Zřícenina hradu Rýzmburk

Zřícenina hradu Rýzmburk na skalnatém zalesněném ostrohu nad řekou Úpou pochází z 1. poloviny 14. století.

Albert a Lucek z Rýzmburka bojovali s Janem Lucemburským

Gotický hrad založil pravděpodobně šlechtický rod z Březovic. První doložený majitel hradu je Rubín z Březovic a Albert z Rýzmburka v roce 1319. Albert z Rýzmburka spolu se svým synem Luckem padli v bitvě u Kressenbrunu v roce 1346 - bojovali po boku krále Jana Lucemburského.

Hrad pak přešel do vlastnictví Tassona z Březovic a dále Alberta Nevlase ze Skalice, Spyty na Rýzmburce, Mladoty ze Stračova, Hořek a z Rýzmburka a Beneše Krčínského z Rýzmburka.

V průběhu husitských válek byl ve vlastnictví zemského správce Aleše Vřešťovského na Ratibořicích, tento potomek rodu Třmenů s přídomkem "Z Rýzmburka" předal majetek svým rodovým nástupcům, kteří tu vládli až do roku 1544. Hrad pak zakoupil Bernard Žehušický z Nestajova – purkrabí Hradeckého kraje a za jeho působení tu došlo k významným stavebním úpravám. V roce 1580 hrad získala Magdalena Bohdanecká a v roce 1595 jej již vlastní Vilém z Talmberka. Vzápětí je hradní komplex odprodán Smiřickým ze Smiřic.

Třicetiletá válka ukončila slávu hradu Rýzmburka, část ratibořického zámku je postavena z jeho zdiva

Smiřičtí byli posledními majiteli hradu před jeho zkázou. V průběhu třicetileté války byl hrad dobyt, vypálen a jeho obyvatelé povražděni – nejprve císařským vojskem a pak dobyvačnými Švédy. Trosky hradu pak na počátku 18. století posloužily k výstavbě nedalekého zámku v Ratibořicích – kámen z hradních zdí byl pro tyto účely využit jako výborný stavební materiál.

Dnes je zřícenina hradu volně přístupná, dochovala se historická sklepení, část brány a zbytky zdiva.

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 30.10.2020
Déšť
9°C
11°C
Srážky: 1.7mm
Tlak: 1018.4hPa
Vítr: 2.2m/s
z jiho-jiho-západu
Zítra
Sobota 31.10.
Polojasno
12°C
9°C
Neděle
1.11.2020
Déšť
13°C
11°C
Pondělí
2.11.2020
Zataženo
15°C
12°C
Úterý
3.11.2020
Déšť
16°C
12°C

Kontakt

Adresa:
Žernov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Brusná u Bludova - Rozhledna Brusná je svérázná, netypická dřevěná vyhlídková stavba opatřená ocelovým schodištěm.
Rozhledna Brodek - Menší vyhlídková stavba ze dřeva, vysoká 8 metrů, vyrostla v roce 2010 v Brodku u Přerova zásluhou jednoho z místních obyvatel.
Rozhledna Vitčice - V roce 2001 byla postavena dřevěná, 8 metrů vysoká, rozhledna z trámové konstrukce s horní krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 6 metrů nad zemí. 
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.