Zřícenina hradu Janštejn

Zřícenina hradu Janštejn je kulturní památkou České republiky. Nachází se u obce Horní Dubenky nedaleko Horní Cerekve.

Hrad Janštejn, někdy také přezdívaný jako Janův hrad nebo Janův kámen, pochází z 1. poloviny 14. století, nechal jej vystavět na skalním ostrohu Štěpán z Březnice. V roce 1358 již patřila tato kamenná gotická stavba moravskému markraběti Janu Jindřichovi z Meziříčí. Bratři Jan a Jaroslav z Meziříčí v roce 1383 hrad prodali Jindřichovi z Hradce a to byl jeho poslední známý majitel. O několik desítek let později se již uvádí jako opuštěný, s největší pravděpodobností v důsledku husitských tažení v roce 1423.

 

Z hradu se dodnes zachovaly pozůstatky hradního příkopu a valu, část hradeb, a uvnitř stavby je stále dobře patrná spodní část štíhlé válcové věže.

Zajímavostí je, že hrad neměl své vlastní vnitřní uspořádání hospodářských budov, zbytky jejich zdiva byly nalezeny v lese na úpatí hradního jádra.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 9.5.2021
Polojasno
17°C
12°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1016hPa
Vítr: 4.6m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Pondělí 10.5.
Jasno
19°C
15°C
Úterý
11.5.2021
Skoro jasno
21°C
13°C
Středa
12.5.2021
Silný déšť
14°C
9°C
Čtvrtek
13.5.2021
Déšť
8°C
5°C

Kontakt

Adresa:
Třešť 
Web: Zřícenina hradu Janštejn
Email: ou-hornidubenky@iol.cz
Telefon: +420 567 374 259

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Mokrá - Rozhledna Mokrá je 10 metrů vysoká ocelová stavba s vnitřním točitým schodištěm, postavená v roce 2015. 
Rozhledna Křivoš - Rozhledna Křivoš je malá dřevěná stavba z roku 2004, vysoká 7 metrů.
Rozhledna Klucanina - Rozhledna Klucanina je vysoká 28 metrů a je postavena z betonových kvádrů. Nahradila původní stavbu na kamenné podezdívce z roku 1934.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.