Sokolovna v Rakovníku

Sokolovna v Rakovníku je zajímavá stavba z počátku 20. století, kdysi žertovně přezdívaná jako Bílý dům. V únoru 2017 byla vyhlášena národní kulturní památkou České republiky.

Sokolovna v Rakovníku se zařadila do seznamu národních kulturních památek

O stavbě sokolovny v Rakovníku se uvažovalo již na konci 19. století. V roce 1886 nechala městská rada vytyčit pozemek pro její výstavbu a o 11 let později byl pověřen projektováním stavby jakýsi stavitel Donda. Počátek stavebních činností byl však zahájen až v roce 1913 podle návrhu předního českého architekta a designéra Otakara Novotného. Architekt Novotný využil svých poznatků ze studijní cesty po Nizozemí a Belgii, kde se setkal s pozoruhodným ornamentálním prvkem obložení fasády ze svítivě bílých struskocementových režných cihel. Odtud také pramení ona žertovná fráze "Bílý dům". Stavba probíhala neuvěřitelně rychle a již po 15 měsících od jejího zahájení mohlo dojít k slavnostnímu otevření budovy. Do provozu byl uveden objekt ve stylu klasicizující moderny počátku 20. století, jaký neměl ve své době obdoby.

Budova sloužila výhradně k tělovýchovným účelům 

20. června 1914 tu proběhl první slet sokolských jednot budečské župy. Do provozu objektu záhy neblaze zasáhla první světpvá válka, cvičenci umírali na evropských bojištích, přesto se však podařilo sokolovnu uchránit před jejím zneužitím pro vojenské a mocenské účely. Podobné snahy užívat tento chrám ve prospěch fašistického Německa probíhaly i v roce 1941, ale budova nakonec sloužila výhradně k tělovýchovným a sportovním podnikům. V roce 1926 se zhostila uvítání prezidenta Masaryka při jeho cestě do rakovnického regionu, její originální monumentální ráz k důstojnému uvítání hlavy státu dostatečně posloužil.

Sokolovna oslavila v roce 2014 sto let svého trvání 

Interiér i vnější vzhled sokolovny si zachoval svou původní tvář, stejně tak i ozdobný symbol sokola s roztaženými křídly ve štítu hlavního průčelí. Historická hodnota významné rakovnické památky je navíc od roku 1975 podpořena záštitou kulturní památky ČSSR a v roce 2017 byla vyhlášena dokonce národní kulturní památkou české republiky.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 21.10.2020
Polojasno
12°C
10°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1014.4hPa
Vítr: 1.4m/s
z jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 22.10.
Zataženo
17°C
13°C
Pátek
23.10.2020
Déšť
14°C
13°C
Sobota
24.10.2020
Polojasno
16°C
8°C
Neděle
25.10.2020
Skoro jasno
16°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Rakovník 
Web: Sokolovna v Rakovníku

Místa v okolí

Rakovník - Rakovník je okresní město na západě středních Čechách. Leží asi 60 km západně od hlavního města Prahy. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Vzdálenost: 1km
Street workout Rakovník - Čermákovy sady - Velmi pěkné street workout hřiště vyrostlo v roce 2014 v Rakovníku. Naleznete jej nedaleko centra města, v Čermákových sadech.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 
Rozhledna Hemberk - Rozhledna Hemberk pod vrcholem Křemenáč u obce Písečná je celodřevěná stavba vyhlídkové plošiny, vysoká 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.