Sokolovna v Rakovníku

Sokolovna v Rakovníku je zajímavá stavba z počátku 20. století, kdysi žertovně přezdívaná jako Bílý dům. V únoru 2017 byla vyhlášena národní kulturní památkou České republiky.

Sokolovna v Rakovníku se zařadila do seznamu národních kulturních památek

O stavbě sokolovny v Rakovníku se uvažovalo již na konci 19. století. V roce 1886 nechala městská rada vytyčit pozemek pro její výstavbu a o 11 let později byl pověřen projektováním stavby jakýsi stavitel Donda. Počátek stavebních činností byl však zahájen až v roce 1913 podle návrhu předního českého architekta a designéra Otakara Novotného. Architekt Novotný využil svých poznatků ze studijní cesty po Nizozemí a Belgii, kde se setkal s pozoruhodným ornamentálním prvkem obložení fasády ze svítivě bílých struskocementových režných cihel. Odtud také pramení ona žertovná fráze "Bílý dům". Stavba probíhala neuvěřitelně rychle a již po 15 měsících od jejího zahájení mohlo dojít k slavnostnímu otevření budovy. Do provozu byl uveden objekt ve stylu klasicizující moderny počátku 20. století, jaký neměl ve své době obdoby.

Budova sloužila výhradně k tělovýchovným účelům 

20. června 1914 tu proběhl první slet sokolských jednot budečské župy. Do provozu objektu záhy neblaze zasáhla první světpvá válka, cvičenci umírali na evropských bojištích, přesto se však podařilo sokolovnu uchránit před jejím zneužitím pro vojenské a mocenské účely. Podobné snahy užívat tento chrám ve prospěch fašistického Německa probíhaly i v roce 1941, ale budova nakonec sloužila výhradně k tělovýchovným a sportovním podnikům. V roce 1926 se zhostila uvítání prezidenta Masaryka při jeho cestě do rakovnického regionu, její originální monumentální ráz k důstojnému uvítání hlavy státu dostatečně posloužil.

Sokolovna oslavila v roce 2014 sto let svého trvání 

Interiér i vnější vzhled sokolovny si zachoval svou původní tvář, stejně tak i ozdobný symbol sokola s roztaženými křídly ve štítu hlavního průčelí. Historická hodnota významné rakovnické památky je navíc od roku 1975 podpořena záštitou kulturní památky ČSSR a v roce 2017 byla vyhlášena dokonce národní kulturní památkou české republiky.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Rakovník 
Web: Sokolovna v Rakovníku

Místa v okolí

Rakovník - Rakovník je okresní město na západě středních Čechách. Leží asi 60 km západně od hlavního města Prahy. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Vzdálenost: 1km
Street workout Rakovník - Čermákovy sady - Velmi pěkné street workout hřiště vyrostlo v roce 2014 v Rakovníku. Naleznete jej nedaleko centra města, v Čermákových sadech.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Slopovo - Rozhledna Slopovo ve Slovenském rudohoří poskytuje velmi pěkný výhled do okolní krajiny.
Rozhledna Jasenina - Rozhledna Jasenina je dřevěná vyhlídková věž ve Slovenském rudohoří.
Rozhledna Masarykův dvůr - Mezi Zvolenem a Detvou se nachází vyhlídková věž Masarykův dvůr.
Rozhledna Unimo - Rozhledna UNIMO tak trochu připomíná ubytovací Unimo buňky pro stavbaře.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.