Zřícenina hradu Janštejn

Zřícenina hradu Janštejn je kulturní památkou České republiky. Nachází se u obce Horní Dubenky nedaleko Horní Cerekve.

Hrad Janštejn, někdy také přezdívaný jako Janův hrad nebo Janův kámen, pochází z 1. poloviny 14. století, nechal jej vystavět na skalním ostrohu Štěpán z Březnice. V roce 1358 již patřila tato kamenná gotická stavba moravskému markraběti Janu Jindřichovi z Meziříčí. Bratři Jan a Jaroslav z Meziříčí v roce 1383 hrad prodali Jindřichovi z Hradce a to byl jeho poslední známý majitel. O několik desítek let později se již uvádí jako opuštěný, s největší pravděpodobností v důsledku husitských tažení v roce 1423.

 

Z hradu se dodnes zachovaly pozůstatky hradního příkopu a valu, část hradeb, a uvnitř stavby je stále dobře patrná spodní část štíhlé válcové věže.

Zajímavostí je, že hrad neměl své vlastní vnitřní uspořádání hospodářských budov, zbytky jejich zdiva byly nalezeny v lese na úpatí hradního jádra.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 19.2.2020
Déšť
5°C
0°C
Srážky: 0.8mm
Tlak: 1017.1hPa
Vítr: 8.5m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Čtvrtek 20.2.
Zataženo
3°C
0°C
Pátek
21.2.2020
Polojasno
3°C
-1°C
Sobota
22.2.2020
Deštivo
6°C
7°C
Neděle
23.2.2020
Zataženo
7°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Třešť 
Web: Zřícenina hradu Janštejn
Email: ou-hornidubenky@iol.cz
Telefon: +420 567 374 259

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Žermanický Park - Je zde vybudováno dětské hřiště, kryté pození, mini farma, francouzská zahrada, jezirko, bylinková zahrádka, ohnište, gril, ruské kůželky...
Rybník Velké Stavidlo - Rybník se svérázným názvem Velké Stavidlo vznikl jako součást tzv. Oborské rybniční soustavy nedaleko Třeboně.
Rybník Velká Kuš - Rybník Velká Kuš je jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií na Blatensku. 
Rybník Radov - Rybník Radov byl pravděpodobně založen šlechticem Václavem Zmrzlíkem ze Svojšína v období rané renesance, zhruba kolem roku 1530.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.