Velký Javor

Velký Javor je nejvyšší hora Šumavy. Leží však mimo území České republiky na německé straně, zhruba 5 km od Bayerisch Eisenstein v Bavorsku.

Vrcholové partie hory jsou seskupením čtyř mohutných skalisek – Ostspitze, Richard Wagner Spitze, Großer Arber a Bernstein. Je odtud velmi pěkný výhled na pohoří Šumavy a Bavorského lesa a rovněž směrem ke dvěma ledovcovým jezerům Großer und Kleiner Arbersee.

Radarová stanice protivzdušné obrany

Velký Javor je zázemím pro několik zajímavých staveb. Nejstarší z nich je kaple sv. Bartoloměje z roku 1956. Mnohem mladším objektem je německé vojenské zázemí protivzdušné obrany, tvoří jej budova se dvěma kupolemi a radarem z roku 1983. Toto kontroverzní pracoviště tu bylo postaveno v době vrcholící studené války, a to i přes výrazný protest ochránců přírody. Bezpečnostní situace v tehdejším "západním Německu" však vyžadovala neodkladné řešení radarového pokrytí sledovaného vzdušného prostoru na území Československa a bylo nutné umístit jej právě nedaleko státní hranice, a to pokud možno na nejvyšší vrchol Šumavy. Po skončení studené války v Evropě a otevření hranic se dalo předpokládat, že zařízení přestane sloužit svému účelu a bude demontováno, ovšem opak byl pravdou. V roce 1996 byl objekt vybaven novým vyhledávacím radarem RRP-117 a komunikačními anténnami v druhé kupoli. Celý vojenský komplex je v provozu v rámci integrovaného systému protivzdušné obrany NATO.

Lyžařské středisko je pořadatelem závodů světového poháru v alpském lyžování

Na severním svahu asi 60 metrů pod vrcholem stojí moderní horská chata s restaurací a bylo tu vybudováno rozsáhlé centrum sjezdového lyžování. Černé a červené sjezdovky mají homologaci FIS, Velký Javor hostil závodníky světového poháru v alpském lyžování již devětkrát (poprvé v roce 1976). Lyžaře obsluhuje kabinková lanová dráha, dvě sedačkové lanovky a tři vleky.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 18.1.2020
Mlha
1°C
-2°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1027.2hPa
Vítr: 2.7m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Neděle 19.1.
Zataženo
-2°C
-4°C
Pondělí
20.1.2020
Polojasno
1°C
-7°C
Úterý
21.1.2020
Jasno
2°C
-9°C
Středa
22.1.2020
Skoro jasno
3°C
-4°C

Místa v okolí

Vzdálenost: 8km
Ski areál Železná Ruda - Nad nádražím - Skiareál Nad nádražím v Železné Rudě se nedávno spojil s areálem Belveder, který se nachází na opačné straně kopce.
Vzdálenost: 8km
Apartmán Železná Ruda - Nabízíme ubytování ve třípokojovém podkrovním bytě téměř v centru Železné Rudy, možnost až 7 lidí. Byt je kompletně zařízen a vybaven, 2x tv, wifi, vybavená kuchyně. V domě je výtah.
Vzdálenost: 8km
Ski areál Železná Ruda - Samoty - Zimní středisko Železná Ruda - Samoty se nachází na Šumavě nedaleko města Nýrsko. Středisko nabízí široké spektrum služeb. Každý si tak přijde na své.
Vzdálenost: 8km
Ski areál Alpalouka, Hořec, TJ Slavoj - Alpalouka je zajímavý areál nedaleko Železné Rudy na Šumavě. Můžete se tu povozit na sjezdovce dlouhé 900 metrů, přepravu lyžařů zajišťuje dvoumístný kotvový vlek. Kromě hlavního vleku je zde ještě dětský talířový vlek, dlouhý 160 metrů.
Vzdálenost: 9km
Ski areál Železná Ruda - Špičák - Lyžařský areál Špičák nedaleko Železné Rudy patří k vyhlášeným místům pro lyžování na Šumavě.
Vzdálenost: 9km
Ski areál Železná Ruda - Belveder - Středisko Železná Ruda - Belveder se nachází na Šumavě nedaleko města Nýrsko. Ski areál je bohatě vybaven. O zábavu tak nouze nebude.
Vzdálenost: 9km

Nová místa

+ přidat
Byňovský rybník - Byňovský rybník je jednou z nejstarších umělých vodních ploch na Jindřichohradecku. 
Selibovský rybník - Selibovský rybník se nachází v těsném sousedství s Tálinským rybníkem, který byl námětem známé jihočeské lidové písně.
Kemp Krásná Morava Olomouc - Kemp na okraji města Olomouc hned vedle vodáky oblíbené řeky Moravy. Z důvodu polohy je ideální pro vodáky, ale i pro všechny, kteří chtějí strávit pohodové dny v krásné přírodě, ale přitom na dosah krásného historického města.
Rybník Ženich - Rybník Ženich je součástí rybniční soustavy a přírodní rezervace s názvem Rybníky u Vitmanova. 

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: možnost ubytování v zámecké budově, nebo v chatách v zámeckém parku, kde je 11 chat. Ideální pro skupiny, školy a dětské tábory.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.