Zřícenina hradu Janštejn

Zřícenina hradu Janštejn je kulturní památkou České republiky. Nachází se u obce Horní Dubenky nedaleko Horní Cerekve.

Hrad Janštejn, někdy také přezdívaný jako Janův hrad nebo Janův kámen, pochází z 1. poloviny 14. století, nechal jej vystavět na skalním ostrohu Štěpán z Březnice. V roce 1358 již patřila tato kamenná gotická stavba moravskému markraběti Janu Jindřichovi z Meziříčí. Bratři Jan a Jaroslav z Meziříčí v roce 1383 hrad prodali Jindřichovi z Hradce a to byl jeho poslední známý majitel. O několik desítek let později se již uvádí jako opuštěný, s největší pravděpodobností v důsledku husitských tažení v roce 1423.

 

Z hradu se dodnes zachovaly pozůstatky hradního příkopu a valu, část hradeb, a uvnitř stavby je stále dobře patrná spodní část štíhlé válcové věže.

Zajímavostí je, že hrad neměl své vlastní vnitřní uspořádání hospodářských budov, zbytky jejich zdiva byly nalezeny v lese na úpatí hradního jádra.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Třešť 
Web: Zřícenina hradu Janštejn
Email: ou-hornidubenky@iol.cz
Telefon: +420 567 374 259

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Krajčov vrch - Rozhledna Krajčov vrch je stylová stavba vyhlídkové věže na okraji obce Nižná Boca.
Svatojánská rozhledna - Na jihovýchodním okraji obce Liptovský Ján je postavena krásná dřevěná rozhledna.
Vyhlídková věž kostela svatého Egídia Poprad - Věž kostela sv. Egídia v Popradu slouží veřejnosti jako rozhledna.
Rozhledna Vavrišovo - U obce Vavrišovo stojí stylová vyhlídková věž, která je součástí objektu lidové architektury tamního kraje.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.