradu je Rubín z Březovic a Albert z Rýzmburka v roce 1319. Albert z Rýzmburka spolu se svým synem Luckem padli v bitvě u Kressenbrunu v roce 1346 - bojovali po boku krále Jana Lucemburského.

Hrad pak přešel do vlastnictví Tassona z Březovic a dále Alberta Nevlase ze Skalice, Spyty na Rýzmburce, Mladoty ze Stračova, Hořek a z Rýzmburka a Beneše Krčínského z Rýzmburka.

V průběhu husitských válek byl ve vlastnictví zemského správce Aleše Vřešťovského na Ratibořicích, tento potomek rodu Třmenů s přídomkem "Z Rýzmburka" předal majetek svým rodovým nástupcům, kteří tu vládli až do roku 1544. Hrad pak zakoupil Bernard Žehušický z Nestajova – purkrabí Hradeckého kraje a za jeho působení tu došlo k významným stavebním úpravám. V roce 1580 hrad získala Magdalena Bohdanecká a v roce 1595 jej již vlastní Vilém z Talmberka. Vzápětí je hradní komplex odprodán Smiřickým ze Smiřic.

Třicetiletá válka ukončila slávu hradu Rýzmburka, část ratibořického zámku je postavena z jeho zdiva

Smiřičtí byli posledními majiteli hradu před jeho zkázou. V průběhu třicetileté války byl hrad dobyt, vypálen a jeho obyvatelé povražděni – nejprve císařským vojskem a pak dobyvačnými Švédy. Trosky hradu pak na počátku 18. století posloužily k výstavbě nedalekého zámku v Ratibořicích – kámen z hradních zdí byl pro tyto účely využit jako výborný stavební materiál.

Dnes je zřícenina hradu volně přístupná, dochovala se historická sklepení, část brány a zbytky zdiva.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Žernov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna na Hladkém vrchu - Z rozhledny na Hladkém vrchu je nádherný výhled na panorama slovenských hor.
Rozhledna Na Borové - Tvrdošín - Nad městem Tvrdošín, nedaleko Oravské přehrady, vyrostla dřevěná rozhledna.
Rozhledna Bačův stolec - Nedaleko od hráze přehrady Liptovská Mara, v okrese Dolný Kubín, byla postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Pavčina Lehota - Nedaleko přehrady Liptovská Mara, nad obcí Pavčina Lehota, byla postavena pěkná dřevěná rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.