Zřícenina hradu Janštejn

Zřícenina hradu Janštejn je kulturní památkou České republiky. Nachází se u obce Horní Dubenky nedaleko Horní Cerekve.

Hrad Janštejn, někdy také přezdívaný jako Janův hrad nebo Janův kámen, pochází z 1. poloviny 14. století, nechal jej vystavět na skalním ostrohu Štěpán z Březnice. V roce 1358 již patřila tato kamenná gotická stavba moravskému markraběti Janu Jindřichovi z Meziříčí. Bratři Jan a Jaroslav z Meziříčí v roce 1383 hrad prodali Jindřichovi z Hradce a to byl jeho poslední známý majitel. O několik desítek let později se již uvádí jako opuštěný, s největší pravděpodobností v důsledku husitských tažení v roce 1423.

 

Z hradu se dodnes zachovaly pozůstatky hradního příkopu a valu, část hradeb, a uvnitř stavby je stále dobře patrná spodní část štíhlé válcové věže.

Zajímavostí je, že hrad neměl své vlastní vnitřní uspořádání hospodářských budov, zbytky jejich zdiva byly nalezeny v lese na úpatí hradního jádra.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 14.10.2019
Jasno
16°C
12°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1018.3hPa
Vítr: 3.3m/s
z jiho-východu
Zítra
Úterý 15.10.
Polojasno
13°C
12°C
Středa
16.10.2019
Polojasno
12°C
7°C
Čtvrtek
17.10.2019
Jasno
14°C
7°C
Pátek
18.10.2019
Jasno
15°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Třešť 
Web: Zřícenina hradu Janštejn
Email: ou-hornidubenky@iol.cz
Telefon: +420 567 374 259

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.
Rybník Rod - Rybník Rod je jeden z nejvýznamnějších vodních zdrojů Nadějské rybniční soustavy nedaleko Veselí nad Lužnicí. Rozkládá se na rozloze necelých 36 hektarů podél pravého břehu řeky Lužnice, zhruba 200 metrů od vlakové zastávky Frahelž.
Ponědražský rybník - Ponědražský rybník je jedna z velmi významných vodních ploch na Třeboňsku. Rybníkem protéká Zlatá stoka.
Rybník Káňov - Rybník Káňov byl založen na konci 15. století a v letech 1515 a 1564 byla zpevňována a zvýšena jeho hráz. Zasloužily se o to tři generace rybníkářů - Štěpánek Netolický, Mikuláš Ruthard z Malešova a Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Ten byl zároveň posledním stavitelem, který rybník uváděl do původního stavu po ničivé povodni. 

Nové ubytování

+ přidat
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.