Zřícenina hradu Rýzmburk

Zřícenina hradu Rýzmburk na skalnatém zalesněném ostrohu nad řekou Úpou pochází z 1. poloviny 14. století.

Albert a Lucek z Rýzmburka bojovali s Janem Lucemburským

Gotický hrad založil pravděpodobně šlechtický rod z Březovic. První doložený majitel hradu je Rubín z Březovic a Albert z Rýzmburka v roce 1319. Albert z Rýzmburka spolu se svým synem Luckem padli v bitvě u Kressenbrunu v roce 1346 - bojovali po boku krále Jana Lucemburského.

Hrad pak přešel do vlastnictví Tassona z Březovic a dále Alberta Nevlase ze Skalice, Spyty na Rýzmburce, Mladoty ze Stračova, Hořek a z Rýzmburka a Beneše Krčínského z Rýzmburka.

V průběhu husitských válek byl ve vlastnictví zemského správce Aleše Vřešťovského na Ratibořicích, tento potomek rodu Třmenů s přídomkem "Z Rýzmburka" předal majetek svým rodovým nástupcům, kteří tu vládli až do roku 1544. Hrad pak zakoupil Bernard Žehušický z Nestajova – purkrabí Hradeckého kraje a za jeho působení tu došlo k významným stavebním úpravám. V roce 1580 hrad získala Magdalena Bohdanecká a v roce 1595 jej již vlastní Vilém z Talmberka. Vzápětí je hradní komplex odprodán Smiřickým ze Smiřic.

Třicetiletá válka ukončila slávu hradu Rýzmburka, část ratibořického zámku je postavena z jeho zdiva

Smiřičtí byli posledními majiteli hradu před jeho zkázou. V průběhu třicetileté války byl hrad dobyt, vypálen a jeho obyvatelé povražděni – nejprve císařským vojskem a pak dobyvačnými Švédy. Trosky hradu pak na počátku 18. století posloužily k výstavbě nedalekého zámku v Ratibořicích – kámen z hradních zdí byl pro tyto účely využit jako výborný stavební materiál.

Dnes je zřícenina hradu volně přístupná, dochovala se historická sklepení, část brány a zbytky zdiva.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Žernov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Bývalé nádraží Střezimíř - Střezimíř je bývalá železniční stanice na trati č. 220 Praha - České Budějovice. Jedná se o Technickou památku České republiky.
Pernštejnská podzemní vodárna - Pernštejnská podzemní vodárna je unikátní historická stavba ze 16. století.
Velký sezemický akvadukt - Velký sezemický akvadukt se dvěma mostními oblouky byl postaven, aby se mohly v tomto místě křižovat dva vodní toky - Zadní Lodranka a Mlýnský potok.
Novákovy garáže - Novákovy garáže je stavba z roku 1932. Jedná se o technickou památku České republiky.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.