Protržená přehrada

Protržená přehrada Desná byla postavena na horské říčce Bílá Desná v Jizerských horách. 18. září 1916 však přišla tragická událost, jaká nemá v historii staveb přehrad na území Čech obdoby. Přehrada se protrhla, smetla část obce Desná a vyžádala si 65 obětí na životech. Jak se to stalo a proč k tomu došlo?

V roce 2016 jsme si připomněli chmurné výročí 100 let od protržení přehrady na Bílé Desné. Přehrada se protrhla přibližně rok po dokončení celé stavby a bylo zjištěno, že příčinou havárie byla nevhodně zvolená technologie stavby vzhledem k podloží a podmínkám, které v těchto místech panují.

Sypaná hráz byla upřednostněna před betonovou gravitační hrází 

Stavitelé se rozhodli pro sypanou hráz, protože podloží z pevného skaliska, kam by bylo možné upevnit betonovou gravitační hráz, bylo příliš hluboko pod vrstvou měkčích usazenin. Měkká zemina byla v průběhu stavby zhutňována válcováním a na ni navážena výsypka. Výpustní štola se šoupátkovou věží byla kryta betonovým roštem, výpustní potrubí se dalo uzavírat ze šoupátkové věže a na druhém konci ze šoupátkové komory na vzdušné straně sypané hráze.

První stavební práce byly zahájeny 17. října 1912. V srpnu nadcházejícího roku byla však stavba vážně poškozena intenzivními dešťovými srážkami. Další rok nato vypukla první světová válka a vysoká inflace donutila změnit investora na tzv. Vodní družstvo pro stavbu přehrady na Černé Desné. Na kvalitě stavby se také negativně podepsala úsporná opatření, která měla částečný vliv i na budoucí katastrofu. Nakonec byla stavba dokončena koncemm roku 1915 a 18. listopadu 1915 byla řádně zkolaudována.

Sypaná hráz byla vysoká 13 metrů, v patě byla široká 54 metrů a v koruně jen 5,2 metru. Délka hráze v koruně činila 173 metrů.

Kulturní památka České republiky byla v roce 2016 částečně odlesněna, aby se zvýšila její atraktivita pro návštěvníky Jizerských hor 

Dnes z protržené přehrady zyblo jen torzo, přesto bylo vyhlášeno v roce 1996 kulturní památkou České republiky. Dochovala se šoupátková věž, podzemní štola odvádějící vodu do sousední přehrady Souš a nepatrné zbytky sypané hráze. Tragédie na Bílé Desné však přece jen nějaký účel splnila, posloužila alespoň jako modelová situace pro výpočty dalších přehradních hrází budovaných po roce 1916. Ke stoletému výročí protržení přehrady v roce 2016 bylo její bezprostřední okolí částečně odlesněno, aby byla památka ještě více přitažlivou pro návštěvníky Tanvaldska.

Co se vlastně stalo v den havárie? 

Přesně na den desetiměsíčního výročí kolaudace stavby se přehrada protrhla. Bylo to 18. září 1916. V ten den nebyla přehrada ještě zcela napuštěná a vyděšený hrázný upozornil správce na pramínek vody tryskající z hráze. Ten se rozhodl otevřít oba havarijní uzávěry a co nejdříve přehradu vypustit. Otevření výpustí se však nepodařilo dokončit, neboť se celá hráz začala bortit a z poloviny otevřené uzávěry musela obsluha rychle opustit. Zhruba hodinu od prvních alarmujících příznaků havárie (v 16 hodin) byl informován poštovní úřad v Desné, že zřejmě poteče korytem více vody než obvykle, a za dalších 15 minut již přišlo nové varování, že se přehrada protrhla, a že je třeba ihned evakuovat obyvatele Desné.

