Zřícenina hradu Rýzmburk

Zřícenina hradu Rýzmburk na skalnatém zalesněném ostrohu nad řekou Úpou pochází z 1. poloviny 14. století.

Albert a Lucek z Rýzmburka bojovali s Janem Lucemburským

Gotický hrad založil pravděpodobně šlechtický rod z Březovic. První doložený majitel hradu je Rubín z Březovic a Albert z Rýzmburka v roce 1319. Albert z Rýzmburka spolu se svým synem Luckem padli v bitvě u Kressenbrunu v roce 1346 - bojovali po boku krále Jana Lucemburského.

Hrad pak přešel do vlastnictví Tassona z Březovic a dále Alberta Nevlase ze Skalice, Spyty na Rýzmburce, Mladoty ze Stračova, Hořek a z Rýzmburka a Beneše Krčínského z Rýzmburka.

V průběhu husitských válek byl ve vlastnictví zemského správce Aleše Vřešťovského na Ratibořicích, tento potomek rodu Třmenů s přídomkem "Z Rýzmburka" předal majetek svým rodovým nástupcům, kteří tu vládli až do roku 1544. Hrad pak zakoupil Bernard Žehušický z Nestajova – purkrabí Hradeckého kraje a za jeho působení tu došlo k významným stavebním úpravám. V roce 1580 hrad získala Magdalena Bohdanecká a v roce 1595 jej již vlastní Vilém z Talmberka. Vzápětí je hradní komplex odprodán Smiřickým ze Smiřic.

Třicetiletá válka ukončila slávu hradu Rýzmburka, část ratibořického zámku je postavena z jeho zdiva

Smiřičtí byli posledními majiteli hradu před jeho zkázou. V průběhu třicetileté války byl hrad dobyt, vypálen a jeho obyvatelé povražděni – nejprve císařským vojskem a pak dobyvačnými Švédy. Trosky hradu pak na počátku 18. století posloužily k výstavbě nedalekého zámku v Ratibořicích – kámen z hradních zdí byl pro tyto účely využit jako výborný stavební materiál.

Dnes je zřícenina hradu volně přístupná, dochovala se historická sklepení, část brány a zbytky zdiva.

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 13.4.2021
Zataženo
5°C
2°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1027.5hPa
Vítr: 4.2m/s
z severu
Zítra
Středa 14.4.
Zataženo
5°C
1°C
Čtvrtek
15.4.2021
Déšť se sněhem
3°C
2°C
Pátek
16.4.2021
Zataženo
5°C
3°C
Sobota
17.4.2021
Zataženo
8°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Žernov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 
Rozhledna Světlý vrch - Albrechtice v Jizerských horách jsou významným zimním letoviskem již mnoho desítek let. Při příležitosti 350. výročí založení obce byla postavena na Světlém vrchu dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Komec - V roce 2014 došlo ke stavebním úpravám bývalého komína, který byl součástí kotelny pro vytápění okolních skleníků. Komín byl přestavěn na rozhlednu s točitým ocelovým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.