Sokolovna v Rakovníku

Sokolovna v Rakovníku je zajímavá stavba z počátku 20. století, kdysi žertovně přezdívaná jako Bílý dům. V únoru 2017 byla vyhlášena národní kulturní památkou České republiky.

Sokolovna v Rakovníku se zařadila do seznamu národních kulturních památek

O stavbě sokolovny v Rakovníku se uvažovalo již na konci 19. století. V roce 1886 nechala městská rada vytyčit pozemek pro její výstavbu a o 11 let později byl pověřen projektováním stavby jakýsi stavitel Donda. Počátek stavebních činností byl však zahájen až v roce 1913 podle návrhu předního českého architekta a designéra Otakara Novotného. Architekt Novotný využil svých poznatků ze studijní cesty po Nizozemí a Belgii, kde se setkal s pozoruhodným ornamentálním prvkem obložení fasády ze svítivě bílých struskocementových režných cihel. Odtud také pramení ona žertovná fráze "Bílý dům". Stavba probíhala neuvěřitelně rychle a již po 15 měsících od jejího zahájení mohlo dojít k slavnostnímu otevření budovy. Do provozu byl uveden objekt ve stylu klasicizující moderny počátku 20. století, jaký neměl ve své době obdoby.

Budova sloužila výhradně k tělovýchovným účelům 

20. června 1914 tu proběhl první slet sokolských jednot budečské župy. Do provozu objektu záhy neblaze zasáhla první světpvá válka, cvičenci umírali na evropských bojištích, přesto se však podařilo sokolovnu uchránit před jejím zneužitím pro vojenské a mocenské účely. Podobné snahy užívat tento chrám ve prospěch fašistického Německa probíhaly i v roce 1941, ale budova nakonec sloužila výhradně k tělovýchovným a sportovním podnikům. V roce 1926 se zhostila uvítání prezidenta Masaryka při jeho cestě do rakovnického regionu, její originální monumentální ráz k důstojnému uvítání hlavy státu dostatečně posloužil.

Sokolovna oslavila v roce 2014 sto let svého trvání 

Interiér i vnější vzhled sokolovny si zachoval svou původní tvář, stejně tak i ozdobný symbol sokola s roztaženými křídly ve štítu hlavního průčelí. Historická hodnota významné rakovnické památky je navíc od roku 1975 podpořena záštitou kulturní památky ČSSR a v roce 2017 byla vyhlášena dokonce národní kulturní památkou české republiky.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Rakovník 
Web: Sokolovna v Rakovníku

Místa v okolí

Rakovník - Rakovník je okresní město na západě středních Čechách. Leží asi 60 km západně od hlavního města Prahy. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Vzdálenost: 1km
Street workout Rakovník - Čermákovy sady - Velmi pěkné street workout hřiště vyrostlo v roce 2014 v Rakovníku. Naleznete jej nedaleko centra města, v Čermákových sadech.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Most bývalé Polní dráhy - Ocelový most přes plavební kanál u Vltavy v Praze Bubenči, postavený v roce 1908, je v současné době technickou památkou.
Ozubnicová trať Tanvald - Harrachov - Z Tanvaldu do Harrachova, na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, byla na počátku dvacátého století vybudována ozubnicová trať.
Lipová alej republiky Hlince - V roce 2018 byla vysázena lipová alej v katastru obce Hlince poblíž Berounky.
Břekové stromořadí - Alej jeřábů břeků nedaleko řeky Berounky je krásnou ozdobou.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.