Voda se z přehrady valila dvacet metrů širokou průrvou, zhruba půl hodiny se tudy řítilo do údolí 150 kubíků vody za vteřinu, která s sebou strhávala vše, co jí přišlo do cesty – vyrvané stromy i s kořeny a torza domů. Jelikož evakuace teprve probíhala, někteří lidé byli touto obrovskou vlnou smeteni. Valící se vodě ještě "napomohla" stržená panská pila se skladištěm dřeva, které v rozbouřeném živlu působilo doslova jako beranidlo. Dřevěné kmeny obrovskou silou narážely do stojících domů a během pár vteřin je zdemolovaly. Část vody a trosek se zachytila na železniční trati a nad viaduktem v Dolní Desné, ale i tak byla povodní postižena i pod Desnou ležící obec Tanvald.

Rozsah katastrofy byl děsivý – 95 rodin (celkem 380 lidí) zůstalo bez přístřeší před nadcházející zimou, 1020 osob ztratilo zaměstnání, 370 osob přišlo o veškerý majetek. Bylo zničeno celkem 29 obytných domů, 11 brusíren skla a velmi poškozeno bylo 62 domů. 65 lidí a mnoho domácích zvířat při katastrofě zahynulo.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 17.11.2019
Polojasno
10°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1009.7hPa
Vítr: 8m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Pondělí 18.11.
Déšť
8°C
1°C
Úterý
19.11.2019
Zataženo
8°C
7°C
Středa
20.11.2019
Zataženo
10°C
7°C
Čtvrtek
21.11.2019
Zataženo
7°C
4°C

Kontakt

Adresa:
Albrechtice v Jizerských horách 

Místa v okolí

Jizerská magistrála - Jizerská magistrála je systém běžkařských turistických tras v Jizerských horách (pouze na české straně), který dosahuje úctyhodné délky 170 kilometrů.
Vzdálenost: 1km
Ski areál Vlek U Tomáše Mariánská hora (Albrechtice v Jiz. horách) - Kdo se alespoň trochu vyzná v Albrechticích v Jizerských horách, dobře ví, že ty nejkrásnější výhledy do krajiny v okolí Albrechtic zažije právě zde. Skiareál Vlek u Tomáše se nachází na Mariánské hoře. To je místo výchozího bodu na běžecké tratě Jizerské magistrály a jestliže do těchto míst zavítáte, lyžařský vlek Vás dopraví na vrchol kratší sjezdovky, odkud budete mít parádní výhled do údolí a na Tanvaldský Špičák. 
Vzdálenost: 4km
Penzion U kapličky - Útulný rodinný penzion s domácí kuchyní v blízkosti lyžařského areálu Tanvaldský špičák ( 1,5 km ) a Jizerské magistrály ( 80 km upravených běžkařských tratí- nástupní místo ). V okolí přes 100 km značených cyklotras a turistických cest.Nabízíme příjemné posezení s vínečkem a pivečkem u kachlových kamen . V létě s možností venkovního posezení u ohně nebo grilu.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Josefův Důl - Lyžařské středisko Josefův Důl se nachází v Jizerských horách nedaleko města Jablonec nad Nisou. Ski areál je bohatě vybaven. Na své si tak přijde každý.
Vzdálenost: 4km
Ski areál Světlý vrch - Albrechtice v Jiz. horách - Lyžařský areál Světlý vrch v Albrechticích v Jizerských horách je tak trochu neprávem opomíjen a zastíněn zdejším moderně vybaveným areálem Tanvaldský Špičák. Světlý vrch má však svou dlouholetou tradici a kdo sem někdy v minulosti zavítal, jistě se do těchto míst bude rád navracet. 
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rybník Velká Ohrazenice - Rybník Velká Ohrazenice vznikl v 16. století zásluhou pánů z Hradce, kteří zde budovali po vzoru českých rybníkářů umělé vodní plochy.
Rybník Starý u Soběslavi - Rybník s názvem Starý u Soběslavi patří do soustavy čtyř vodních ploch (Lickov, Poloboží, Velký). 
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.