Protržená přehrada

Protržená přehrada Desná byla postavena na horské říčce Bílá Desná v Jizerských horách. 18. září 1916 však přišla tragická událost, jaká nemá v historii staveb přehrad na území Čech obdoby. Přehrada se protrhla, smetla část obce Desná a vyžádala si 65 obětí na životech. Jak se to stalo a proč k tomu došlo?

V roce 2016 jsme si připomněli chmurné výročí 100 let od protržení přehrady na Bílé Desné. Přehrada se protrhla přibližně rok po dokončení celé stavby a bylo zjištěno, že příčinou havárie byla nevhodně zvolená technologie stavby vzhledem k podloží a podmínkám, které v těchto místech panují.

Sypaná hráz byla upřednostněna před betonovou gravitační hrází 

Stavitelé se rozhodli pro sypanou hráz, protože podloží z pevného skaliska, kam by bylo možné upevnit betonovou gravitační hráz, bylo příliš hluboko pod vrstvou měkčích usazenin. Měkká zemina byla v průběhu stavby zhutňována válcováním a na ni navážena výsypka. Výpustní štola se šoupátkovou věží byla kryta betonovým roštem, výpustní potrubí se dalo uzavírat ze šoupátkové věže a na druhém konci ze šoupátkové komory na vzdušné straně sypané hráze.

První stavební práce byly zahájeny 17. října 1912. V srpnu nadcházejícího roku byla však stavba vážně poškozena intenzivními dešťovými srážkami. Další rok nato vypukla první světová válka a vysoká inflace donutila změnit investora na tzv. Vodní družstvo pro stavbu přehrady na Černé Desné. Na kvalitě stavby se také negativně podepsala úsporná opatření, která měla částečný vliv i na budoucí katastrofu. Nakonec byla stavba dokončena koncemm roku 1915 a 18. listopadu 1915 byla řádně zkolaudována.

Sypaná hráz byla vysoká 13 metrů, v patě byla široká 54 metrů a v koruně jen 5,2 metru. Délka hráze v koruně činila 173 metrů.

Kulturní památka České republiky byla v roce 2016 částečně odlesněna, aby se zvýšila její atraktivita pro návštěvníky Jizerských hor 

Dnes z protržené přehrady zyblo jen torzo, přesto bylo vyhlášeno v roce 1996 kulturní památkou České republiky. Dochovala se šoupátková věž, podzemní štola odvádějící vodu do sousední přehrady Souš a nepatrné zbytky sypané hráze. Tragédie na Bílé Desné však přece jen nějaký účel splnila, posloužila alespoň jako modelová situace pro výpočty dalších přehradních hrází budovaných po roce 1916. Ke stoletému výročí protržení přehrady v roce 2016 bylo její bezprostřední okolí částečně odlesněno, aby byla památka ještě více přitažlivou pro návštěvníky Tanvaldska.

Co se vlastně stalo v den havárie? 

Přesně na den desetiměsíčního výročí kolaudace stavby se přehrada protrhla. Bylo to 18. září 1916. V ten den nebyla přehrada ještě zcela napuštěná a vyděšený hrázný upozornil správce na pramínek vody tryskající z hráze. Ten se rozhodl otevřít oba havarijní uzávěry a co nejdříve přehradu vypustit. Otevření výpustí se však nepodařilo dokončit, neboť se celá hráz začala bortit a z poloviny otevřené uzávěry musela obsluha rychle opustit. Zhruba hodinu od prvních alarmujících příznaků havárie (v 16 hodin) byl informován poštovní úřad v Desné, že zřejmě poteče korytem více vody než obvykle, a za dalších 15 minut již přišlo nové varování, že se přehrada protrhla, a že je třeba ihned evakuovat obyvatele Desné.

Voda se z přehrady valila dvacet metrů širokou průrvou, zhruba půl hodiny se tudy řítilo do údolí 150 kubíků vody za vteřinu, která s sebou strhávala vše, co jí přišlo do cesty – vyrvané stromy i s kořeny a torza domů. Jelikož evakuace teprve probíhala, někteří lidé byli touto obrovskou vlnou smeteni. Valící se vodě ještě "napomohla" stržená panská pila se skladištěm dřeva, které v rozbouřeném živlu působilo doslova jako beranidlo. Dřevěné kmeny obrovskou silou narážely do stojících domů a během pár vteřin je zdemolovaly. Část vody a trosek se zachytila na železniční trati a nad viaduktem v Dolní Desné, ale i tak byla povodní postižena i pod Desnou ležící obec Tanvald.

Rozsah katastrofy byl děsivý – 95 rodin (celkem 380 lidí) zůstalo bez přístřeší před nadcházející zimou, 1020 osob ztratilo zaměstnání, 370 osob přišlo o veškerý majetek. Bylo zničeno celkem 29 obytných domů, 11 brusíren skla a velmi poškozeno bylo 62 domů. 65 lidí a mnoho domácích zvířat při katastrofě zahynulo.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Albrechtice v Jizerských horách 

Místa v okolí

Jizerská magistrála - Jizerská magistrála je systém běžkařských turistických tras v Jizerských horách (pouze na české straně), který dosahuje úctyhodné délky 170 kilometrů.
Vzdálenost: 1km
Vodní nádrž Souš - Přehrada Desná - Souš je vodní nádrží se sypanou hrází na říčce Černá Desná v Jizerských horách. Slouží k zadržování surové vody pro oblastní vodovod, zajišťuje ochranu údolních obcí Desná, Tanvald, Velké Hamry a Plavy před velkou vodou, je zde v provozu hydroelektrárna a nádrž se využívá i k chovu ryb.
Vzdálenost: 3km
Ski areál Vlek U Tomáše Mariánská hora (Albrechtice v Jiz. horách) - Kdo se alespoň trochu vyzná v Albrechticích v Jizerských horách, dobře ví, že ty nejkrásnější výhledy do krajiny v okolí Albrechtic zažije právě zde. Skiareál Vlek u Tomáše se nachází na Mariánské hoře. To je místo výchozího bodu na běžecké tratě Jizerské magistrály a jestliže do těchto míst zavítáte, lyžařský vlek Vás dopraví na vrchol kratší sjezdovky, odkud budete mít parádní výhled do údolí a na Tanvaldský Špičák. 
Vzdálenost: 4km
Penzion U kapličky - Útulný rodinný penzion s domácí kuchyní v blízkosti lyžařského areálu Tanvaldský špičák ( 1,5 km ) a Jizerské magistrály ( 80 km upravených běžkařských tratí- nástupní místo ). V okolí přes 100 km značených cyklotras a turistických cest.Nabízíme příjemné posezení s vínečkem a pivečkem u kachlových kamen . V létě s možností venkovního posezení u ohně nebo grilu.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Josefův Důl - Lyžařské středisko Josefův Důl se nachází v Jizerských horách nedaleko města Jablonec nad Nisou. Ski areál je bohatě vybaven. Na své si tak přijde každý.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Klobouk - Nad Jáchymovem, na návrší zvaném "Na klobouku" se nachází vyhlídkové posezení s překrásným výhledem na Krušné hory a západní část města.
Císařská alej Jáchymov - V Jáchymově se nachází necelý kilometr dlouhá lipová alej s krásnými výhledy do krajiny Krušných hor.
Duby u Panské louky Krásný les - Krásné státem chráněné stromořadí naleznete u panské louky pod Horním hradem.
Modřínová alej u Šindelové - Modřínová alej je unikátní státem chráněné stromořadí.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.